Студена Бара е село во Општина Куманово, во околината на градот Куманово.

Студена Бара
Студена Бара is located in Македонија
Студена Бара
Местоположба на Студена Бара во Македонија
Координати 42°1′17″N 21°43′32″E / 42.02139° СГШ; 21.72556° ИГД / 42.02139; 21.72556Координати: 42°1′17″N 21°43′32″E / 42.02139° СГШ; 21.72556° ИГД / 42.02139; 21.72556
Регион Скопска Блатија
Општина Општина Куманово
Население 344 жит.
(поп. 2002)
Студена Бара на општинската карта
Студена Бара во Општина Куманово.svg

Атарот на Студена Бара во рамките на општината
Commons-logo.svg Студена Бара на Ризницата


Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Во XIX век селото е дел од Кумановската каза во Отоманската Империја.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Студена Бара имало 202 жители, од кои 160 Македонци, егзархисти, 30 Власи и 12 Роми.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 344 жители, од кои 343 Македонци и 1 Србин.[2]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[3]

Година 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 202[1] 958 990 1.070 870 637 427 403 344

Општествени институцииУреди

Цркви[4]

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 128-129.
  2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  4. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  5. „Се реставрира црква во Студена Бара“ (македонски). Нет Пресс. 24.11.2008 08:41:15. конс. 2010-11-24. 

Надворешни врскиУреди