Општина Петровец

Петровец

Map of Petrovec Municipality.svg

Знаме на Општина Петровец Грб на Општина Петровец
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Петровец
Површина 201,93 км2
Демографија
Население 8.255 жит.
- проценка од 31.12.2016 9.089 жит.
Густина 40,88 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Борче Митевски
Совет 11 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Петровец 1043 Петровец
Телефон 022562239
Мреж. место Службен портал

Општина Петровецопштина во Скопскиот Регион, во северниот дел на Македонија. Административен центар на неговата општина е истоименото село.

Карта на Општина Петровец со селските атари.
Демографска карта на Општина Петровец со селските атари.

Географија и местоположбаУреди

Општината се наоѓа во југоисточниот дел на Скопската Котлина и непосредно припаѓа на долното сливно подрачје помеѓу реката Вардар и реката Пчиња. Во западниот дел, десно се наоѓа рамништето на Скопското Поле, додека на левата страна од реката, покрај нејзината алувијална рамнина спрема отовичкото подрачје, се издига ридско земјиште како просторен дел, познат под името Катлановски Рид.

Низ општината поминуваат магистралниот државен автопат А1, како и регионалниот пат Р1102 кој води од Скопје до Катланово. Тука е сместен и меѓународниот Скопски аеродром.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според проценка од 2016, општина Петровец има 9.089 жители.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, општината има 8.255 жители, од кои 2.659 се во селото Петровец. Од етнички состав, населението го сочинувале:

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 4.246 51,43
Албанци 1.887 22,86
Турци 75 0,91
Роми 134 1,62
Власи 0 0,00
Срби 415 5,03
Бошњаци 1.446 17,47
останати 56 0,68
Вероисповед Вкупно
православни 4.652
муслимани 3.564
католици 8
протестанти 0
останати 31
Јазик Вкупно
македонски 4.320
албански 1.910
турски 72
ромски 115
влашки 0
српски 347
бошњачки 521
останати 970

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на општина Петровец е Борче Митевски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Тој бил реизбран на локалните избори од 2017 година за трет последователен мандат од четири години.[2] Советот на општина Петровец е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  ВМРО-ДПМНЕ: 5 места
  СДСМ: 3 места
  ДУИ: 1 место
  АА: 1 место
  Независни: 1 место

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди