Гнилане

град во Косово

Гнилане (албански: Gjilan; српски: Гњилане) — град и општина во Источно Косово, и административен центар на областа. Познат е по тоа што овде е забележана најниската температура во Косово со -32,5 °C на 25 јануари 1963.

Гнилане
Општина и град
Gjilan / Gjilani
Gnjilane/ Гњилане
Големата Џамија во Гнилане
Големата Џамија во Гнилане
Гнилане is located in Косово
Гнилане
Гнилане
Локација во Косово
Координати: 42°27′53″N 21°28′1″E / 42.46472° СГШ; 21.46694° ИГД / 42.46472; 21.46694
ДржаваРепублика Косово
ОкругГнилане
Управа
 • ГрадоначаланикЛутфи Хазири
Површина
 • Општина и град515 км2 (199 ми2)
 • Градска13,302 км2 (5,136 ми2)
Население (2011)
 • Општина и град90,015
 • Густина229,7/км2 (5,950/ми2)
 • Градскo54,239
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број60010
Повик. бр.+381 280
Мреж. местоMunicipality of Gjilan
Центарот на Гнилане

Историја

уреди

Во 1915 година, во и околу градот, српската војска се спротивстави на Првата армија на Бугарија, за време на Првата светска војна во Битката на Косово. Таа битка резултираше со пораз на српската војска, и окупација од страна на силите сојузници со тогашната Германско Царство.

Во Втората светска војна имаше значителен износ на активности во и околу Гнилане од страна на партизаните кои се бореа против нацистичка Германија и нејзините сојузници. Споменици на овие акции сè уште може да се најдат денес, од кои еден се наоѓа во средината на селото Коретиште.

Во 1999 година, кампот Монтит беше основан надвор од градот, како база на операциите на КФОР за време на операцијата Придружете се на Гардијан, на местото на урнатата Српска воена база која е предадена на Косовскиот заштитен корпус во 2007 година, откако американскиот корпус го намали бројот на војниците. Гнилане, исто така, служи како регионално седиште на УНМИК од 1999 година.

Население

уреди

Во март 2011 година, општината Гнилане има 90.015 жители, од кои околу 54.239 живеат во градот. Најголемиот дел од населението се Албанци, проследено со Срби, и мал број на малцинствата.

Етнички состав
Година/Население Албанци  % Срби  % Роми  % Други  % Вкупно
1953 24,797 50.87 19,196 39.32 48,748
1961 29,942 57.12 18,297 34.91 735 1.50 52,415
1971 43,754 64.45 20,237 29.81 1,824 2.69 67,893
1981 59,764 71.08 19,212 22.85 3,347 3.98 1,762 2.1 84,085
1991 79,357 76.54 19,370 18.68 3,477 3.4 1,471 1.4 103,675
1998 94,218 79.4 19,481 16.4 3,568 3 1,387 1.2 118,654
2011 87,814 97,45 624 0,7 361 0,4 1,379 1,52 90,178
Извор: Попис на СФРЈ 1991 и Попис на Косово 2011.

Стопанство

уреди

Постојат 3.700 регистрирани приватни бизниси во општината кои вработуваат на 7.900 луѓе. Пред 1999 година, Гнилане беше важен индустриски центар во Косово. Уште работат фабриката за радијатори и фабриката за тутун, кои неодамна беа приватизирани. Новиот бизнис инкубатор во градот, поддржан од Европската агенција за реконструкција, започна со работа во летото 2007 година.

Надворешни врски

уреди

Поврзано

уреди