Пешкопеја (албански: Peshkopi, месно на македонски Пискупија, средновековно име Пресоленград) — град во североисточна Албанија и административен центар на областа Дебар. Се наоѓа на 187 км од главниот град Тирана. Во минатото, па сè до почетокот на XX век, бил населен со значаен број Македонци. Пешкопеја е важен индустриски центар во Албанија. Според податоците од 2004 г. во Пешкопеја живеат околу 14.000 жители.

Пешкопеја
општинска единица
Грб на Пешкопеја
Земја Албанија
ОбластДебар
ОпштинаДебар
Надм. вис.&10000000000000651000000651 м
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.DI
Мреж. местоwww.peshkopia.com
Пешкопеја