Коњух — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Коњух
Коњух is located in Македонија
Коњух
Местоположба на Коњух во Македонија
Координати 42°04′53″N 21°57′34″E / 42.08139° N; 21.95944° E / 42.08139; 21.95944Координати: 42°04′53″N 21°57′34″E / 42.08139° N; 21.95944° E / 42.08139; 21.95944
Општина Кратово
Население 150 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 450 м
Коњух на општинската карта
Коњух во Општина Кратово.svg

Атарот на Коњух во рамките на општината
Commons-logo.svg Коњух на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Се наоѓа од левата страна на Крива Река на околу 450 метри надморска висина. До Коњух може да се стигне по асвалтен пат кој води од Кратово, преку селото Живалево, или по земјен пат од кумановското село Бељаковце

ИсториjaУреди

Во XIX век е дел од Кратовската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Коњух живееле 190 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Коњух имало 160 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 150 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 120[1] 160[2] 524 635 707 579 328 188 184 150

РодовиУреди

Коњух е македонско село, а имало и Роми.

Според истражувањата од 1972 година, родови во селото се:

  • Доселеници-Македонци: Дандурци или Прилепци (6 к.) они се најстар род во селото. Доселени се од прилепско; Ресавци (10 к.) доселени се од областа Ресава во Србија; Коларци (3 к.) гранка се од претходниот род; Динговци (6 к.), Бунгурци (4 к.), Црноруковци (4 к.) и Миндисци (1 к.) доселени се, но не знаат од каде; Дамјановци (2 к.) доселени се од селото Мечкуевци во Овче Поле; Димитријевци (2 к.) доселени се од селото Пезово после 1912 година; Петраличанци (3 к.) и Стојковци (3 к.) доселени се од селото Петралица кај Крива Паланка. Првите се доселени во 1917 година, а вторите во 1922 година; Ѓуковци (1 к.) доселени се од селото Габар кај Крива Паланка
  • Роми: Лолевци (11 к.), Падаровци (10 к.), Папевци (5 к.), Величковци (3 к.) и Кара-Јовановци (3 к.) не знаат ништо за своето потекло. Они се православни.[5]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Во близнита на Коњух се пронајдени остатоци од ранохристијанска базилика во кружна фома (ротондата) од V век. Црвата се наоѓа во подножјето на карпестиот гребен каде има остатоци од стари фортификации. Наоѓалиштето е познато под името Стар Град или Градиште. Во селото се наоѓа и коњушкиот манастир во чии рамки има црква од XIII век.

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 221.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска Област. Скопје: Универзитетска Печатница.

Надворешни врскиУреди