Длабочица (Кумановско)

село во Општина Старо Нагоричане


Длабочица — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Длабочица
Длабочица is located in Македонија
Длабочица
Местоположба на Длабочица во Македонија
Длабочица на интерактивна карта

Координати 42°17′25″N 22°2′33″E / 42.29028° СГШ; 22.04250° ИГД / 42.29028; 22.04250Координати: 42°17′25″N 22°2′33″E / 42.29028° СГШ; 22.04250° ИГД / 42.29028; 22.04250
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 51[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17027
Надм. вис. 1041 м
Длабочица на општинската карта
Длабочица во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Длабочица во рамките на општината
Commons-logo.svg Длабочица на Ризницата

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Длабочица имало 51 жител, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 336 240 275 280 312 278 137 85 83 51
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]


РодовиУреди

Длабочица е македонско село.

Според истражувањата од 1960 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Дедо-Трајковци (10 к.), Димитровци (4 к.), Љубан (1 к.) и Ристинци (5 к.) првиот род е најстар во селото доселен во XVIII век. Сите наведени родови се доселени со непознато потекло; Крстинци (14 к.) доселени се од некое место во Велешко. Овде живеат од почетокот на XIX век; Филиповци (10 к.) доселени се од некое место источно од селото Длабочица.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[8]

ИселеништвоУреди

Од селото постои големо иселување. До 1958 година, 36 семејства од селото се имаат иселено во Србија, во Глогоњ и Качарево.[9]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 19 март 2017.
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  7. Трифуноски, Јован (1964). Горна Пчиња. Белград.
  8. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 208. ISBN 9989649286.
  9. . Трифуноски, Јован (1958). О послератном насељавању становништва из НР Македоније у три банатска насеља, Јабука, Качарево и Глогоњ. Нови Сад: Матица Српска. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врскиУреди