Дељадровци

село во Општина Илинден


Дељадровци — село во Општина Илинден, во околината на градот Скопје.

Дељадровци
Дељадровци is located in Македонија
Дељадровци
Местоположба на Дељадровци во Македонија
Дељадровци на интерактивна карта

Координати 42°0′54″N 21°40′13″E / 42.01500° СГШ; 21.67028° ИГД / 42.01500; 21.67028Координати: 42°0′54″N 21°40′13″E / 42.01500° СГШ; 21.67028° ИГД / 42.01500; 21.67028
Општина Илиден
Население 532 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25033
Надм. вис. 295 м
Дељадровци на општинската карта
Дељадровци во Општина Илинден.svg

Атарот на Дељадровци во рамките на општината
Commons-logo.svg Дељадровци на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 532 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 520
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 12
Бошњаци 0
останати 0

РодовиУреди

Дељадровци е мешано православно село.

Според истражувањата од 1953 година, родови во селото се. Со доселеници од разни страни.

  • Доселеници од разни места во Македонија: Јовчевци (5 к.) најстар селски род. Доселени се пред околу 180 до 190 години од селото Стањевци во Овче Поле; Марковци (2 к.), Сташовци (5 к.) и Мартиновци (3 к.) доселени се од некое сега албанско село во Кумановска Црна Гора. Во родот Марковци го знаат следното родословие: Величко (жив на 80 г. во 1953 година) Коле-Марко, основачот на родот кој се доселил; Мицевци (2 к.) и Витановци (1 к.) доселени се од селото Сарамзалино во Овче Поле; Колевци (1 к.) доселени се од селото Ранковце во Кривопаланечко; Јачменовци или Трајановци (1 к.) доселени се од селото Бајловце; Денковци (1 к.) и Милевци (1 к.) доселени се во 1942 година од селото Кокино; Кочка (1 к.) доселени се од селото Герман; Кирјановци (1 к.) доселени се од селото Радибуш во Кривопаланечко; Стојчевци (1 к.) доселени се од селото Милутинце во Кривопаланечко; Димитријевци (1 к.) доселени се од селото Трново во Кривопаланечко; Крстевци (1 к.) доселени се од селото Нерав во Кривопаланечко.
  • Доселеници од Србија: Стојчевци (1 к.) доселени се од селото Шумата Трница во Горна Пчиња; Шкембаровци (2 к.) доселени се од селото Трнава кај Прешево. Денес тоа село е албанско, овде живеат од турско време; Милојковци (1 к.) доселени се во 1935 година од Књажевац; Милојевци (1 к.) доселени се од околината на Крушевац.
  • Доселеници од разни страни: Бачевци (2 к.) доселени се во турско време од некое место во Грција; Мишевци (7 к.) ги викаат и Албанци. Доселени се однекаде од Албанија. Имаат роднини во селото Орах.[2]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви[3]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља скопске котлине. Скопје.
  3. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди