Општина Кумановоопштина во североисточниот дел на Република Македонија. Административно средиште е градот Куманово. Проширена е општината со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога кон општината се припоиле општините Орашац и Клечевце.

Општина Куманово
Општина
Зградата на општината во 2022 година
Зградата на општината во 2022 година
Знаме на Општина КумановоГрб на Општина Куманово
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеКуманово
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникМаксим Димитриевски
Површина
 • Вкупна509,48 км2 (196,71 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно98.104
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+031
Регистарски табличкиKU
Мреж. местоkumanovo.gov.mk

Географија

уреди

Оваа општина се наоѓа во Североисточниот Регион во состав на Република Македонија, источно од главниот град Скопје, западно од Крива Паланка, и се простира до границата со Србија.

Населени места

уреди
 
Карта на Општина Куманово со селските атари.

Општина Куманово содржи вкупно 46 села и населени места, т.е.[2] градот Куманово и селата: Агино Село, Бедиње, Бељаковце, Биљановце, Брзак, Вак'в, Винце, Воиновиќ, Габреш, Горно Коњаре, Градиште, Д’лга, Доброшане, Довезенце, Долно Коњаре, Живиње, Зубовце, Јачинце, Карабичане, Клечевце, Кокошиње, Колицко, Косматац, Костурник, Кутлибег, Кучкарево, К’шање, Лопате, Љубодраг, Мургаш, Ново Село, Новосељане, Орашац, Пезово, Пчиња, Режановце, Речица, Романовце, Скачковце, Сопот, Студена Бара, Сушево, Табановце, Тромеѓа, Умин Дол, Черкези, Четирце и Шупљи Камен.


Демографија

уреди
 
Демографска карта на општина Куманово со селските атари.
Вероисповед Вкупно
православни 72.270
муслимани 31.759
католици 108
протестанти 13
останати 1.916

Податоци од пописот извршен 2002 година[3]

Населено место Вкупно Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Други
ОПШТИНА КУМАНОВО 103205 61495 27290 292 4256 147 9035 20 670
Агино село 965 949 - - - - 13 - 3
Бедиње 2327 1451 547 - 156 - 164 - 9
Бељаковце 64 64 - - - - - - -
Биљановце 1231 1195 - - - - 32 - 4
Брзак 104 88 - - - - 16 - -
Вакав 108 108 - - - - - - -
Винце 90 90 - - - - - - -
Габреш 71 70 - - - - 1 - -
Градиште 192 189 - - - - 3 - -
Живиње 46 46 - - - - - - -
Зубовце 57 57 - - - - - - -
Горно Коњаре 1136 565 255 - - - 314 - 2
Д’лга - - - - - - - - -
Доброшане 1655 1571 - - 24 39 17 1 3
Довезенце 123 123 - - - - - - -
Долно Коњаре 1286 669 91 - 2 - 516 - 8
Јачинце 106 106 - - - - - - -
Карабичане 43 5 - - - - 37 - 1
Клечевце 573 555 - - - - 17 - -
Кокошиње 45 44 - - - - 1 - -
Колицко 86 83 - - - - 3 - -
Косматац 41 41 - - - - - - -
Кутлибег 13 13 - - - - - - -
Кучкарево 105 105 - - - - - - -
К’шање 48 48 - - - - - - -
Куманово 76272 47744 18278 256 4056 108 5230 14 586
Лопате 2448 478 1886 - - - 80 - 4
Љубодраг 686 440 - - - - 243 - 3
Мургаш 63 62 - - - - 1 - -
Новосељане 46 46 - - - - - - -
Ново Село 274 70 - - - - 204 - -
Орашац 387 387 - - - - - - -
Пезово 53 53 - - - - - - -
Проевце 2311 2218 - - 18 - 73 - 2
Пчиња 793 789 - - - - 4 - -
Режановце 705 661 1 1 - - 42 - -
Речица 557 110 - - - - 445 - 1
Романовце 2794 716 2028 35 - - 6 - 9
Скачковце 160 159 - - - - 1 - -
Сопот 318 2 306 - - - 6 1 3
Студена Бара 344 343 - - - - 1 - -
Сушево 34 3 1 - - - 30 - -
Табановце 910 205 177 - - - 516 - 12
Тромеѓа 1298 692 - - - - 604 - 2
Умин Дол 442 214 - - - - 226 - 2
Черкези 3741 2 3719 - - - - 4 16
Четирце 249 34 - - - - 215 - -
Шупли Камен 81 80 - - - - 1 - -

Самоуправа и политика

уреди

Градоначалници

уреди

Градоначалник на општина Куманово е Максим Димитриевски од редовите на За наше Куманово. Тој бил избран на локалните избори од 2021 година за мандат од четири години.[4] Советот на општина Куманово е составен од 33 члена. Според последните локални избори од 2021 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2021-2025 се:

  СДСМ: 10 места
  За наше Куманово: 8 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 7 места
  ДУИ: 4 места
  АА: 2 места
  Беса: 1 место
  Левица 1 место

Седиште на Општина Куманово

уреди

Поранешното седиште на општината била во зграда во т.н. Касапски круг.[5]

Денешното седиште на Општина Куманово се наоѓа во средиштето на Куманово, на улица „11 Октомври“ б.б.[6]

Буџет

уреди

На крајот од 2019 година, 218 лица биле вработени во општинската администрација на Општина Куманово. Во 2019 година, вкупните буџетски расходи на општината изнесувале 1,654 милијарди денари. Во вкупните буџетски расходи, 55,15% биле тековни расходи, 26,13% биле трошоци за стоки и услуги, 12,66% биле капитални расходи и 5,91% други расходи. Од вкупните буџетски приходи на општината, дури 70,33% отпаѓале на трансферите од централната власт, учеството на даночните приходи изнесувало 11,59%, 15,31% отпаѓало на неданочните приходи, 1,66% биле приходи од продажба на земјиште и 0,87% приходи од донации. Поради наталожените неплатени обврски, од 2013 година, општината работела со блокирана сметка во подолг временски период, а нејзината сметка била деблокирана дури во март 2020 година.[7]


Културни и природни знаменитости

уреди

Во околината на Куманово се наоѓа познатата неолитска опсерваторија Кокино, која од НАСА е рангирана помеѓу најстарите четири во светот.

Култура и спорт

уреди

Во Куманово постојат спортски клубови кои можат да се пофалат со своите спортски достигнувања.Најпознат клуб во куманово сега за сега,2013 година,е Кошаркарскиот клуб.Клубот се натпреварува во првата Супер лига на Македонија и во Балканската БИБЛ лига.За големите успеси се заслужни и неколку навивачки групи од кои најпозната е КУМАНИ која е оформена во 1990 година.Секогаш е како играч плус во сите спортови во градот.

Ракометниот клуб-мажи, исто така се натпреварува во првата Македонска лига,кој со млади играчи се наоѓа во транзиција

Боксерскиот клуб на Куманово е клуб со најмногу трофеи во градот.Моментално клубот не постои,но ветрините ги красат неколку пехари од освоениот златен гонг на Македонија.Од освоени трофеи може да се пофалиме и со бронзената медаља од олимпијадата во Монтреа на нашиот најзаслужен спортист по кој се распознава градот,а тоа е Аце Русевски.Исто така и Реџеповски кој го освои второто место на Европското првенство и бронза на олимпијада.Витрините се закитени и со трофеи од сите турнири во бивша Југославија.

Фудбалскиот клуб Куманово не постои но и Куманово има Приватен Фудбалски клуб Башкими кој се натпреварува во првата Македонска лига со една титула Првак на Македонија и една куп на Македонија.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. Максим Димитриевски, „Децентрализацијата е клучот за развој на државата“, Економија и бизнис, година 22, број 267, ноември 2020, стр. 39.
  3. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  4. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2021“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2021.[мртва врска]
  5. „Пожар во старата зграда на Општина Куманово, една од најстарите и најубави згради во центарот“. sdk.mk. 10 октомври 2017. Архивирано од изворникот 2022-12-09. Посетено на 9 декември 2022.
  6. „Почетна“. Општина Куманово. Архивирано од изворникот 2022-10-06. Посетено на 9 декември 2022.
  7. „Буџетот на Општина Куманово: Движења, трендови, показатели“, Економија и бизнис, година 22, број 267, ноември 2020, стр. 45-47.

Надворешни врски

уреди