Прва македонска фудбалска лига

Првата македонска лига е најсилната професионална фудбалска лига во Република Македонија. Администрирана е од Фудбалската Федерација на Македонија.

Прва македонска фудбалска лига
Prva Мakedonska Fudbalska Liga (emblem).png
ЗемјаМакедонија Македонија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1992
Број на клубови10
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воВтора македонска фудбалска лига
Домашен купКуп на Македонија
Актуелен шампионШкендија Шкендија (3. титула) (2018/2019)
Најмногу титулиВардар Вардар (10 титули)
ВебсајтОфицијален веб-сајт на ФФМ
ТрофејПрваФудбалскаЛига.gif
Прва фудбалска лига на Македонија 2019/2020

ФорматУреди

Низ историјата на Првата лига, бројот на клубови постојано се намалува. Подоле е список на број на клубови низ сите сезони;

 
 • 18 екипи = 1992–1993
 • 16 екипи = 1993–1995
 • 15 екипи = 1995–1996
 • 14 екипи = 1996–2001
 • 12 екипи = 2001–2014
 • 10 екипи = 2014–до сега

Лигата брои десет клуба, кои играат по четири меѓусебни натпревари во текот на 36 кола.[1]

Според УЕФА коефициентите за ранкинг (подоле покажано); Победникот на лигата влегува во Квалификациските рунди на Лигата на Шампиони, додека втората и третата пласирана екипа влегуваат во Квалификациските рунди на Лига Европа заедно со освојувачот на Купот на Македонија. На крајот на сезоната, последните две екипи отпаѓаат во Втората лига, додека осмата пласирана екипа игра бараж за опстанок со подобриот од бараж дуелот на второпласираните екипи од Втората лига - Исток и Запад.

УЕФА РанкингУреди

УЕФА Национален ранкинг за лигашкото учество во Европската фудбалска сезона 2018–19 (Претходната година во коси броеви) [2][3]

Членови на Првата лига во сезоната 2019/2020Уреди

Местоположба на екипите во сезоната 2019/20

Следните дeсет клуба се натпреваруваат во Првата лига во сезоната 2019/2020.

Клуб Конечна позиција во
сезоната 2018/2019[4]
Академија Пандев 3.
Борец 1919 1. во Втората лига - Исток
Вардар 2.
Македонија Ѓорче Петров 1932 5.
Работнички 7.
Ренова 6.
Силекс 8.
Струга Трим - Лум 1. во Втората лига - Запад
Шкендија 1.
Шкупи 1927 4.

Победници по сезонаУреди

Сезона Првак Второ место Трето место
1992/93
Вардар
Силекс
Балкан
1993/94
Вардар
Силекс
Балкан
1994/95
Вардар
Силекс
Слога Југомагнат
1995/96
Силекс
Слога Југомагнат
Вардар
1996/97
Силекс
Победа
Слога Југомагнат
1997/98
Силекс
Слога Југомагнат
Македонија Ѓ.П.
1998/99
Слога Југомагнат
Силекс
Победа
1999/00
Слога Југомагнат
Победа
Работнички Кометал
2000/01
Слога Југомагнат
Вардар
Победа
2001/02
Вардар
Беласица
Цементарница 55
2002/03
Вардар
Беласица
Победа
2003/04
Победа
Силекс
Вардар
2004/05
Работнички Кометал
Вардар
Победа
2005/06
Работнички Кометал
Македонија Ѓ.П.
Вардар

Сезона Првак Второ место Трето место
2006/07
Победа
Работнички Кометал
Македонија Ѓ.П.
2007/08
Работнички Кометал
Милано
Пелистер
2008/09
Македонија Ѓ.П.
Милано
Ренова
2009/10
Ренова
Работнички
Металург
2010/11
Шкендија
Металург
Ренова
2011/12
Вардар
Металург
Шкендија
2012/13
Вардар
Металург
Турново
2013/14
Работнички
Турново
Металург
2014/15
Вардар
Работнички
Шкендија
2015/16
Вардар
Шкендија
Силекс
2016/17
Вардар
Шкендија
Работнички
2017/18
Шкендија
Вардар
Работнички
2018/19
Шкендија
Вардар
Академија Пандев

Најмногу освоени шампионатиУреди

Според клубУреди

# Клуб Титули Сезони Второ место Сезони
1.
Вардар
10
1992/93, 1993/94, 1994/95, 2001/02, 2002/03, 2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17
3
2000/01, 2004/05, 2017/18
2.
Работнички
4
2004/05, 2005/06, 2007/08, 2013/14
3
2006/07, 2009/10, 2014/15
3.
Силекс
3
1995/96, 1996/97, 1997/98
5
1992/93, 1993/94, 1994/95, 1998/99, 2003/04
4.=
Слога Југомагнат
3
1998/99, 1999/00, 2000/01
2
1995/96, 1997/98
4.=
Шкендија
3
2010/11, 2017/18, 2018/19
2
2015/16, 2016/17
6.
Победа
2
2003/04, 2006/07
2
1996/97, 1999/00
7.
Македонија Ѓорче Петров
1
2008/09
1
2005/06
8.
Ренова
1
2009/10
0
/
 • Со задебелени букви се моменталните учесници во Првата лига.

Според градУреди

# Град Титули Екипи
1.   Скопје 18 Вардар (10), Работнички (4), Слога Југомагнат (3), Македонија Ѓорче Петров (1)
2.   Тетово 4 Шкендија (3), Ренова (1)
3.   Кратово 3 Силекс (3)
4.   Прилеп 2 Победа (2)

Најдобри стрелци на сите времињаУреди

Согласно до декември 2019 година.

Ова е нецелосен список. Може да биде пополнет.

# Играч Голови Играчки календарски години Екипи
1.
Бесарт Ибраими
167
2005-2009, 2015-2020 Влазрими, Напредок, Ренова, Шкендија
2.
Блаже Илијоски
166
2002-2006, 2007-2010, 2013, 2014, 2015, 2017-2019 Работнички, Металург, Пелистер, Шкупи
3.
Зоран Бошковски
125
1993-2001 Силекс, Македонија Ѓорче Петров, Работнички, Шкендија

Извор:[5]

 • Со задебелени букви се моменталните играчи во Првата лига.
 • Со коси букви се поранешните играчи во Првата лига.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

 1. "First League". Soccerway. Global Sports Media. Посетено на 19 July 2012.
 2. "UEFA Country Ranking 2015". Bert Kassies. Посетено на 19 May 2012.
 3. "UEFA Country coefficients 2014/15". UEFA. Посетено на 24 May 2012.
 4. "First League". Soccerway. Perform. Посетено на 31 декември 2019.
 5. Мартин Танасковски (27 март 2020). "Бројки за почит: Голгетерските „кралеви" во македонскиот фудбал". gol.mk преку web.archive.org. Посетено на 27 март 2020.
Најдобрите фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херзговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија