Прва фудбалска лига на Македонија 2018/2019

Првата фудбалска лига на Македонија 2018/2019 - 27. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 1 август 2018.[1] Сезоната започнaла на 12 август 2018, а завршила на 26 мај 2019. Секоја екипа играла против друга екипа четири пати на основа дома-гости со вкупно 36 натпревари.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2018/19
ПрвациШкендија
Лига на ШампиониШкендија
Лига ЕвропаАкадемија Пандев (преку Купот на Македонија)
Македонија Ѓорче Петров 1932
Шкупи 1927
Одиграни натпревари180
Постигнати голови440 (2.44 по натпревар)
Најдобар стрелецВлатко Стојановски
(18 голови)
Најголема победа домаРенова 9-1 Победа
Најголема победа на гостиБеласица 1-4 Македонија Ѓорче Петров 1932
Ренова 0-3 Шкендија
Победа 0-3 Шкупи 1927
Натпревар со најмногу головиРенова 9-1 Победа
Најголема низа на победи7 натпревари
Шкендија
Најголема низа без пораз13 натпревари
Вардар
Најголема низа без победа15 натпревари
Победа
Најголема низа на порази7 натпревари
Победа
2017/18

Шкендија биле бранители на титулата откако ја освоиле третата првенствена титула. Првакот обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите. Во оваа сезона првак била Шкендија.

Унапредување и отпаѓањеУреди

Пред почетокот на сезоната 2018/19

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2017/18

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2017/18

По крајот на сезоната 2018/19

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2018/19

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2018/19

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 2018/19
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Академија Пандев Струмица Стадион Кукуш1 1,500
Беласица Струмица Стадион Младост 9,200
Вардар Скопје Стадион Борис Трајковски 3,000
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Победа Прилеп Без постојан стадион2
Работнички Скопје Арена Филип II 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир 6,000

1 Академија Пандев одиграл шест натпревари (19, 21, 23, 26, 31 и 36 коло) на Стадионот Младост како домашна екипа.[2][3][4][5][6][7]

2 Поради неможноста да игра на технички неспремниот Стадион Гоце Делчев односно клубот немал свој терен во моментот, Победа одиграла пет натпревари (1, 3, 5, 6, 11 коло) на Стадионот Тумбе Кафе во Битола,[8][9][10][11][12] еден натпревар на Градскиот стадион Штип (8 коло),[13] четири натпревари одиграле на Градскиот стадион Кичево (13, 18, 19, 21 коло),[2][3][14][15] три натпревари на Стадионот Кукуш (16, 24, 31 коло),[6][16][17] два натпревари на Стадионот Билјанини Извори во Охрид (23 и 26 коло),[4][5] и три натпревари на Стадионот Никола Мантов во Кочани (29, 34, 36 коло).[7][18][19]

ТабелаУреди

Завршна табелаУреди

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1 Шкендија (C, Q) 36 24 7 5 80 29 +51 79 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Вардар[б 1] 36 17 13 6 45 23 +22 64
3 Академија Пандев (Q) 36 17 7 12 45 35 +10 58 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[б 2]
4 Шкупи 1927 (Q) 36 13 9 14 40 42 −2 48
5 Македонија Ѓорче Петров 1932 (Q) 36 12 11 13 45 50 −5 47[б 3]
6 Ренова 36 12 11 13 53 49 +4 47
7 Работнички 36 13 7 16 43 49 −6 46
8 Силекс (O) 36 11 11 14 27 39 −12 44 Пласман во баражот за опстанок
9 Беласица (R) 36 9 11 16 37 49 −12 38 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Победа (R) 36 6 5 25 26 76 −50 23
Извор: Macedonianfootball.com Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Champion; (O) Play-off winner; (Q) Qualified to the phase indicated; (R) Relegated.
Notes:
 1. Вардар не добил УЕФА лиценца за престојната европска сезона од страна на ФФМ.[20][21]
 2. Македонија Ѓорче Петров обезбедил пласман во Лига Европа - првата квалификациска рунда бидејќи Академија Пандев го освоила на Купот на Македонија 2018/2019 и се пласирала врз основа на Куп натпреварувањето.
 3. Меѓусебен дуел: Македонија Ѓорче Петров 1932 5 поени, Ренова 5 поени; Постигнати голови: Македонија Ѓорче Петров 1932 5 гола, Ренова 4 гола.


Местоположба според колоУреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Шкендија 4 6 4 3 2 2 3 3 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Вардар 4 2 2 4 3 3 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 3 2 3 3 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Академија Пандев 2 1 1 2 1 1 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 2 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Шкупи 1927 6 7 8 8 9 6 9 10 10 9 10 9 9 8 9 6 6 5 5 5 5 4 4 5 5 5 7 6 4 4 4 4 4 4 5 4
Македонија Ѓ.П. 1932 9 9 9 8 8 10 8 8 7 5 6 7 8 7 6 8 7 6 7 7 7 8 7 7 7 7 6 7 7 7 7 7 6 7 7 5
Ренова 1 5 7 7 7 9 7 5 4 7 8 6 6 4 5 5 5 7 6 6 6 6 6 4 4 4 4 5 6 5 5 5 5 5 6 6
Работнички 8 4 3 1 4 4 5 6 6 4 5 4 5 6 4 4 4 4 4 4 4 5 5 6 6 6 5 4 5 6 6 6 7 6 4 7
Силекс 6 8 5 5 6 7 10 9 9 10 9 10 10 9 10 10 10 8 8 8 8 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Беласица 10 10 10 10 10 7 6 7 8 6 7 8 7 10 8 9 9 10 10 9 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
Победа 3 3 6 6 5 5 4 4 5 8 4 5 4 5 7 7 8 9 9 10 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
 • Со коси бројки се места кои ги делеле две или повеќе екипи.

Водачи на табелатаУреди

————————————————————————————————————————————————————————————————————————
А. ПандевА. ПандевВардарШкендија
10ª11ª12ª13ª14ª15ª16ª17ª18ª19ª20ª21ª22ª23ª24ª25ª26ª27ª28ª29ª30ª31ª32ª33ª34ª35ª36ª

РезултатиУреди

Секоја екипа одиграла четири пати против друга екипа за вкупно 36 натпревари преку дома-гости распоред.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18Уреди

Дома \ Гости АКА БЕЛ ВАР МАК ПОБ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 3-0 0-0 2-1 2-1 1-0 0-2 3-0 0-0 1-0
Беласица 0-2 1-1 1-4 2-1 1-2 3-1 1-1 0-2 1-0
Вардар 3-0 1-1 1-0 3-0 0-1 0-0 1-0 0-2 2-1
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-0 0-0 1-3 1-0 3-0 1-2 1-1 0-0 2-2
Победа 2-4 1-0 0-1 0-2 0-2 1-0 2-0 0-2 2-0
Работнички 1-0 1-1 0-2 5-1 3-1 3-4 2-1 1-2 0-2
Ренова 1-1 0-2 0-1 1-1 2-1 0-2 1-1 0-3 2-0
Силекс 1-0 1-0 0-1 1-1 0-0 2-0 1-0 1-2 1-1
Шкендија 0-1 4-1 2-2 5-1 0-2 6-2 2-2 5-0 3-0
Шкупи 1927 1-0 1-0 1-0 2-1 0-0 1-1 1-1 2-0 1-2

Извор:MacedonianFootball.com

Коло 19–36Уреди

Дома \ Гости АКА БЕЛ ВАР МАК ПОБ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 0-2 1-1 3-0 4-0 3-1 2-1 2-0 0-1 0-2
Беласица 0-1 0-0 3-1 1-1 0-1 3-2 0-1 2-1 2-0
Вардар 1-1 1-1 3-1 6-0 1-1 2-0 1-0 0-0 1-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-1 2-1 0-2 3-0 1-1 3-1 2-0 1-1 1-0
Победа 1-3 1-1 0-0 1-3 0-1 2-3 0-1 1-4 0-3
Работнички 1-2 1-1 0-2 2-0 1-2 1-1 1-1 0-1 1-2
Ренова 1-1 3-2 4-0 0-0 9-1 1-2 1-0 3-2 1-0
Силекс 3-0 2-1 1-0 1-1 1-0 1-0 0-0 0-3 2-2
Шкендија 4-1 3-0 1-0 4-2 5-2 1-0 2-1 0-0 5-1
Шкупи 1927 1-0 2-2 2-2 0-1 3-0 1-2 2-2 2-1 1-0

Извор:MacedonianFootball.com

Бараж за опстанокУреди

Прва рундаУреди

2 јуни 2019
16:30 СЕЛВ
Тиквеш 1930 Кавадарци 6–3 Лабуништа 2011 Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Илиески   8'
Мојсов   15'   48' (пен..)
Ивановски   20'
Делов   59'
Митрев   67'
Извештај Клечкароски   23' (пен..)   89' (пен..)
Реџепи   64'

Втора рундаУреди

5 јуни 2019
16:30 СЕЛВ
Силекс 3–2 Тиквеш 1930 Кавадарци Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Георгиев   12'   15'
Рајковиќ   25'
Извештај Ивановски   22'   58'

Список на стрелциУреди

Согласно до 26 мај 2019 година.

Гол Пенали Играч Клуб
18 3   Влатко Стојановски   Ренова
16 9   Љупчо Дориев   Академија Пандев
11 0   Петар Петковски   Работнички
11 0   Христијан Кировски   Македонија Ѓ.П.
11 0   Емран Рамадани   Ренова
11 1   Бесарт Ибраими   Шкендија
11 1   Изаир Емини   Шкендија
9 0   Пепи Ѓорѓиев   Беласица
9 0   Дејан Тантуровски   Македонија Ѓ.П.
8 0   Омар Омери   Шкендија
8 1   Боби Божиновски   Македонија Ѓ.П.
8 2   Бобан Георгиев   Силекс
8 3   Дарко Мицевски   Вардар

Извор : Soccerway.com

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „1.MFL season 2018/19 draw made“. macedonianfootball.com. 1 август 2018. Посетено на 2 август 2018.
 2. 2,0 2,1 „Делегирање 19. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 15 февруари 2019. Посетено на 24 мај 2019.
 3. 3,0 3,1 „Делегирање 21. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 28 февруари 2019. Посетено на 24 мај 2019.
 4. 4,0 4,1 „Делегирање 23. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 март 2019. Посетено на 24 мај 2019.
 5. 5,0 5,1 „Делегирање 26. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 април 2019. Посетено на 24 мај 2019.
 6. 6,0 6,1 „Делегирање 31. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 април 2019. Посетено на 24 мај 2019.
 7. 7,0 7,1 „Делегирање 36. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 мај 2019. Посетено на 24 мај 2019.
 8. „Делегирање 1. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 8 август 2018. Посетено на 24 мај 2019.
 9. „Делегирање 3. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 август 2018. Посетено на 24 мај 2019.
 10. „Делегирање 5. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 септември 2018. Посетено на 24 мај 2019.
 11. „Делегирање 6. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 20 септември 2018. Посетено на 24 мај 2019.
 12. „Делегирање 11. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 октомври 2018. Посетено на 24 мај 2019.
 13. „Делегирање 8. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 септември 2018. Посетено на 24 мај 2019.
 14. „Делегирање 13. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 ноември 2018. Посетено на 24 мај 2019.
 15. „Делегирање 18. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 ноември 2018. Посетено на 24 мај 2019.
 16. „Делегирање 16. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 ноември 2018. Посетено на 24 мај 2019.
 17. „Делегирање 24. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 26 март 2019. Посетено на 24 мај 2019.
 18. „Делегирање 29. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 18 април 2019. Посетено на 24 мај 2019.
 19. „Делегирање 34. коло“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 10 мај 2019. Посетено на 24 мај 2019.
 20. „Откако Вардар не доби лиценца: Македонија ЃП, ај честито Европа!!!“. sportmedia.mk. 23 мај 2019. Посетено на 30 мај 2019.
 21. „УЕФА потврди: Вардар е „чист", нема европска суспензија“. gol.mk. 29 мај 2019. Посетено на 30 мај 2019.

Надворешни врскиУреди