Прва фудбалска лига на Македонија 2020/2021

Првата фудбалска лига на Македонија 2020/2021 - 29. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 27 јули 2020.[1][2] Сезоната започнала на 8 август 2020, а завршила на 16 мај 2021. Секоја екипа ќе игра против друга екипа трипати на основа дома-гости со вкупно 33 натпревари.[3]

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2020/21
ПрвациШкендија
ИспаднатиВардар
Беласица
Силекс
Лига на шампиониШкендија
Конференциска лигаШкупи 1927
Струга Трим - Лум
Силекс
Одиграни натпревари198
Постигнати голови485 (2.45 по натпревар)
Најдобар стрелецБесарт Ибраими
(24 голови)
Најголема победа домаСилекс 6-0 Вардар
Најголема победа на гостиБеласица 0-6 Силекс
Натпревар со најмногу головиРаботнички 3-5 Шкендија
Најголема низа на победиШкендија
(8 натпревари)
Најголема низа без поразШкендија
(17 натпревари)
Најголема низа без победаБеласица
Пелистер
Вардар
(10 натпревари)
Најголема низа на поразиБеласица
(7 натпревари)
2019/20

Вардар биле бранители на титулата. Во оваа сезона првак била Шкендија.

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2020/21

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2019/20[4][5]

 • Беласица (Прво место на прекинатата Источна табела)
 • Пелистер (Прво место на прекинатата Западна табела)

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2019/20

 • Ниедна
По крајот на сезоната 2021/21

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2020/21

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2020/21

Екипи уреди

Местоположба на екипите во сезоната 2020/21
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Академија Пандев Струмица Спортски центар Пандев1 400
Беласица Струмица Стадион Благој Истатов 9,200
Борец 1919 Велес Стадион Зоран Паунов 2,300
Вардар Скопје Арена Филип II2 33,460
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 6,100
Работнички Скопје Арена Филип II3 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово4 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Струга Трим - Лум Струга Стадион Градска Плажа 500
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир5 6,000

1 Академија Пандев одиграл четири натпревари (2., 4., 7. и 9. коло) на Стадионот Благој Истатов како домашна екипа.[6][7][8][9] Од 7 ноември (11. коло) па натаму, Академија Пандев заиграл на својот терен во Спортскиот центар Пандев.[10][11][12]

2 Вардар одиграл еден натпревар (7. коло) на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Ново Лисиче како домашна екипа.[8]

3 Работнички одиграл два натпревари (6. и 8. коло) на Стадионот Борис Трајковски како домашна екипа.[13][14]

4 Ренова одиграла два натпревари (9. и 33. коло) на Градскиот стадион Гостивар како домашна екипа.[9][15]

5 Шкупи 1927 одиграл еден натпревар (14. коло) на Стадионот Борис Трајковски,[16] и десет натпревари (16., 18., 20., 22., 23., 25., 27, 29., 31. и 32. коло) на Тренинг центарот Петар Милошевски како домашна екипа.[17][18][19][20][21][22][23][24][25][26]

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Шкендија (C) 33 22 9 2 69 26 +43 75 Пласман во Лига на шампиони - прва квалификациска рунда
2 Шкупи 1927 33 16 11 6 41 24 +17 59 Пласман во Конференциска лига на Европа - прва квалификациска рунда
3 Струга Трим - Лум 33 15 12 6 39 24 +15 57
4 Македонија Ѓорче Петров 1932 33 16 7 10 53 43 +10 55
5 Работнички 33 11 15 7 45 39 +6 48
6 Пелистер 33 12 9 12 34 38 −4 45
7 Академија Пандев 33 12 5 16 32 36 −4 41
8 Борец 1919 33 11 7 15 32 36 −4 40
9 Силекс[lower-alpha 1] (R) 33 10 6 17 49 45 +4 36 Пласман во баражот за опстанок и
пласман во Конференциска лига на Европа - прва квалификациска рунда
10 Ренова (O) 33 8 12 13 36 46 −10 36 Пласман во баражот за опстанок
11 Вардар (R) 33 7 10 16 32 60 −28 31 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Беласица (R) 33 4 5 24 23 68 −45 17
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 16 мај 2021. Source: Macedonianfootball.com Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат
Notes:

}}

Местоположба според коло уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Шкендија 5 3 3 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Шкупи 1927 5 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Струга Трим - Лум 7 10 8 9 6 8 5 7 6 5 5 4 4 6 6 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 3
Македонија Ѓорче Петров 1932 2 8 9 4 7 5 3 3 3 3 3 2 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 4
Работнички 9 6 6 5 4 6 7 6 7 7 7 8 8 8 8 7 8 7 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Пелистер 3 4 5 7 9 7 9 9 8 8 9 9 9 10 10 11 10 10 9 9 8 7 7 7 7 7 6 6 6 6 6 6 6
Академија Пандев 10 11 11 11 11 11 10 10 11 11 11 10 11 11 11 10 11 11 11 11 11 11 10 8 8 8 8 7 7 9 10 8 7
Борец 1919 3 5 7 7 4 3 4 4 4 4 4 5 5 4 4 6 5 6 7 7 6 6 6 6 6 6 7 8 8 7 7 7 8
Силекс 1 1 1 1 2 4 6 5 5 6 6 7 7 5 5 4 6 8 8 8 9 9 9 10 11 9 9 10 9 8 8 9 9
Ренова 7 9 4 6 10 10 11 11 10 10 10 11 10 9 9 9 9 9 10 10 10 10 11 11 9 10 10 9 10 10 9 10 10
Вардар 10 7 10 10 8 9 8 8 9 9 8 6 6 7 7 8 7 5 6 6 7 8 8 9 10 11 11 11 11 11 11 11 11
Беласица 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12
 • Со коси бројки се места кои ги делеле две или повеќе екипи.

Резултати уреди

Коло 1–22 уреди

Дома \ Гости АКА БЕЛ БОР ВАР МАК ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ СТР ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 1-2 2-1 0-1 2-1 3-2 0-1 0-1 1-0 1-0 0-1 0-1
Беласица 0-0 2-2 0-3 1-3 0-2 2-2 1-1 0-6 1-2 0-3 0-2
Борец 1919 2-0 2-1 0-2 2-1 3-0 0-0 1-1 2-0 2-1 0-2 0-1
Вардар 2-0 3-1 0-1 2-2 2-2 0-0 3-3 0-4 1-1 1-5 1-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 3-1 2-1 0-0 2-1 2-1 2-1 2-3 1-0 2-0 0-1 0-0
Пелистер 1-0 1-0 1-0 1-1 0-0 0-0 3-1 1-2 1-1 1-3 1-3
Работнички 0-0 2-0 2-1 1-1 1-3 1-0 3-1 1-1 1-1 0-0 2-2
Ренова 2-0 2-4 1-0 3-0 1-3 0-0 0-1 0-0 0-0 1-3 0-0
Силекс 1-2 0-1 1-2 1-0 0-3 2-2 4-3 3-1 0-0 1-2 0-1
Струга Трим - Лум 1-1 2-0 1-0 2-2 1-1 0-1 2-1 1-0 2-0 1-1 2-0
Шкендија 2-1 2-0 1-1 2-1 5-0 0-1 1-1 0-0 1-1 2-0 1-1
Шкупи 1927 0-0 3-1 3-0 1-1 3-1 0-2 2-2 4-3 1-0 1-2 2-2

Извор:MacedonianFootball.com

Коло 23–33 уреди

Дома \ Гости АКА БЕЛ БОР ВАР МАК ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ СТР ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 3-1 3-0 1-1 1-0 0-1
Беласица 0-2 0-2 1-1 1-3 0-3
Борец 1919 1-0 2-0 0-0 2-0 0-1 0-1
Вардар 1-0 0-2 1-3 1-1 1-6
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-2 2-1 3-0 0-3 2-3 3-4
Пелистер 3-1 2-0 2-0 1-0 3-2
Работнички 0-2 2-1 2-2 3-1 3-1 3-5
Ренова 3-1 1-2 1-1 2-1 0-3
Силекс 3-2 1-1 6-0 0-1 1-3
Струга Трим - Лум 3-1 1-0 1-1 3-0 0-0 0-0
Шкендија 1-0 3-1 1-0 2-1 0-2 1-1
Шкупи 1927 0-1 2-0 0-0 0-0 2-0 1-2

Извор:MacedonianFootball.com

Бараж за опстанок уреди

25 мај 2021
16:00 СЕЛВ
Ренова 2–2
(3–2 пен.)
Охрид Лихнидос Тренинг центар Петар Милошевски, Скопје
Гледачи: 0
Судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Шефити   19'   89' Извештај Трпески   5'
Митев   50'
  Пенали  
 • Мишковски  
 • Рамадани  
 • Стојчевски  
 • Шефити  
3–2
 •   Мазари
 •   Ѓорѓиески
 •   Трпески
 •   Наумовски
 •   Вељаноски
25 мај 2021
16:00 СЕЛВ
Тиквеш 1930 Кавадарци 1–0 Силекс Национална арена „Филип II Македонски“, Скопје
Судија: Александар Грујоски (Кичево)
Спахиу   54' Извештај

Број на екипи според регион уреди

МЕсто Регион Број Екипи
1   Скопски Регион 4 Вардар, Македонија Ѓорче Петров 1932, Работнички и Шкупи 1927
2   Југоисточен Регион 2 Академија Пандев, Беласица
  Полошки Регион Ренова, Шкендија
4   Вардарски Регион 1 Велес 1919
  Југозападен Регион Струга Трим - Лум
  Пелагониски Регион Пелистер
  Североисточен Регион Силекс

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Прво коло МФЛ: Шкендија оди на Чаир, Вардар домаќин на Борец“. ekipa.mk преку web.archive.org. 27 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-07. Посетено на 7 август 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Целосен распоред за ПМФЛ 2020/21: Првото „вечно дерби" во Битола на 3 октомври“. gol.mk преку web.archive.org. 27 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-07. Посетено на 7 август 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Пропозиции за натпреварување во Првата фудбалска лига за натпреварувачката 2020/2021 година“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-22. Посетено на 22 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „УО на ФФМ: Првата лига ќе заврши со плеј-оф и плеј-аут, следната сезона ПМФЛ со 12 екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 7 август 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „ПМФЛ ќе брои 12 екипи, Пелистер и Беласица повратници во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 7 август 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Делегирање 2. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Делегирање 4. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. 8,0 8,1 „Делегирање 7. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 24 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. 9,0 9,1 „Делегирање 9. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 15 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-17. Посетено на 17 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Делегирање 11. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 5 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Грандиозниот спортски центар на Пандев подготвен за првиот меч во ПМФЛ!“. gol.mk преку web.archive.org. 5 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Струмичкото дерби за историја: Прв прволигашки меч на спортскиот центар „Пандев". ekipa.mk преку web.archive.org. 7 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 11 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Делегирање 6. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 17 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Делегирање 8. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-02. Посетено на 2 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Делегирање 33. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-12. Посетено на 12 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Делегирање 14. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-09. Посетено на 9 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Делегирање 16. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 7 декември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-09. Посетено на 9 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Делегирање 18. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 декември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-19. Посетено на 20 декември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „Делегирање 20. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 февруари 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-02. Посетено на 2 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „Делегирање 22. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 4 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-05. Посетено на 5 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Делегирање 23. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 11 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-16. Посетено на 16 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „Делегирање 25. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-03. Посетено на 4 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. „Делегирање 27. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-17. Посетено на 17 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 24. „Делегирање 29. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 22 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-27. Посетено на 27 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 25. „Делегирање 31. коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 29 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-01. Посетено на 1 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 26. Горан Упале (9 мај 2021). „Шкупи не можеше да го совлада Трајчевски, но пак е вицешампион во ПМФЛ!“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-05-12. Посетено на 12 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди