Прва фудбалска лига на Македонија 1993/1994

Првата фудбалска лига на Македонија 1993/1994 - 2. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Вардар ја одбранил титулата, со што ја освоил втората титула по ред.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона1993/1994
ПрвациВардар
Лига на ШампиониНиеден
УЕФА КупВардар
Куп на Победниците на КуповитеНиеден
Најдобар стрелецЗоран Бошковски
(21 гол)
1992/93

ЕкипиУреди

Екипа Град Стадион
Балкан Стококомерц Скопје Стадион Чаир
Беласица Струмица Стадион Младост
Борец Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Караорман Струга Стадион Градска плажа
Љуботен Тетово Градски стадион Тетово
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Рудар Пробиштип Градски стадион Пробиштип
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

ТабелаУреди

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Пое Пласмани или испаѓање
1 Вардар 30 23 5 2 85 16 +69 51 УЕФА Куп - прелиминарна рунда
2 Силекс 30 18 8 4 56 19 +37 44
3 Балкан 30 14 9 7 47 32 +15 37
4 Пелистер 30 14 8 8 49 31 +18 36
5 Љуботен 30 11 11 8 46 35 +11 30*
6 Победа 30 11 8 11 38 37 +1 30
7 Саса 30 9 12 9 38 41 -3 30
8 Слога Југомагнат 30 7 13 10 29 30 -1 27
9 Осогово 30 9 9 12 33 44 -11 27
10 Цементарница 55 30 9 8 13 36 40 -4 26
11 Тиквеш 30 9 8 13 31 42 -11 26
12 Беласица 30 7 12 11 35 48 -13 26
13 Рудар 30 8 10 12 29 49 -20 26
14 Борец 30 9 9 12 31 43 -12 24*
15 Караорман 30 9 6 15 37 75 -38 24 Отпаѓање во
Втората фудбалска лига на Македонија
16 Македонија Ѓорче Петров 30 2 6 22 17 55 -38 10

НАТ = Одиграни натпревари; ПОБ = Победи; НЕР = Нерешени; ПОР = Порази; ПОС = Постигнати голови; ПРИ = Примени голови; РАЗ = Гол разлика; ПОЕ = Поени
* На Љуботен и Борец им биле одземени три поени

Извор: macedonianfootball.com

Најдобар стрелецУреди

Играч Екипа Голови
  Зоран Бошковски
Силекс
21

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди