Лига 1 (романски: Liga I) позната и како Лига 1 Бетано поради спонзорски причини, е професионална фудбалска лига во Романија, и претставува највисоко ниво на романскиот фудбал.

Лига 1
ЗемјаРоманија Романија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1909
Број на клубови14
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воЛига 2 (втора лига)
Домашен купКуп на Романија
Тековен првакЧФР Клуж ЧФР Клуж (6. титула)
(2019-2020)
Најмногу титулиСтеауа Букурешт Стеауа Букурешт (26)
ТВ партнериDigi Sport
Мрежно местоlpf.ro
Лига 1 (Романија) 2019-2020

Лигата е основана во 1909 година. Мометналниот број на клубови кој се натпреваруваат во неа е 14. Една сезона во лигата трае од јули до јуни. На крајот на секоја сезона шампионот обезбедува место во квалификациите за Лигата на шампионите, а второпласираната и третопласираната екипа во Лигата на Европа. Двете последнопласирани екипи испаѓаат во понизок ранг, Лига 2.

Моментален шампион е екипата на ЧФР Клуж, додека најуспешен клуб е Стеауа Букурешт со 26 титули.

Клубови во сезоната 2018-2019 уреди

Шампиони (1909-денес) уреди

Успешност по клубови уреди

Клуб Број на титули Последна титула
  Стеауа Букурешт
26
2014/2015.
  Динамо Букурешт
18
2006/2007.
  Венус Букурешт
8
1939/1940.
  УТА Арад
6
1969/1970.
  Чинезул Темишвар
6
1926/1927.
  ЧФР Клуж
6
2019/2020.
  ЧС Университатеја Крајова
4
1990/1991.
  Петролул Плоешти
4
1965/1966.
  Рипенсија Темишвар
4
1937/1938.
  Рапид Букурешт
3
2002/2003.
  Арџеш Питешти
2
1978/1979.
  Прахова Плоешти
2
1915/1916.
  Колентина Букурешт
2
1913/1914.
  Олимпија Букурешт
2
2010/2011.
  Униреа Триколор Букурешт
1
1940/1941.
  Орадеа
1
1948/1949.
  Колцеа Брашов
1
1927/1928.
  Јувентус Букурешт
1
1929/1930.
  Решица
1
1930/1931.
  Униреа Урзичени
1
2008/2009.
  Астра Џурџу
1
2015/2016
  Романо-Американа Букурешт
1
1914/1915.
  Оцелул Галаци
1
2010/2011.
  Виторул Констанца
1
2016/2017

Надворешни врски уреди

Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија