Прва фудбалска лига на Хрватска

Првата фудбалска лига на Хрватска или Прва ХНЛ (хрватски: Prva hrvatska nogometna liga), поради спонзорски причини MaxTV Прва Лига, е фудбалска лига од највисок ранг во Хрватска, основана во 1992 година. Победникот се квалификува за Лига на Шампионите.

Прва фудбалска лига на Хрватска
КонфедерацијаУЕФА
Основана1992
Број на клубови10
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воВтора ХНЛ
Домашен купКуп на Хрватска
Тековен првакДинамо Загреб Динамо Загреб (20-та титула)
(2018–19)
Најмногу титулиДинамо Загреб Динамо Загреб (20)
ТВ партнериArena Sport
Мрежно местоprvahnl.hr
Прва ХНЛ 2018-2019

Динамо Загреб е актуелен шампион, откако во сезоната 2013-14 ја освои деветтата титула по ред. Динамо Загреб исто така е најуспешен клуб со освоени 16 титули, а потоа следи тимот на Хајдук Сплит со 6 титули.

Победници уреди

Клуч
00 Шампионот во Лигата исто така е победник во Купот на Хрватска, остварува т.н. двојна титула.
Сезона Шампион (титули) Вицешампиони Третопласирани Најдобри Стрелци (s)
Играч (Клуб) Голови
1992 Хајдук Сплит (1) ФК Загреб Осиек   Адријан Кознику (Хајдук)
12
1992–93 Кроација Загреб (1) Хајдук Сплит ФК Загреб   Горан Влаовиќ (Кроација Загреб)
23
1993–94 Хајдук Сплит (2) ФК Загреб Кроација Загреб   Горан Влаовиќ (Кроација Загреб)
29
1994–95 Хајдук Сплит (3) Кроација Загреб Осиек   Роберт Шпехар (Осијек)
23
1995–96 Кроација Загреб (2) Хајдук Сплит Вартекс   Игор Цвитановиќ (Кроација Загреб)
19
1996–97 Кроација Загреб (3) Хајдук Сплит Хрватски Драговољац   Игор Цвитановиќ (Кроација Загреб)
20
1997–98 Кроација Загреб (4) Хајдук Сплит Осиек   Мате Батурина (ФК Загреб)
18
1998–99 Кроација Загреб (5) Риека Хајдук Сплит   Јошко Поповиќ (Шибеник)
21
1999–2000 Динамо Загреб (6) Хајдук Сплит Осиек   Томо Шокота (Динамо Загреб)
21
2000–01 Хајдук Сплит (4) Динамо Загреб Осиек   Томо Шокота (Динамо Загреб)
20
2001–02 ФК Загреб (1) Хајдук Сплит Динамо Загреб   Ивица Олиќ (ФК Загреб)
21
2002–03 Динамо Загреб (7) Хајдук Сплит Вартекс   Ивица Олиќ (Динамо Загреб)
16
2003–04 Хајдук Сплит (5) Динамо Загреб Риека   Роберт Шпехар (Осијек)
18
2004–05 Хајдук Сплит (6) Интер Запрешиќ ФК Загреб   Томислав Ерцег (Риека)
17
2005–06 Динамо Загреб (8) Риека Вартекс   Иван Бошњак (Динамо Загреб)
22
2006–07 Динамо Загреб (9) Хајдук Сплит ФК Загреб   Едуардо да Силва (Динамо Загреб)
34
2007–08 Динамо Загреб (10) Славен Белупо Осиек   Желимир Теркеш (Задар)
21
2008–09 Динамо Загреб (11) Хајдук Сплит Риека   Марио Манџукиќ (Динамо Загреб)
16
2009–10 Динамо Загреб (12) Хајдук Сплит Цибалија   Давор Вугринец (ФК Загреб)
18
2010–11 Динамо Загреб (13) Хајдук Сплит РНК Сплит   Иван Крстановиќ (ФК Загреб)
19
2011–12 Динамо Загреб (14) Хајдук Сплит Славен Белупо   Фатос Беќирај (Динамо Загреб)
15
2012–13 Динамо Загреб (15) Локомотива Загреб Риека   Леон Бенко (Риека)
19
2013–14 Динамо Загреб (16) Риека Хајдук Сплит   Дује Чоп (Динамо Загреб)
22
2014–15 Динамо Загреб (17) Риека Хајдук Сплит   Андреј Крамариќ (Риека) 21
2015–16 Динамо Загреб (18) Риека Хајдук Сплит   Несторовски, ИлијаИлија Несторовски (Интер Запрешиќ) 25
2016–17 Риека (1) Динамо Загреб Хајдук Сплит   Футаш, МаркоМарко Футаш (Хајдук Сплит) 18
2017–18 Динамо Загреб (19) Риека Хајдук Сплит   Судани, Ел Арби ХилелЕл Арби Хилел Судани (Динамо Загреб) 17
2018–19 Динамо Загреб (20) Риека Осиек   Цакташ, МијоМијо Цакташ (Хајдук Сплит) 19

Надворешни врски уреди

Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија