Прва фудбалска лига на Македонија 2019/2020

Првата фудбалска лига на Македонија 2019/2020 - 28. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 26 јули 2019.[1][2] Сезоната започнала на 10 август 2019, а ќе заврши во мај 2020. Секоја екипа ќе игра против друга екипа четири пати на основа дома-гости со вкупно 36 натпревари.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2019/20
Одиграни натпрвари115
Најдобар стелецДаниел Аврамовски
(10 гола)
Најголема победа на домашн теренШкендија 6-1 Ренова
Најголема победа на гостински теренАкадемија Пандев 0-3 Вардар
Натпревар со најмногу головиСилекс 3-4 Македонија Ѓорче Петров 1932
Шкендија 6-1 Ренова
Ренова 4-3 Работнички
Најголема серија на победиВардар
6 натпревари
Најголема серија без поразВардар
Силекс
12 натпревари
Најголема серија без победаАкадемија Пандев
12 натпревари
Најголема серија на поразиАкадемија Пандев
5 натпревари
2018/19

Шкендија се бранители на титулата.

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската Федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 23 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Првата лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[3]

Унапредување и отпаѓањеУреди

Пред почетокот на сезоната 2019/20

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2018/19

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2018/19

По крајот на сезоната 2019/20

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2019/20

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2019/20

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 2019/20
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Академија Пандев Струмица Стадион Благој Истатов1 9,200
Борец 1919 Велес Стадион Зоран Паунов 2,300
Вардар Скопје Арена Филип II 33,460
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Работнички Скопје Арена Филип II 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Струга Трим - Лум Струга Стадион Градска Плажа 500
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир 6,000

1 На 27 септември 2019 година, Стадионот Младост бил преименуван во Стадион Благој Истатов.[4][5]

ТабелаУреди

Завршна табелаУреди

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1 Вардар 23 13 7 3 33 14 +19 46 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Силекс 23 10 6 7 21 21 0 36 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3 Шкендија 23 10 5 8 38 20 +18 35
4 Ренова 23 9 4 10 25 33 −8 31
5 Шкупи 1927 23 7 8 8 28 28 0 29
6 Македонија Ѓорче Петров 1932 23 7 8 8 24 28 −4 29
7 Академија Пандев 23 7 7 9 20 20 0 28
8 Работнички 23 8 4 11 21 29 −8 28 Пласман во баражот за опстанок
9 Борец 1919 23 7 6 10 20 31 −11 27 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Струга Трим - Лум 23 6 7 10 19 28 −9 25
Updated to match(es) played on 8 март 2020. Извор: Macedonianfootball.com Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).


Местоположба според колоУреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Вардар 9 8 6 5 3 2 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Силекс 7 7 8 8 9 8 9 7 8 6 8 6 5 4 4 4 4 4 3 3 3 3 2
Шкендија 7 10 9 10 7 6 4 6 6 7 5 5 3 3 3 3 2 2 2 2 2 2 3
Ренова 4 1 2 4 5 7 5 4 5 5 7 8 8 8 9 8 9 9 9 8 8 6 4
Шкупи 1927 1 6 5 6 4 4 6 5 4 4 3 3 4 5 6 5 7 7 6 6 6 5 5
Македонија Ѓорче Петров 1932 1 2 4 2 2 3 3 3 3 3 4 4 6 6 5 6 5 5 5 4 4 4 6
Академија Пандев 4 3 1 1 1 1 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 3 3 4 5 5 7 7
Работнички 6 4 7 9 10 9 8 9 7 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 9 9 8
Борец 1919 9 8 10 7 8 10 10 10 10 9 9 9 9 9 8 9 8 8 8 10 10 10 9
Струга Трим - Лум 3 5 3 3 6 5 7 8 9 8 6 7 7 7 7 7 6 6 7 7 7 8 10
  • Со коси бројки се места кои ги делеле две или повеќе екипи.

РезултатиУреди

Секоја екипа одиграла четири пати против друга екипа за вкупно 36 натпревари преку дома-гости распоред.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18Уреди

Дома \ Гости АКА БОР ВАР МАК РАБ РЕН СИЛ СТР ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 2-0 0-3 4-0 1-1 2-0 2-0 1-1 1-0 0-0
Борец 1919 1-0 0-0 1-1 1-1 1-0 0-0 3-2 1-0 2-1
Вардар 1-0 2-0 0-2 2-0 2-0 3-0 3-0 2-2 1-1
Македонија Ѓорче Петров 1932 0-0 3-1 1-1 2-0 0-1 0-1 1-1 0-0 0-0
Работнички 1-2 2-1 0-2 1-0 1-0 1-1 1-2 1-2 2-0
Ренова 1-1 2-1 0-1 1-1 4-3 1-0 2-1 0-2 2-2
Силекс 3-1 3-0 2-2 3-4 1-0 3-0 1-0 1-0 1-0
Струга Трим - Лум 0-0 1-1 2-1 0-2 2-1 1-0 2-1 2-1 1-1
Шкендија 0-1 4-0 0-0 1-1 3-0 6-1 3-0 2-0 4-0
Шкупи 1927 3-1 2-0 1-2 2-3 2-0 2-1 1-0 0-0 2-0

Извор:MacedonianFootball.com

Коло 19–36Уреди

Дома \ Гости АКА БОР ВАР МАК РАБ РЕН СИЛ СТР ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 0-0 0-1 1-2
Борец 1919 0-1 4-1
Вардар 3-1 0-0 1-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-0 0-2
Работнички 1-0 2-1
Ренова 2-0 0-1 2-0
Силекс 1-0 0-0
Струга Трим - Лум 0-1 0-0 1-2
Шкендија 4-1 0-1
Шкупи 1927 2-1 2-3 1-1

Извор:MacedonianFootball.com

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Шкендија домаќин на првото големо дерби, реваншот во Скопје во декември“, gol.mk преку web.archive.org, 26 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).
  2. Шкендија и Вардар со дерби го затвораат првиот круг“, ekipa.mk преку web.archive.org, 26 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).
  3. „Националниот шампионат во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. конс. 13 март 2020. 
  4. Стадионот „Младост“ во Струмица од денеска со ново име – „Благој Истатов“!“, ekipa.mk преку web.archive.org, 15 септември 2019 (посет. 22 септември 2019 г).
  5. ЗАСЛУЖЕНО: Стадионот во Струмица ќе се вика „Благој Истатов“!“, sport1.mk преку web.archive.org, 15 септември (посет. 22 септември 2019 г).

Надворешни врскиУреди