Прва фудбалска лига на Македонија 2019/2020

Првата фудбалска лига на Македонија 2019/2020 - 28. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 26 јули 2019.[1][2] Сезоната започнала на 10 август 2019, а играчки завршила на 8 март 2020. Секоја екипа требала да игра против друга екипа четири пати на основа дома-гости со вкупно 36 натпревари.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2019/20
ПрвациВардар
Испаднатиниеден
Лига на ШампиониСилекс
Лига ЕвропаШкендија
Ренова
Шкупи 1927
Одиграни натпревари115
Постигнати голови252 (2.19 по натпревар)
Најдобар стрелецДаниел Аврамовски
(10 гола)
Најголема победа домаШкендија 6-1 Ренова
Најголема победа на гостиАкадемија Пандев 0-3 Вардар
Натпревар со најмногу головиСилекс 3-4 Македонија Ѓорче Петров 1932
Шкендија 6-1 Ренова
Ренова 4-3 Работнички
Најголема низа на победиВардар
6 натпревари
Најголема низа без поразВардар
Силекс
12 натпревари
Најголема низа без победаАкадемија Пандев
12 натпревари
Најголема низа на поразиАкадемија Пандев
5 натпревари
2018/19

Шкендија биле бранители на титулата.

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 23 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Првата лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[3] На 22 мај, Федерацијата обзнала дека Првенството ќе продолжи на 14 јуни, но со променет распоред. Наместо со првичниот четирикружен систем од 36 кола, тој бил скратен до 27 кола (трокружен), а потоа првите шест екипи напредуваат во плејоф групата каде секоја ќе игра по пет натпревари од екипа. Последните четири екипи од регуларниот дел, заминуваат во плејаутот и одигруваат по три натпревари по екипа и ниедна екипа нема да отпадне од Првата лига.[4]

Но поради неколку заразувања на неколку фудбалери со вирусот, на 4 јуни за време на вонредна седница на Управниот одбор на ФФМ, било одлучено целосно да се прекине првенството без прогласување на првак.[5][6] На 26 јуни, Управниот одбор донел одлука Вардар да биде прогласен за првак,[7][8] а било изјавено кој ќе се натпреварува во европските натпревари.[9][10]

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2019/20

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2018/19

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2018/19

По крајот на сезоната 2019/20

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2019/20[11][12]

 • Беласица (Прво место на прекинатата Источна табела)
 • Пелистер (Прво место на прекинатата Западна табела)

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2019/20

 • Ниедна

Екипи

уреди
Местоположба на екипите во сезоната 2019/20
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Академија Пандев Струмица Стадион Благој Истатов1 9,200
Борец 1919 Велес Стадион Зоран Паунов 2,300
Вардар Скопје Арена Филип II 33,460
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Работнички Скопје Арена Филип II 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Струга Трим - Лум Струга Стадион Градска Плажа 500
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир 6,000

1 На 27 септември 2019 година, Стадионот Младост бил преименуван во Стадион Благој Истатов.[13][14]

Табела

уреди

Табела пред да настане прекинот

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Вардар[lower-alpha 1] (C) 23 13 7 3 33 14 +19 46
2 Силекс 23 10 6 7 24 21 +3 36 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
3 Шкендија 23 10 5 8 38 20 +18 35 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
4 Ренова 23 9 4 10 25 33 −8 31
5 Шкупи 1927 23 7 8 8 28 28 0 29
6 Македонија Ѓорче Петров 1932 23 7 8 8 24 28 −4 29
7 Академија Пандев 23 7 7 9 20 20 0 28
8 Работнички 23 8 4 11 21 29 −8 28
9 Борец 1919 23 7 6 10 20 31 −11 27
10 Струга Трим - Лум[lower-alpha 2] 23 6 7 10 19 28 −9 25
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 8 март 2020. Source: Macedonianfootball.com Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак
Notes:
 1. Вардар не добил УЕФА лиценца за престојната европска сезона од страна на ФФМ.[9][10]
 2. Според првичниот план, последните две екипи требале директно да испаднат од лигата, а осмопласираната екипа требала да игра бараж за опстанок.


Местоположба според коло

уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Вардар 9 8 6 5 3 2 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Силекс 7 7 8 8 9 8 9 7 8 6 8 6 5 4 4 4 4 4 3 3 3 3 2
Шкендија 7 10 9 10 7 6 4 6 6 7 5 5 3 3 3 3 2 2 2 2 2 2 3
Ренова 4 1 2 4 5 7 5 4 5 5 7 8 8 8 9 8 9 9 9 8 8 6 4
Шкупи 1927 1 6 5 6 4 4 6 5 4 4 3 3 4 5 6 5 7 7 6 6 6 5 5
Македонија Ѓ.П. 1932 1 2 4 2 2 3 3 3 3 3 4 4 6 6 5 6 5 5 5 4 4 4 6
Академија Пандев 4 3 1 1 1 1 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 3 3 4 5 5 7 7
Работнички 6 4 7 9 10 9 8 9 7 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 9 9 8
Борец 1919 9 8 10 7 8 10 10 10 10 9 9 9 9 9 8 9 8 8 8 10 10 10 9
Струга Трим - Лум 3 5 3 3 6 5 7 8 9 8 6 7 7 7 7 7 6 6 7 7 7 8 10
 • Со коси бројки се места кои ги делеле две или повеќе екипи.

Водачи на табелата

уреди
————————————————————————————————————————————————————————————————————————
А. ПандевВардарВардар
10ª11ª12ª13ª14ª15ª16ª17ª18ª19ª20ª21ª22ª23ª24ª25ª26ª27ª28ª29ª30ª31ª32ª33ª34ª35ª36ª

Резултати

уреди

Секоја екипа одиграла четири пати против друга екипа за вкупно 36 натпревари преку дома-гости распоред.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18

уреди
Дома \ Гости АКА БОР ВАР МАК РАБ РЕН СИЛ СТР ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 2-0 0-3 4-0 1-1 2-0 2-0 1-1 1-0 0-0
Борец 1919 1-0 0-0 1-1 1-1 1-0 0-0 3-2 1-0 2-1
Вардар 1-0 2-0 0-2 2-0 2-0 3-0 3-0 2-2 1-1
Македонија Ѓорче Петров 1932 0-0 3-1 1-1 2-0 0-1 0-1 1-1 0-0 0-0
Работнички 1-2 2-1 0-2 1-0 1-0 1-1 1-2 1-2 2-0
Ренова 1-1 2-1 0-1 1-1 4-3 1-0 2-1 0-2 2-2
Силекс 3-1 3-0 2-2 3-4 1-0 3-0 1-0 1-0 1-0
Струга Трим - Лум 0-0 1-1 2-1 0-2 2-1 1-0 2-1 2-1 1-1
Шкендија 0-1 4-0 0-0 1-1 3-0 6-1 3-0 2-0 4-0
Шкупи 1927 3-1 2-0 1-2 2-3 2-0 2-1 1-0 0-0 2-0

Извор:MacedonianFootball.com

Коло 19–36

уреди
Дома \ Гости АКА БОР ВАР МАК РАБ РЕН СИЛ СТР ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 0-0 неод. неод. неод. 0-1 неод. неод. 1-2 неод.
Борец 1919 неод. 0-1 неод. неод. неод. неод. неод. 4-1 неод.
Вардар неод. неод. 3-1 0-0 неод. неод. 1-0 неод. неод.
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-0 0-2 неод. неод. неод. неод. неод. неод. неод.
Работнички 1-0 неод. неод. неод. неод. неод. неод. неод. 2-1
Ренова неод. неод. 2-0 неод. неод. 0-1 2-0 неод. неод.
Силекс неод. неод. неод. 1-0 неод. неод. неод. 0-0 неод.
Струга Трим - Лум неод. неод. неод. неод. 0-1 неод. 0-0 неод. 1-2
Шкендија неод. неод. неод. 4-1 0-1 неод. неод. неод. неод.
Шкупи 1927 неод. 2-1 неод. неод. неод. 2-3 1-1 неод. неод.

Извор:MacedonianFootball.com

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Шкендија домаќин на првото големо дерби, реваншот во Скопје во декември“. gol.mk преку web.archive.org. 26 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-26. Посетено на 26 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Шкендија и Вардар со дерби го затвораат првиот круг“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 јули 2019. Посетено на 26 јули 2019.
 3. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 13 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Првата лига ќе се доигра со плеј-оф и плеј-аут БЕЗ ИСПАЃАЊЕ, следната сезона ПМФЛ со 14 екипи!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 22 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-24. Посетено на 24 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „ФФМ ПРОГЛАСИ КРАЈ: Нема повеќе фудбал во Македонија!“. gol.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-04. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „ФФМ одлучи: Крај на сезоната – Прекин на Првата лига и Купот на Македонија!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-04. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Вардар прогласен за нов шампион на Македонија, Собранието одложено за 12. јули“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „ОФИЦИЈАЛНО: Вардар е фудбалски првак на Македонија!“. gol.mk преку web.archive.org. 26 јуни 2020. Посетено на 26 јуни 2020.
 9. 9,0 9,1 „Силекс ќе игра во ЛШ, Шкендија, Ренова и Шкупи во ЛЕ!“. gol.mk преку web.archive.org. 26 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. 10,0 10,1 „ФФМ одлучи: Силекс во ЛШ, Шкендија, Ренова и Шкупи во Лига Европа“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „УО на ФФМ: Првата лига ќе заврши со плеј-оф и плеј-аут, следната сезона ПМФЛ со 12 екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „ПМФЛ ќе брои 12 екипи, Пелистер и Беласица повратници во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Стадионот „Младост" во Струмица од денеска со ново име – „Благој Истатов"!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 15 септември 2019. Посетено на 22 септември 2019.
 14. „ЗАСЛУЖЕНО: Стадионот во Струмица ќе се вика „Благој Истатов"!“. sport1.mk преку web.archive.org. 15 септември. Посетено на 22 септември 2019. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски

уреди