Прва фудбалска лига на Македонија 2015/2016

Првата фудбалска лига на Македонија 2015/2016 - 24. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Вардар биле бранители на титулата откако ја освоиле осмата првенствена титула. Првакот обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите. Сезоната започнала на 9 август 2015 и завршила на 19 мај 2016. Во оваа сезона Вардар ја одбранил титулата со што станал првак.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2015/16
ПрвациВардар
Лига на ШампиониВардар
Лига ЕвропаШкендија
Работнички
Силекс
Одиграни натпревари162
Постигнати голови426 (2.63 по натпревар)
Најдобар стрелецБесарт Ибраими
(26 голови)
Најголема победа домаВардар 6–0 Младост
Најголема победа на гостиМладост 0–5 Брегалница 2008
Натпревар со најмногу головиРенова 5–2 Хоризонт Турново
Најголема низа на победи9 натпревари
Шкендија
Најголема низа без пораз15 натпревари
Работнички
Најголема низа без победа11 натпревари
Младост
Најголема низа на порази10 натпревари
Младост

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2015/16

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2014/15

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2014/15

По крајот на сезоната 2015/16

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2015/16

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2015/16

Екипи

уреди
Местоположба на екипите во сезоната 2015/16
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Брегалница 2008 Штип Стадион Никола Мантов1 4,000
Вардар Скопје Арена Филип II 33,460
Металург Скопје Стадион Борис Трајковски1 3,000
Младост Царев Двор СРЦ Билјанини Извори1 3,000
Работнички Скопје Арена Филип II 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Гостивар1 1,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш 1,500
Шкендија Тетово Стадион Чаир1 6,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир 6,000

1Екипите на Брегалница, Ренова и Шкендија не настапувале на своите матични стадиони (Градски стадион Штип и Градски стадион Тетово) бидејќи се реконструирале. Металург и Младост не играле на своите стадиони (Железарница и Градски Стадион Ресен) бидејќи не ги пополнувале стандардите за Прва лига.[1] [2][3][4]

Прва Фаза

уреди

Првите 27 кола ја сочинуваат првата фаза од сезоната, исто така наречена Регуларна сезона. Во првата фаза, секоја екипа ќе игра двапати против друга екипа по дома-гости систем. Позициите на табелата на крајот на Регуларната сезона ќе ја одлучат групата во која екипата ќе игра понатаму.[5]

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани
1 Вардар 27 20 5 2 59 15 +44 65 Пласман во плејоф групата
2 Шкендија 27 19 6 2 62 21 +41 63
3 Силекс 27 11 7 9 32 32 0 40
4 Шкупи 1927 27 9 11 7 28 25 +3 38
5 Работнички 27 8 12 7 32 26 +6 36
6 Брегалница 2008 27 9 6 12 38 43 −5 33
7 Хоризонт Турново 27 8 9 10 32 42 −10 33 Пласман во плејаут групата
8 Ренова 27 8 7 12 33 37 −4 31
9 Металург 27 4 4 19 20 48 −28 16
10 Младост 27 5 1 21 18 65 −47 16
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на екипи за плејоф и плејаут групите).[6]


Резултати

уреди
Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18

уреди
Дома-гости БРЕ ВАР МЕТ МЛА РАБ РЕН СИЛ ХОР ШКЕ ШКУ
Брегалница 2008 0-2 0-2 2-3 1-0 3-2 1-1 3-0 0-2 1-2
Вардар 3-1 1-0 6-0 2-1 2-0 4-0 5-1 0-0 2-2
Металург 0-3 0-1 1-2 0-0 1-0 1-3 2-2 0-3 0-1
Младост 1-4 0-1 1-5 0-3 2-1 3-1 2-1 1-1 0-2
Работнички 0-0 1-1 2-0 2-0 1-1 2-0 4-2 2-4 1-1
Ренова 1-1 0-0 2-0 1-0 3-1 2-1 5-2 0-0 1-1
Силекс 1-0 0-3 3-1 3-0 0-0 1-0 1-1 3-1 1-0
Хоризонт Турново 2-0 2-1 1-1 1-0 2-2 4-0 0-0 0-3 0-0
Шкендија 5-1 1-3 2-0 3-1 1-1 3-1 3-1 2-2 4-1
Шкупи 1927 0-0 0-3 0-0 5-0 1-1 3-0 0-0 1-1 0-2

Извор:MacedonianFootball.com Архивирано на 6 април 2016 г.

Коло 19–27

уреди
Дома-гости БРЕ ВАР МЕТ МЛА РАБ РЕН СИЛ ХОР ШКЕ ШКУ
Брегалница 2008 4-1 2-1 2-0 0-3
Вардар 4-0 2-1 1-0 4-1 1-1
Металург 2-0 1-2 0-1 0-4
Младост 0-5 0-3 0-1 0-1
Работнички 2-1 0-0 2-0 0-1 1-1
Ренова 3-0 4-1 3-0 1-1
Силекс 2-2 3-2 3-0 0-0 1-0
Хоризонт Турново 0-1 3-1 2-1 1-0
Шкендија 2-0 3-1 3-1 2-0 3-1
Шкупи 1927 2-2 0-1 1-0 1-0 1-0

Извор:MacedonianFootball.com Архивирано на 6 април 2016 г.

Втора Фаза

уреди

Втората фаза била поделена на две групи: Плејоф и Плејаут. Првите шест екипи од табелата по Регуларната фаза обезбедиле пласман во Плејоф групата, додека последните четири екипи во Плејаут групата.

Плејоф група

уреди

Во Плејоф групата, секоја екипа играла против друга екипа само еднаш, односно вкупно пет натпревари во фазата. Резултатите од првата фаза се префрлале.

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани
1 Вардар (C) 5 5 0 0 8 2 +6 80 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Шкендија 5 4 0 1 12 3 +9 75 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
3 Силекс 5 1 1 3 3 8 −5 44
4 Работнички 5 2 1 2 4 4 0 43
5 Брегалница 2008 5 1 2 2 4 6 −2 38
6 Шкупи 1927 5 0 0 5 1 9 −8 38
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот и екипи за УЕФА натпреварувањата).[6]
(C) Првак
Notes:
  1. Работнички обезбедил пласман во Лига Европа - првата квалификациска рунда бидејќи Шкендија го освоила на Купот на Македонија 2015/2016 и се пласирала врз основа на Куп натпреварувањето.


Резултати

уреди
Дома-гости БРЕ ВАР РАБ СИЛ ШКЕ ШКУ
Брегалница 2008 0-0 2-0
Вардар 2-1 1-0 2-0
Работнички 0-1 2-0
Силекс 1-1 1-2 1-0
Шкендија 3-0 3-1 3-0
Шкупи 1927 0-1 1-3

Извор:MacedonianFootball.com Архивирано на 14 март 2017 г.

Плејаут група

уреди

Во Плејаут групата, секоја екипа играла двапати против друга екипа на дома-гости формат, односно односно вкупно шест натпревари во фазата. Резултатите од првата фаза се префрлале.

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Испаѓање
7 Ренова 6 5 1 0 16 5 +11 47
8 Хоризонт Турново (R) 6 4 1 1 13 1 +12 46 Пласман во баражот за опстанок
9 Металург (R) 6 1 0 5 7 18 −11 19 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Младост (R) 6 1 0 5 4 16 −12 19
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на екипи за отпаѓање).[6]
(R) Отпаднат


Резултати

уреди
Дома-гости МЕТ МЛА РЕН ТУР
Металург 4-0 2-4 0-4
Младост 2-0 0-4 0-2
Ренова 3-1 4-2 1-0
Хоризонт Турново 5-0 2-0 0-0

Извор:MacedonianFootball.com Архивирано на 16 март 2017 г.

Бараж за опстанок

уреди

Прв натпревар

уреди
25 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Хоризонт Турново 1–2 Пелистер Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 400
Судија: Јосип Бартон (Тетово)
Пандев   4' Извештај Марковски   23' (пен..)29' (пен..)

Втор натпревар

уреди
29 мај 2016
16:00 СЕЛВ
Пелистер 1–0 Хоризонт Турново Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 800
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Цветаноски   62' Извештај

Вкупен резултат Пелистер - Хоризонт Турново 3:1

Поврзано

уреди

Список на стрелци

уреди

Извор : soccerway

Гол Пенали Играч Клуб
25 5   Бесарт Ибраими   Шкендија
16 3   Сашко Пандев   Турново
13 1   Блаже Илијоски   Работнички
12 1   Ферхан Хасани   Шкендија
11 4   Игор Недељковиќ   Силекс
9 0   Маријан Радески   Шкендија
9 0   Арменд Алими   Шкендија
9 2   Дејан Блажевски   Вардар
8 0   Ангел Нацев   Брегалница
8 0   Арѓент Гафури   Ренова

Наводи

уреди
  1. Брегалница домашните натпревари во новата сезона ќе ги игра во Кочани[мртва врска] ekipa.mk 20 јули 2015
  2. Пола прволигаши се селат: Шкендија и Ренова во Кичево, Младост ЦД во Прилеп, Брегалница во Кочани… Архивирано на 27 јули 2015 г. ekipa.mk 23 јули 2015
  3. Македонска фудбалска каша-попара: Само четири клуба ќе играат на матичните стадиони! sportmedia.mk 23 јули 2015
  4. Брегалница во Кочани домаќин на шампионот[мртва врска] ekipa.mk 29 август 2015
  5. Распоред на натпревари од Прва македонска фудбалска лига, сезона 2015-2016 Први два круга, дома-гости ffm.mk
  6. 6,0 6,1 6,2 „First League 2015/2016 - Season rules“. Scoresway. Посетено на 18 јуни 2017.

Надворешни врски

уреди