Прва фудбалска лига на Македонија 2012/2013

Првата фудбалска лига на Македонија 2012/2013 - 21. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Првак во таа сезона бил Вардар и со тоа обезбедил место во втората рунда од квалификациите на Лигата на шампионите. Второто место го освоил Металург, а третото место го освоил Хоризонт Турново со што освоиле место во првата рунда од квалификациите на Лига Европа.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2012–13
ПрвациВардар
7. титула
ИспаднатиТетекс
Силекс
Дрита
Лига на ШампиониВардар
Лига ЕвропаМеталург
Хоризонт Турново
Тетекс
Одиграни натпревари186
Постигнати голови448 (2.41 по натпревар)
Најдобар стрелецЈован Костовски
(22 голови)
Најголема победа домаВардар 6–1 Шкендија
Вардар 5–0 Силекс
Вардар 5–0 Турново
Најголема победа на гостиТетекс 0–3 Ренова
Ренова 0–3 Шкендија
Шкендија 0–3 Брегалница 2008
Хоризонт Турново 0–3 Вардар
Натпревар со најмногу головиСилекс 3–5 Работнички
Најголема низа на победи5 натпревари
Металург
Најголема низа без пораз10 натпревари
Хоризонт Турново
Најголема низа без победа12 натпревари
Напредок
Најголема низа на порази6 натпревари
Напредок

Унапредување и отпаѓање

уреди
На почетокот на сезоната 2012/13

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2011/12

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2012/13

На крајот на сезоната 2012/13

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2012/13

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2013/14

Екипи

уреди
Местоположба на екипите во сезоната 2012/13
Клуб Град / Село Стадион
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Филип II Македонски
Дрита Боговиње Стадион Боговиње
Металург Скопје Стадион Железарница
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Работнички Скопје Филип II Македонски
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово
Турново Турново Стадион Кукуш
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Вардар (C) 33 20 8 5 71 21 +50 68 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Металург 33 18 9 6 48 28 +20 63 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3 Хоризонт Турново 33 17 12 4 49 31 +18 63
4 Работнички 33 16 5 12 47 42 +5 53
5 Шкендија[lower-alpha 1] 33 13 8 12 52 49 +3 44
6 Брегалница 2008 33 12 7 14 37 35 +2 43
7 Напредок 33 12 7 14 29 39 −10 43
8 Ренова 33 12 7 14 35 46 −11 43
9 Дрита (R) 33 11 7 15 35 50 −15 40 Пласман во баражот за опстанок
10 Пелистер (O) 33 9 10 14 27 36 −9 37
11 Тетекс (R) 33 6 7 20 22 47 −25 25 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија и
пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[lower-alpha 2]
12 Силекс (R) 33 6 5 22 33 61 −28 23 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).[2]
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Шкендија и биле одземени три бода поради напуштање на фудбалскиот терен во натпреварот против Тетекс во 19то коло.[1]
  2. Тетекс обезбедил пласман во Лига Европа - првата квалификациска рунда преку освојувањето на Купот на Македонија 2012/2013.


Бараж за опстанок

уреди
12 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Дрита 0 – 3 (2 – 3)
Службен
Еуромилк Горно Лисиче Градски стадион, Штип
Гледачи: 1,500
Судија: Далибор Ѓорѓиевски (Куманово)
Барач   53'
Нухији   65'
Мустафи   66'
Џафери   66'
Report Пандовски   11'45'
Мицков   54'
12 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Пелистер 1 – 0 Скопје Градски стадион, Кичево
Гледачи: 3,000
Судија: Јосип Бартон (Тетово)
Димитровски   68'
Миленковски    90+4'
Report

Список на стрелци

уреди

Извор : soccerway

Гол Пенали Играч Клуб
22 1   Јован Костовски   Вардар
19 1   Музафер Ејупи   Шкендија
18 4   Дејан Блажевски   Турново
16 1   Зоран Балдовалиев   Турново
13 1   Никола Георгиев   Силекс
13 1   Милорад Крстев   Металург Скопје
13 1   Крсте Велковски   Работнички
10 0   Марко Симоновски   Металург Скопје
10 2   Изаир Емини   Шкендија
9 1   Ардијан Нухији   Дрита

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „ФФМ одлучи: Тетекс ќе игра шест меча без публика, на Шкендија и се одземаат три бода“. Ekipa.mk. 15 јануари 2013. Посетено на 28 мај 2018.[мртва врска]
  2. „First League 2012/2013 - Season rules“. Scoresway. Посетено на 28 мај 2018.