Руска премиер лига

Руската Премиер лига (РПЛ; руски: Российская премьер-лига; РПЛ) — најсилна професионална фудбалска лига во Русија.[1] Основана е на крајот на 2001 година како Руска фудбалска премиер лига (РФПЛ; руски: Российская футбольная премьер-лига; РФПЛ) и била ребрендирана со сегашното име во 2018 година.[2] Од 1992 до 2001 година, највисоко ниво на системот на руската фудбалска лига бил Руското фудбалско првенство (руски: Чемпионат России по футболу, Шампион Росии по Футболу ).[3] Во конкуренција има 16 екипи. Лигата има три места кои водат кон квалификациите во Лигата на шампионите, дадени на трите најдобри екипи на крајот од сезоната, а две места во Лигата на Европа се распределуваат на четврто и петтопласираните екипи. Последните две екипи испаѓаат во Руската национална фудбалска лига на крајот од сезоната.

Руска премиер лига
ЗемјаРусија Русија
КонфедерацијаУЕФА
Основана2001; пред 23 години (2001)
Број на клубови16
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воРуска национална лига
Домашен купКуп на Русија
Тековен првакФК Зенит (6-та титула)
Најмногу титулиФК Спартак Москва (10-та титула)
Мрежно местоpremierliga.ru
Руска премиер лига 2020/2021

Руската Премиер лига ја наследила Топ дивизија вклучувајќи историја и рекорди. Создавањето на Премиер лигата се направило за да им даде на клубовите поголем степен на независност. Лигата во моментов се нарекува Руска Премиер Лига Тинкоф ( руски: Тинькофф Российская Премьер-Лига ) од спонзорски причини.[4]

Од воведувањето на руската Премиер лига во 2002 година, ЦСКА Москва (6 пати), Зенит Санкт Петербург (6 пати), Локомотив Москва (3 пати), Рубин Казан (2 пати) и Спартак Москва (1 пат) ја освоиле титулата . Зенит Санкт Петербург е актуелен шампион на руската Премиер лига.

Шампиони уреди

Сезона Шампион Второ место Трето место
1992 ФК Спартак Москва Спартак Владикавказ ФК Динамо Москва
1993 ФК Спартак Москва (2) Ротор Волгоград ФК Динамо Москва (2)
1994 ФК Спартак Москва (3) ФК Динамо Москва ФК Локомотив Москва
1995 Спартак Аланија Владикавказ ФК Локомотив Москва ФК Спартак Москва
1996 ФК Спартак Москва (4) Аланија Владикавказ (2) Ротор Волгоград
1997 ФК Спартак Москва (5) Ротор Волгоград (2) ФК Динамо Москва (3)
1998 ФК Спартак Москва (6) ПФК ЦСКА Москва ФК Локомотив Москва (2)
1999 ФК Спартак Москва (7) ФК Локомотив Москва (2) ПФК ЦСКА Москва
2000 ФК Спартак Москва (8) ФК Локомотив Москва (3) Торпедо Москва
2001 ФК Спартак Москва (9) ФК Локомотив Москва (4) Зенит Санкт Петербург
2002 ФК Локомотив Москва ПФК ЦСКА Москва (2) ФК Спартак Москва (2)
2003 ПФК ЦСКА Москва Зенит Санкт Петербург ФК Рубин Казањ
2004 ФК Локомотив Москва (2) ПФК ЦСКА Москва (2) Крилија Советов Самара
2005 ПФК ЦСКА Москва (2) ФК Спартак Москва ФК Локомотив Москва (3)
2006 ПФК ЦСКА Москва (3) ФК Спартак Москва (2) ФК Локомотив Москва (4)
2007 Зенит Санкт Петербург ФК Спартак Москва (3) ПФК ЦСКА Москва (2)
2008 ФК Рубин Казањ ПФК ЦСКА Москва (4) ФК Динамо Москва (4)
2009 ФК Рубин Казањ (2) ФК Спартак Москва (4) Зенит Санкт Петербург (2)
2010 Зенит Санкт Петербург (2) ПФК ЦСКА Москва (5) ФК Рубин Казањ (2)
2011–12 Зенит Санкт Петербург (3) ФК Спартак Москва (5) ПФК ЦСКА Москва (3)
2012–13 ПФК ЦСКА Москва (4) Зенит Санкт Петербург (2) ФК Анжи
2013–14 ПФК ЦСКА Москва (5) Зенит Санкт Петербург (3) ФК Локомотив Москва (5)
2014–15 Зенит Санкт Петербург (4) ПФК ЦСКА Москва (6) ФК Краснодар
2015–16 ПФК ЦСКА Москва (6) Ростов Зенит Санкт Петербург (3)
2016–17 ФК Спартак Москва (10) ПФК ЦСКА Москва (7) Зенит Санкт Петербург (4)
2017–18 ФК Локомотив Москва (3) ПФК ЦСКА Москва (8) ФК Спартак Москва (3)
2018–19 Зенит Санкт Петербург (5) ФК Локомотив Москва (5) ФК Краснодар (2)
2019–20 Зенит Санкт Петербург (6) ФК Локомотив Москва (6) ФК Краснодар (3)

Статистика уреди

Клуб Шампион Второ место Трето место Година на освојување
Спартак Москва
10
5
3
1992, 1993, 1994, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2016–17
ЦСКА Москва
6
8
3
2003, 2005, 2006, 2012–13, 2013–14, 2015–16
Зенит Санкт Петербург
6
3
4
2007, 2010, 2011–12, 2014–15, 2018–19, 2019–20
Локомотив Москва
3
6
5
2002, 2004, 2017–18
Рубин Казањ
2
0
2
2008, 2009
Спартак Владикавказ
1
2
0
1995
Ротор Волгоград
0
2
1
Динамо Москва
0
1
4
Ростов
0
1
0
Краснодар
0
0
3
Торпедо Москва
0
0
1
Крилија Советов
0
0
1
Анжи Махачкала
0
0
1
Вкупно 28 28 28

Наводи уреди

  1. „Russian Premier League“. uefa.com. Архивирано од изворникот на 11 December 2014.
  2. „RFPL“. rfpl.org. Архивирано од изворникот на 29 November 2014.
  3. „ABOUT RUSSIAN FOOTBALL CHAMPIONSHIP“. rfpl.org. Архивирано од изворникот на 7 June 2017.
  4. „Tinkoff named title partner of the Russian Premier Liga“. Russian Premier Liga. Посетено на 2020-09-17.