Прва фудбалска лига на Македонија 2017/2018

Првата фудбалска лига на Македонија 2017/2018 - 26. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 25 јули 2017.[1] Сезоната започнала на 12 август 2017, а завршила на 20 мај 2018. Секоја екипа играла против друга екипа четири пати на основа дома-гости со вкупно 36 натпревари.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2017/18
ПрвациШкендија
ИспаднатиСкопје
Пелистер
Лига на ШампиониШкендија
Лига ЕвропаВардар
Работнички
Шкупи 1927
Одиграни натпревари180
Постигнати голови461 (2.56 по натпревар)
Најдобар стрелецБесарт Ибраими
Ферхан Хасани
22 голови
Најголема победа домаШкендија 5-0 Силекс
Шкендија 5-0 Ренова
Најголема победа на гостиПелистер 0-6 Шкендија
Натпревар со најмногу головиРаботнички 2-6 Шкендија
Најголема низа на победи6 натпревари
Шкендија
Најголема низа без пораз16 натпревари
Шкендија
Најголема низа без победа14 натпревари
Академија Пандев
Најголема низа на порази4 натпревари
Силекс
Ренова
Академија Пандев
2016/17

Вардар биле бранители на титулата откако ја освоиле десеттата првенствена титула. Првакот обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите. Во оваа сезона првак била Шкендија.

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2017/18

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2016/17

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2016/17

По крајот на сезоната 2017/18

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2017/18

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2017/18

Екипи уреди

Местоположба на екипите во сезоната 2017/18
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Академија Пандев Струмица Стадион Кукуш1 1,500
Вардар Скопје Арена Филип II2 33,460
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 8,000
Победа Прилеп АМС спортски центар Могила3 2,000
Работнички Скопје Арена Филип II4 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир5 6,000

1Академија Пандев првите десет домашни натпревари ги одиграла на Стадионот Младост во Струмица.[2][3][4][5][6][7][8]

2 Вардар одиграл по еден натпревар на стадионите Ѓорче Петров и Борис Трајковски како домашна екипа.[2][4]

3 Победа одиграла еден натпревар на Стадионот Кукуш,[9], еден натпревар на Тумбе Кафе,[10] еден натпревар на Билјанини Извори во Охрид,[11] и шест натпревари на Стадионот Младост како домашна екипа.[12][13][14][15][16][17]

4 Работнички одиграл два натпревари на Стадионот Ѓорче Петров,[18][19] и три натпревари на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Ново Лисиче како домашна екипа.[13][20]

5 Шкупи 1927 одиграл три натпревари на Стадионот Борис Трајковски,[9][21] и еден натпревар на Градскиот стадион Гостивар како домашна екипа.[12]

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Шкендија (C, Q) 36 29 4 3 101 27 +74 91 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Вардар (Q) 36 16 8 12 53 41 +12 56 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
3 Работнички (Q) 36 14 10 12 50 43 +7 52
4 Шкупи 1927 (Q) 36 13 12 11 51 46 +5 51
5 Силекс 36 13 11 12 30 37 −7 50
6 Академија Пандев 36 10 12 14 43 47 −4 42
7 Ренова 36 10 11 15 36 53 −17 41
8 Победа (O) 36 10 8 18 36 56 −20 38 Пласман во баражот за опстанок
9 Скопје (R) 36 7 14 15 24 43 −19 35 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Пелистер (R) 36 8 10 18 37 68 −31 34
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (Q) Обезбеден пласман во наведената фаза; (R) Отпаднат
Notes:


Местоположба според коло уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Шкендија 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Вардар 10 5 6 4 4 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Работнички 6 6 4 6 7 6 7 7 6 7 5 7 6 6 5 5 5 5 6 6 4 4 5 6 5 4 4 5 4 4 4 4 4 3 3 3
Шкупи 1927 4 7 10 7 5 4 4 4 5 6 8 5 7 9 7 6 6 6 4 5 5 5 4 5 6 5 5 4 5 5 5 5 6 5 4 4
Силекс 3 2 3 5 6 7 5 5 4 4 4 4 4 3 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 5 5
Академија Пандев 4 3 5 3 3 2 2 3 3 3 3 3 3 4 3 3 4 4 5 4 6 6 6 4 4 6 6 7 6 7 7 7 5 6 6 6
Ренова 6 8 8 10 8 8 8 9 9 8 9 6 5 5 6 7 8 8 8 8 8 8 7 7 7 7 7 6 7 6 6 6 7 7 7 7
Победа 8 10 7 8 9 9 9 8 8 9 7 9 9 8 9 9 7 7 7 9 9 9 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 9 8
Скопје 9 9 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 10 9 9 9 10 8 9
Пелистер 2 4 2 2 2 5 6 6 7 5 6 8 8 7 8 8 9 9 9 7 7 7 8 9 9 9 9 9 10 9 10 10 10 9 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи.

Резултати уреди

Секоја екипа одиграла четири пати против друга екипа за вкупно 36 натпревари преку дома-гости распоред.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18 уреди

Дома \ Гости АКА ВАР ПЕЛ ПОБ РАБ РЕН СИЛ СКО ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 0-2 2-0 0-1 1-1 1-0 0-1 2-0 3-2 2-0
Вардар 3-1 1-0 4-0 1-0 2-1 3-1 3-0 4-2 1-0
Пелистер 3-4 0-1 2-1 1-1 2-1 1-2 0-0 1-3 2-2
Победа 2-2 1-0 1-2 2-4 1-1 0-2 4-2 0-2 2-1
Работнички 1-2 3-1 2-0 4-0 0-0 0-0 3-0 2-6 1-0
Ренова 3-1 2-5 1-0 0-0 3-1 0-3 5-1 1-6 0-0
Силекс 1-0 0-0 1-4 1-0 2-1 0-0 1-0 0-2 0-1
Скопје 1-1 1-1 1-0 0-1 0-0 0-0 1-1 1-2 0-0
Шкендија 2-1 2-0 3-0 3-3 2-1 2-0 5-0 4-0 4-1
Шкупи 1927 1-1 2-0 1-1 1-0 2-1 4-1 0-1 1-0 0-3

Извор:MacedonianFootball.com

Коло 19–36 уреди

Дома \ Гости АКА ВАР ПЕЛ ПОБ РАБ РЕН СИЛ СКО ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 1-1 1-1 1-0 0-1 1-1 1-2 0-0 2-2 1-2
Вардар 3-2 2-3 3-0 0-1 1-0 2-3 0-1 2-3 1-1
Пелистер 1-3 0-0 1-1 3-2 3-2 2-1 0-0 0-6 0-2
Победа 0-0 2-0 1-1 2-0 1-0 1-0 0-1 2-1 3-3
Работнички 1-1 2-1 4-0 4-2 0-0 2-0 0-2 3-2 1-1
Ренова 2-1 1-1 1-0 2-1 2-1 0-0 2-0 0-3 3-1
Силекс 0-0 0-2 1-1 1-0 0-0 1-0 0-1 1-3 1-1
Скопје 0-2 0-0 4-0 1-0 0-1 1-1 1-1 0-0 1-1
Шкендија 1-0 1-1 4-0 3-0 3-0 5-0 1-0 3-1 2-0
Шкупи 1927 5-2 4-1 5-2 3-1 1-1 3-0 1-1 0-2 0-3

Извор:MacedonianFootball.com

Бараж за опстанок уреди

Прва рунда уреди

28 мај 2018
16:30 СЕЛВ
Гостивар 0–0
(4–5 пен.)
Борец 1919 Тренинг центар Петар Милошевски, Скопје
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Извештај
  Пенали  
Адеми  
Беџети  
Есати  
Грозданоски  
Османи  
4–5   Коцев
  Ристески
  Ацевски
  Кудијан
  Ѓорѓев

Втора рунда уреди

2 јуни 2018
16:30 СЕЛВ
Победа 2–1 Борец 1919 Стадион Младост, Струмица
Судија: Дејан Јакимовски (Скопје)
Ивановиќ   8'
Велкоски   29'   90+3'
Гешоски   90+7'
Извештај Кудијан   56'   90+3'

Список на стрелци уреди

Гол Пенали Играч Клуб
23 4   Бесарт Ибраими   Шкендија
22 7   Ферхан Хасани   Шкендија
14 6   Зоран Балдовалиев   Академија Пандев
13 0   Блаже Илијоски   Пелистер и   Шкупи
13 0   Ален Јашаровски   Шкупи
11 0   Џефри Чинеду Чарлс   Работнички
11 0   Стенио Жуниор   Шкендија
11 1   Кире Маркоски   Работнички
9 0   Марјан Радески   Шкендија
9 0   Тигран Барсегјан   Вардар

Извор : soccerway

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „РАСПОРЕД на натпревари од Прва македонска фудбалска лига, сезона 2017-2018“ (PDF). FFM.mk. 25 јули 2017. Посетено на 17 септември 2017.
 2. 2,0 2,1 „Делегирање, 2 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 18 август 2017. Посетено на 21 мај 2018.
 3. „Делегирање, 4 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 7 септември 2017. Посетено на 21 мај 2018.
 4. 4,0 4,1 „Делегирање, 6 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 18 септември 2017. Посетено на 21 мај 2018.
 5. „Делегирање, 8 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 25 септември 2017. Посетено на 21 мај 2018.
 6. „Делегирање, 10 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 13 октомври 2017. Посетено на 21 мај 2018.
 7. „Делегирање, 12 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 20 октомври 2017. Посетено на 21 мај 2018.
 8. „Делегирање, 16 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 15 ноември 2017. Посетено на 21 мај 2018.
 9. 9,0 9,1 „Делегирање, 19 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 12 февруари 2018. Посетено на 21 мај 2018.
 10. „Делегирање, 21 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 23 февруари 2018. Посетено на 21 мај 2018.
 11. „Делегирање, 23 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 9 март 2018. Посетено на 21 мај 2018.
 12. 12,0 12,1 „Делегирање, 24 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 16 март 2018. Посетено на 21 мај 2018.
 13. 13,0 13,1 „Делегирање, 26 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 5 април 2018. Посетено на 21 мај 2018.
 14. „Делегирање, 29 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 20 април 2018. Посетено на 21 мај 2018.
 15. „Делегирање, 31 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 27 април 2018. Посетено на 21 мај 2018.
 16. „Делегирање, 34 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 11 мај 2018. Посетено на 21 мај 2018.
 17. „Делегирање, 36 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 18 мај 2018. Посетено на 21 мај 2018.
 18. „Делегирање, 1 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 11 август 2017. Посетено на 21 мај 2018.
 19. „Делегирање, 5 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 15 септември 2017. Посетено на 21 мај 2018.
 20. „Делегирање, 25 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 30 март 2018. Посетено на 21 мај 2018.
 21. „Делегирање, 22 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 2 март 2018. Посетено на 21 мај 2018.

Надворешни врски уреди