Прва фудбалска лига на Македонија 2005/2006

Првата фудбалска лига на Македонија 2005/2006 - 14. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 5 август 2005, a завршила на 21 мај 2006. Работнички Кометал ја одбранил титулата, со што ја освоил втората титула по ред.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2005–06
ПрвациРаботнички Кометал
Лига на ШампиониРаботнички Кометал
УЕФА КупМакедонија Ѓорче Петров (преку македонскиот куп)
Вардар
Интертото КупПобеда
Најдобар стрелецМакедонија Стевица Ристиќ (27)

Унапредување и отпаѓањеУреди

Пред почетокот на сезоната 2005/06

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2004/05

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2004/05

По крајот на сезоната 2005/06

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2005/06

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2005/06

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 2005/06
Екипа Град / Село Стадион
Башкими Куманово Градски стадион Куманово
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Брегалница Краун Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница
Шкендија 79 Тетово Градски стадион Тетово

ТабелаУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Работнички Кометал (C) 33 21 9 3 64 26 +38 72 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Македонија Ѓорче Петров[б 1] 33 21 6 6 55 23 +32 69 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Вардар 33 19 7 7 42 19 +23 64
4 Победа 33 16 6 11 58 46 +12 54 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
5 Шкендија 79 33 15 4 14 48 47 +1 49
6 Башкими 33 13 6 14 50 49 +1 45
7 Ренова 33 13 5 15 45 49 −4 44
8 Влазрими 33 13 4 16 44 57 −13 43
9 Силекс (O) 33 10 11 12 54 58 −4 41 Пласман во баражот за опстанок
10 Брегалница Краун (O) 33 10 6 17 44 55 −11 36
11 Цементарница 55 (R) 33 8 8 17 38 51 −13 32 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Беласица Герас Цунев (R) 33 2 2 29 22 84 −62 8
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат.
Notes:
  1. Македонија Ѓорче Петров обезбедил пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил Купот на Македонија 2005/2006.


РезултатиУреди

Секоја екипа одиграла трипати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите од табелата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–22Уреди

Дома-гости БАШ БЕЛ БРЕ ВАР ВЛА МАК ПОБ РАБ РЕН СИЛ ЦЕМ ШКЕ
Башкими / 2-1 2-2 0-1 0-1 5-0 2-1 1-1 3-2 1-1 3-2 4-2
Беласица Герас Цунев 0-2 / 0-1 0-2 0-1 0-2 2-5 1-2 2-0 1-1 0-2 1-2
Брегалница Краун 0-1 3-1 / 0-3 1-1 0-4 2-0 1-2 2-1 1-2 2-1 2-0
Вардар 3-1 2-1 1-0 / 2-0 1-0 1-1 0-2 1-1 2-0 1-1 1-0
Влазрими 2-2 3-1 2-1 1-0 / 0-1 2-4 0-1 4-3 0-1 4-0 1-0
Македонија Ѓорче Петров 3-0 1-0 1-0 1-0 3-0 / 1-0 0-3 3-0 3-1 4-0 1-0
Победа 3-1 3-0 3-0 0-1 1-0 1-1 / 3-3 2-1 2-1 3-0 1-0
Работнички Кометал 2-0 3-0 7-2 1-0 2-1 1-0 1-1 / 1-0 3-1 3-1 3-0
Ренова 1-0 2-3 2-1 0-1 4-3 2-0 2-0 1-1 / 1-1 2-1 0-2
Силекс 4-1 1-0 4-3 0-2 1-1 0-2 2-2 2-4 1-1 / 3-2 1-1
Цементарница 55 1-0 3-0 1-2 0-1 3-1 2-2 2-2 2-2 2-0 2-0 / 1-2
Шкендија 79 0-1 2-0 1-4 2-1 2-1 2-1 4-5 2-1 2-1 4-1 1-0 /

Коло 23–33Уреди

Дома-гости БАШ БЕЛ БРЕ ВАР ВЛА МАК ПОБ РАБ РЕН СИЛ ЦЕМ ШКЕ
Башкими / 6-0 2-3 1-1 2-1 / 2-0 / / / 2-0 /
Беласица Герас Цунев / / / / / 1-4 / 0-3 0-2 4-6 / 0-3
Брегалница Краун / 6-1 / / / 1-2 / 0-0 / / 0-0 0-0
Вардар / 3-0 1-0 / 3-0 0-0 / / / / 2-0 2-2
Влазрими / 3-0 1-0 / / / / / 2-1 3-2 0-0 /
Македонија Ѓорче Петров 2-0 / / / 6-2 / 3-0 0-0 0-0 1-1 / /
Победа / 2-1 3-0 2-0 1-2 / / / / / 1-0 3-0
Работнички Кометал 0-0 / / 1-3 4-0 / 2-1 / 3-1 1-0 / /
Ренова 4-3 / 2-1 1-0 / / 3-0 / / / 2-1 /
Силекс 3-0 / 3-3 0-0 / / 4-2 / 2-0 / / /
Цементарница 55 / 1-1 / / / 0-2 / 0-0 / 3-2 / 3-1
Шкендија 79 1-0 / / / 5-1 0-1 / 2-1 1-2 2-2 / /

Бараж за опстанокУреди

28 мај 2006
17:00 СЕЛВ
Брегалница Краун 3 – 3 (прод.)
(4–3 пен.)
Караорман Градски стадион, Скопје
Делиоски   52'
Мимини   82'
Далчевски   98'
Давитков   32'37' (pen)
Ѓулас   103'
  Пенали  
4–3

28 мај 2006
17:00 СЕЛВ
Силекс 1 – 0 Маџари Солидарност Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Ристиќ   4'

Најдобри стрелциУреди

Играч Екипа Голови
  Стевица Ристиќ
Силекс
27
  Филип Ивановски
Македонија Ѓорче Петров
22
  Ристе Наумов
Вардар
15
  Аце Толески
Цементарница 55
14

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди