Прва фудбалска лига на Македонија 2023/2024

сезона на Првата македонска фудбалска лига

Прва фудбалска лига на Македонија 2023/2024 ― 32. издание од Првата македонска фудбалска лига. Сезоната започнала на 6 август 2023 година и треба да заврши на 19 мај 2024 година. Струга е бранител на титулата, откако ја освоила својата прва титула во сезоната 2022/2023.[1][2]

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2023/24
Одиграни натпревари21
2022/23

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2023/24

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2022/23

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2022/23

Екипи учесници уреди

Брегалница 2008 АП Брера Струмица Шкендија Работнички Силекс
Градски стадион Штип Стадион Благој Истатов
УЕФА   
Градски Стадион Тетово Национална арена „Филип II Македонски“
УЕФА    
Градски стадион Кратово
Сместивост: 4.000 Сместивост: 9.200 Капацитет: 15.000 Сместивост: 36.460 Сместивост: 6.000
         
Македонија ГП Струга
Стадион Ѓорче Петров Стадион Градска Плажа
Сместивост: 3.000 Сместивост: 3.000
   
Воска Спорт Тиквеш 1930 Вардар Шкупи 1927 Гостивар
СРЦ Билјанини Извори Градски стадион Кавадарци Национална арена „Филип II Македонски“
УЕФА    
Стадион Чаир Градски стадион Гостивар
Сместивост: 4.500 Сместивост: 7.500 Сместивост: 36.460 Сместивост: 6.000 Сместивост: 2.500
         

Персонал и опрема уреди

Забелешка: Знамињата ја означуваат репрезентацијата како што е дефинирано според правилата за подобност на ФИФА. Играчите може да имаат повеќе од една националност што не е ФИФА.

Тим Главен тренер Капитен Производител на дрес Спонзор на кошула
АП Брера Струмица   Џовани Валенти   Марио Врдољак Sportika SA (Спортика СА) Mozzart (Моцарт)
Брегалница 2008   Горан Здравков   Халид Луалива Hummerl (Хумел) Superior (Супериор)
Вардар   Бобан Грнчаров   Мицевски, ДаркоДарко Мицевски Joma (Хома)
Воска Спорт   Миљан Радовиќ   Хадис Велии Joma (Хома) Nefi Ik (Нефи Ик)
Гостивар   Мурат Дабан   Џелил Абдула Nike (Најк)
Македонија Ѓорче Петров 1932   Горан Симов   Мишевски, ФилипФилип Мишевски Joma (Хома) Златна копачка, Tesla (Тесла)
Работнички   Милан Илиевски   Велкоски, КрстеКрсте Велкоски Joma (Хома)
Силекс   Горазд Михајлов   Божиновски, ДаниелДаниел Божиновски Jako (Јако) Силекс
Струга   Шпетим Дуро   Шабани, БуњаминБуњамин Шабани Macron (Макрон) Trim & Lum (Трим - Лум)
Тиквеш 1930   Ѓорѓи Мојсов   Вареловски, АлександарАлександар Вареловски Joma (Хома) Klimi.mk, Синалко
Шкендија   Ардијан Нухиу   Енур Тотре Macron (Макрон) Ecolog (Еколог)
Шкупи 1927   Џихат Арслан   Артан Иљази Reaction (Риекшн) Alagoz Holding (Алагоз холдинг)

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман или отпаѓање
1 АП Брера Струмица 5 4 0 1 7 2 +5 12 Пласман во Лига на шампиони - прва квалификациска рунда
2 Шкендија 4 4 0 0 7 2 +5 12 Пласман во Конференциската лига - прва квалификациска рунда
3 Брегалница 2008 5 3 0 2 5 5 0 9
4 Шкупи 1927 5 2 2 1 6 5 +1 8
5 Тиквеш 1930 5 2 1 2 6 5 +1 7
6 Силекс 5 1 3 1 8 7 +1 6
7 Работнички 5 2 0 3 5 7 −2 6
8 Македонија Ѓорче Петров 1932 5 1 2 2 3 4 −1 5
9 Воска Спорт 4 1 1 2 4 6 −2 4
10 Струга Трим - Лум 2 1 0 1 3 2 +1 3 Пласман во баражот за опстанок
11 Гостивар 5 1 0 4 4 10 −6 3 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Вардар 4 0 1 3 4 7 −3 1
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на 27 август 2023. Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за натпреварувања на УЕФА и отпаѓање).

Местоположба според коло уреди

Во табелата се наведени положбите на екипите по секое целосно завршено коло од натпреварите. Резултатите од одложените натпревари се внесуваат ретроградно во соодветното коло.

Водач и пласман во Лига на шампиони - прва квалификациска рунда
Пласман во Конференциската лига - прва квалификациска рунда
Пласман во баражот за опстанок
Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
Ажурирано до натпреварите одиграни на 13 август 2023. Извор: MacedonianFootball.com

Резултати уреди

Секоја екипа ќе игра три пати еден против друг и ќе има вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари ќе се состојат од редовен дома-гости распоред. Пласманот на лигата во овој момент потоа ќе се користи за одредување на натпреварите за последните 11 натпревари.

Коло 1–22 уреди

Дома \ Гости АПБ БРЕ ВАР ВОС ГОС МЃП РАБ СИЛ СТР ТИК ШКЕ ШКУ
АП Брера Струмица 1–0 2–0 2–0
Брегалница 2008 1–0 2–1 2–1
Вардар 2–1 0–1
Воска Спорт 3–2 0–1
Гостивар 2–0 0–3
Македонија Ѓорче Петров 1932 1–0 0–0
Работнички 1–0 1–2 3–1
Силекс 2–2 2–0
Струга Трим - Лум 1–2 2–0
Тиквеш 1930 1–0 1–2
Шкендија 2–0
Шкупи 1927 3–1 1–1
Ажурирано до натпреварите одиграни на 27 август 2023. Извор: MacedonianFootball.com
Бои: Сина = победа на домаќинот; Жолта = нерешено; Црвена = победа на гостинот.

Коло 23–33 уреди

Дома \ Гости АПБ БРЕ ВАР ВОС ГОС МЃП РАБ СИЛ СТР ТИК ШКЕ ШКУ
АП Брера Струмица
Брегалница 2008
Вардар
Воска Спорт
Гостивар
Македонија Ѓорче Петров 1932
Работнички
Силекс
Струга Трим - Лум
Тиквеш 1930
Шкендија
Шкупи 1927
Ажурирано до натпреварите одиграни на unknown. Извор: MacedonianFootball.com
Бои: Сина = победа на домаќинот; Жолта = нерешено; Црвена = победа на гостинот.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „1.MFL 2022/23 Final Standings“. MacedonianFootball.com. Посетено на 15 август 2023.
  2. 2,0 2,1 „First League - Macedonia - 2022/2023“. Soccerway.com. Посетено на 15 август 2023.
  3. 3,0 3,1 „2.MFL 2022/23 Final Standings“. MacedonianFootball.com. Посетено на 15 август 2023.
  4. 4,0 4,1 „Second League - Macedonia - 2022/2023“. Soccerway.com. Посетено на 15 август 2023.

Надворешни врски уреди