Ередивиси е највисоко ниво на холандската фудбалска лига. Лигата е основана во 1956 година, две години по почетокот на професионалниот фудбал во Холандија. Од сезоната 2020–2021, таа е рангирана на 8-то место на најдобрите лиги во Европа од страна на УЕФА.

Ередивиси
ЗемјаХоландија Холандија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1956
Број на клубови18
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воЕрсте дивиси (втора лига)
Домашен купКуп на Холандија
Тековен првакАјакс Ајакс (34. титула)
(2018-2019)
Најмногу титулиАјакс Ајакс
(34 титули)
ТВ партнериЕСПН
Мрежно местоМрежно место
Трофеј
Ередивиси 2020-2021

Лигата се состои од 18 клубови, кои играат по форматот секој против секого двокружно. Двата најслабо пласирани клубови на крајот на секоја сезона испаѓаат во втората лига по ранг, Ерсте дивиси, а оттаму влегуваат прво и второпласираната екипа. Најуспешен клуб е Ајакс со 34 титули и моментално е бранител на титулата.

Историја уреди

Првата титула била доделена во 1897-1898 година и сè до 1954 година шампионот на холандското првенство се одлучувал преку плејоф натпревари помеѓу различните регионални шампиони. Сепак, тоа бил аматерски турнир. Со основањето на Ередивиси лигата во 1956 година, во холандскиот фудбал доаѓа професионализмот. Новото првенство се состоело од една група со 18 екипи, во кое секој се соочува со секого двапати, и било укинато дотогашното натпреварување во повеќе групи и играње на плејоф за титулата меѓу победниците на тие групи.

Клубови во сезоната 2020-2021 уреди

Шампиони уреди

Титули по клубови уреди

Екипа Титули Втори места Сезони
  Ајакс
34
24
1918, 1919, 1931, 1932, 1934, 1937, 1939, 1947, 1957, 1960, 1966, 1967, 1968, 1970, 1972, 1973, 1977, 1979, 1980, 1982, 1983, 1985, 1990, 1994, 1995, 1996, 1998, 2002, 2004, 2011, 2012, 2013, 2014, 2019
  ПСВ
24
15
1929, 1935, 1951, 1963, 1975, 1976, 1978, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1992, 1997, 2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2015, 2016, 2018
  Фејенорд
15
21
1924, 1928, 1936, 1938, 1940, 1961, 1962, 1965, 1969, 1971, 1974, 1984, 1993, 1999, 2017
  ХВВ
10
1
1891, 1896, 1900, 1901, 1902, 1903, 1905, 1907, 1910, 1914
  Спарта Ротердам
6
1
1909, 1911, 1912, 1913, 1915, 1959
  РАП
5
3
1892, 1894, 1897, 1898, 1899
  Го Ахед Иглс
4
5
1917, 1922, 1930, 1933
  Конинклејке ХФК
3
3
1890, 1893, 1895
  Вилем II
3
1
1916, 1952, 1955
  ХБС
3
-
1904, 1906, 1925
  Аз Алкмар
2
2
1981, 2009
  Хераклес Алмело
2
1
1927, 1941
  АДО Ден Хаг
2
-
1942, 1943
  РЦХ Хемстеде
2
-
1923, 1953
  НАК Бреда
1
4
1921
  ДВС
1
3
1964
  Твенте
1
3
2010
  Бе Квик 1887
1
2
1920
  Ајндховен
1
2
1954
  Рода
1
2
1956
  ДОС
1
1
1958
  Ден Бош
1
1
1948
  Енсхеде
1
1
1926
  Конкордија
1
1
1889
  Де Волевејкерс
1
-
1944
  Харлем
1
-
1946
  Лимбургија
1
-
1950
  Квик Ден Хаг
1
-
1908
  СВВ
1
-
1949
  Витесе
-
6
-----
  Вагенинген
-
3
-----
  Блаув Вит
-
3
-----
  Херенфен
-
3
-----

Надворешни врски уреди


Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија