Прва фудбалска лига на Македонија 2010/2011

Првата фудбалска лига на Македонија 2010/2011 - 19. издание на Првата фудбалска лига на Република Македонија. Во оваа сезона првак била Шкендија.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2010–11
ПрвациШкендија
ИспаднатиСкопје
Пелистер
Лига на шампиониШкендија
Лига ЕвропаМеталург
Ренова
Работнички
Одиграни натпревари180
Постигнати голови425 (2.36 по натпревар)
Најдобар стрелецХристијан Кировски (16)
Најголема победа домаРенова 5–0 Напредок
Металург 5–0 Пелистер
Најголема победа на гостиПелистер 0–5 Ренова
Напредок 0–5 Работнички
Натпревар со најмногу головиПелистер 5–4 Скопје

Унапредување и отпаѓањеУреди

На почетокот на сезоната 2010/11

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2009/10

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2010/11

На крајот на сезоната 2010/11

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2010/11

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2011/12

1 Вардар кој отпаднал, откако завршил на единаесеттото место или претпоследен на табелата, ја презел четвртата екипа од Втората лига - Миравци, кои победиле на бараж натпреварот за Прва лига против Скопје. Потоа Миравци го добил името Вардар 1947, име кое го носел до полусезоната.

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 2009-10
Клуб Град / Село Стадион
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Филип II Македонски
Металург Скопје Стадион Железарница
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Работнички Скопје Филип II Македонски
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Скопје Скопје Стадион Автокоманда
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово


ТабелаУреди

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1 Шкендија (C) 33 21 9 3 65 23 +42 72 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Металург 33 17 10 6 48 24 +24 61 Пласман во Лига Европа - втора квалификациска рунда
3 Ренова 33 17 9 7 54 31 +23 60 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[б 1]
4 Работнички 33 15 10 8 53 31 +22 55
5 Силекс 33 13 8 12 39 38 +1 47
6 Хоризонт Турново 33 13 6 14 35 35 0 45
7 Тетекс 33 12 8 13 38 36 +2 44
8 Брегалница 2008 33 12 5 16 33 49 −16 41
9 Скопје (R) 33 9 10 14 36 39 −3 37 Пласман во баражот за опстанок
10 Напредок (O) 33 10 7 16 30 48 −18 37
11 Вардар[б 2] (R) 33 9 5 19 24 44 −20 29 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Пелистер (R) 33 5 3 25 25 82 −57 18
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Champion; (O) Play-off winner; (R) Relegated.
Notes:
  1. Работнички обезбедил пласман во Лига Европа - првата квалификациска рунда бидејќи Металург обезбедил пласман преку освојувањето на Купот на Македонија 2010/2011.
  2. На Вардар му биле одземени три поени.


Бараж за опстанокУреди

8 јуни 2011
16:30 СЕЛВ
Напредок 2 – 0 Тиквеш Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 400
Судија: Љубомир Крстевски (Битола)
Симјановски   12'
Најдоски   87'
Извештај

8 јуни 2011
16:30 СЕЛВ
Скопје 1 – 4 Миравци Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 2,000
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Ангеловски   85' Извештај Штерјов   28'
Попов   48'
Бучков   58' (pen.)
Ташков   73'

ПоврзаноУреди