Премиер лига на Шкотска

Премиер лигата на Шкотска е најсилното фудбалско натпреварување во Шкотска. Од нејзиното основање до сега само два клуба ја освојувале титулата и тие се израмнети по бројот на трофеј, како и Ренџерс и Селтик (двата клуба кои триумфирале до сега) имаат по 7 титули. Инаку севкупно најуспешен е тимот на Ренџерс со 54 титули шампион на Шкотска.

Премиер лига на Шкоткса
ЗемјаШкотска Шкотска
КонфедерацијаУЕФА
Основана2013
Број на клубови12
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воЧемпионшип лига (втора лига)
Домашен купКуп на Шкотска
Лига купЛига куп на Шкотска
Тековен првакСелтик Селтик (47-ма титула)
(2015–16)
Најмногу титулиРенџерс Ренџерс
(54 титули)
ТВ партнериСкај Спортс, БТ Спорт
Мрежно местоspfl.co.uk
Трофеј
Премиер лига на Шкотска 2016-2017

Систем на натпреварување уреди

Премиер лигата на Шкотска содржи 12 клубови кои играат по трипати меѓусебно во лигата. Шестте првопласирани клубови играат плеј-оф, а шестте клуба кој следуваат од 7-то до 12-тото мест играат плеј-аут, уште по 5 кола. Последно пласираниот клуб на табелата следната година ќе игра во Чемпионшип лигата на Шлотска (или втора лига по ранг). Двата првопласирани клубови стекнуваат право да играат во квалификациите за Лигата на шампионите, додека уште три тима добиваат право да се натпреваруваат во Лига Европа.

Клубови во сезоната 2016-2017 уреди

Шампиони уреди

Сите првенства од 1891-1998 уреди

Шампиони само во Премиер лигата од 1999 па наваму уреди

Успешност на клубовите уреди

Клуб Tитули Клуб Титули
Ренџерс 54 Данди 1
Селтик 47 Данди Јунајтед 1
Хартс 4 Мадервел 1
Хиберниан 4 Килмарнок 1
Абердин 4 Терд Ланарк 1
Дамбартон 2

Погледнете исто така уреди

Надворешни врски уреди

Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија