Прва фудбалска лига на Македонија 2014/2015

Првата фудбалска лига на Македонија 2014/2015 - 23. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Работнички биле бранители на титулата откако ја освоиле четвртата првенствена титула. Шампион во оваа сезона бил Вардар и со тоа обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите. Сезоната започнaла на 3 август 2014 и завршила на 27 мај 2015. Ова била првата сезона со 10 екипи, бидејќи Фудбалската федерација на Македонија одлучила да се намали лигата.[1]

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2014–15
ПрвациВардар
8. титула
ИспаднатиПелистер
Тетекс
Лига на ШампиониВардар
Лига ЕвропаРаботнички
Шкендија
Ренова
Одиграни натпревари162
Постигнати голови379 (2.34 по натпревар)
Најдобар стрелецИзаир Емини (20)
Најголема победа домаШкендија 5–0 Тетекс
Вардар 5–0 Тетекс
Шкендија 5–0 Пелистер
Најголема победа на гостиТетекс 0-4 Ренова
Тетекс 1-5 Работнички
Хоризонт Турново 0-4 Шкендија
Натпревар со најмногу головиШкендија 5–2 Хоризонт Турново
Најголема низа на победи8 натпревари
Работнички
Најголема низа без пораз15 натпревари
Вардар
Работнички
Најголема низа без победа17 натпревари
Пелистер
Најголема низа на порази11 натпревари
Тетекс

Унапредување и отпаѓањеУреди

На почетокот на сезоната 2014/15

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2013/14

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2014/15

На крајот на сезоната 2014/15

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2014/15

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2015/16

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 2014/15
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип 4,000
Вардар Скопје Арена Филип II1 33,460
Металург Скопје Стадион „Борис Трајковски“2 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе3 8,000
Работнички Скопје Арена Филип II4 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово5 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово6 15,000
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш 1,500
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово7 15,000

1 Вардар еден домашен натпревар го имал одиграно на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Ново Лисиче.[2]

2 Металург имал пет натпревари одиграно на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ и пет натпревари на Стадионот Ѓорче Петров како домашна екипа.[3][4][5][6][7][8][9][10][11][12]

3 Пелистер имал пет натпревари одиграно на Стадионот Гоце Делчев во Прилеп како домашна екипа поради реконструкцијата на Тумбе Кафе.[2][13][14][15][16]

4 Работнички има три натпревари одиграно на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ како домашна екипа.[12][15][17]

5 Ренова има три натпревари одиграно на Стадионот Боговиње во Боговиње како домашна екипа поради реконструкцијата на Градскиот стадион Тетово.[15][16][18]

6 Тетекс имал три натпревари одиграно на Стадионот Ѓорче Петров и седум натпревари на Стадионот „Борис Трајковски“ како домашна екипа.[2][3][4][5][18][19][20][21][22][23]

7 Шкендија имал три натпревари одиграно на Стадионот Башкими во Куманово и еден натпревар на Градскиот стадион Кичево во Кичево како домашна екипа поради реконструкцијата на Градскиот стадион Тетово.[15][16][17][18]

Прва ФазаУреди

Првите 27 кола ја сочинувале првата фаза од сезоната, исто така наречена Регуларна сезона. Во првата фаза, секоја екипа играла двапати против друга екипа по дома-гости систем. Позициите на табелата на крајот на Регуларната сезона ја одлучувале групата во која екипата ќе игра понатаму.

ТабелаУреди

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласмани
1 Вардар 27 18 7 2 46 15 +31 61 Пласман во плејоф групата
2 Работнички 27 17 4 6 43 23 +20 55
3 Шкендија 27 14 5 8 49 27 +22 47
4 Ренова 27 12 8 7 34 27 +7 44
5 Силекс 27 8 10 9 26 34 −8 34
6 Металург 27 8 9 10 31 31 0 33
7 Брегалница 2008 27 7 9 11 22 28 −6 30 Пласман во плејаут групата
8 Хоризонт Турново 27 7 9 11 21 30 −9 30
9 Пелистер 27 5 8 14 16 28 −12 23
10 Тетекс 27 2 5 20 17 62 −45 11
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на екипи за плејоф и плејаут групите).[24]


РезултатиУреди

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18Уреди

Дома-гости БРЕ ВАР МЕТ ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ ТЕТ ТУР ШКЕ
Брегалница 2008 1-2 0-1 0-0 1-2 2-0 1-1 4-1 1-1 1-3
Вардар 1-0 3-1 1-0 0-0 1-1 2-0 5-0 0-0 3-0
Металург 3-0 1-4 0-0 1-2 3-0 1-1 0-2 2-0 1-1
Пелистер 0-1 0-1 0-1 1-0 0-1 0-1 3-0 0-0 0-0
Работнички 4-0 0-2 0-3 1-0 3-0 0-0 3-1 1-0 3-2
Ренова 2-1 3-0 3-1 0-2 2-1 2-2 0-0 2-3 1-0
Силекс 1-1 0-3 2-1 1-1 0-2 1-0 3-1 2-0 0-1
Тетекс 0-1 2-2 0-1 1-1 1-5 0-4 1-3 0-3 1-3
Хоризонт Турново 2-1 0-0 1-0 0-1 0-1 0-0 1-1 2-0 0-1
Шкендија 2-1 1-2 2-1 5-0 1-3 1-1 3-0 5-0 5-2

Извор:macedonianfootball.com

Коло 19–27Уреди

Дома-гости БРЕ ВАР МЕТ ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ ТЕТ ТУР ШКЕ
Брегалница 2008 0-0 1-0 2-0 0-0
Вардар 2-1 1-1 2-0 1-0 2-0
Металург 0-0 3-1 0-0 0-0
Пелистер 1-3 1-1 3-1 0-1
Работнички 0-0 2-2 2-0 2-0 1-0
Ренова 2-1 2-0 2-0 1-1 1-1
Силекс 0-2 1-1 1-0 3-1 0-3
Тетекс 0-0 1-2 1-2 1-3
Хоризонт Турново 0-1 0-2 1-1 0-3
Шкендија 3-2 2-2 2-0 0-1 0-1

Извор:macedonianfootball.com

Втора ФазаУреди

Втората фаза била поделена на две групи: Плејоф и Плејаут. Првите шест екипи од табелата по Регуларната фаза обезбедиле пласман во Плејоф групата, додека последните четири екипи во Плејаут групата.

Плејоф групаУреди

Во Плејоф групата, секоја екипа играла против друга екипа само еднаш, односно вкупно пет натпревари во фазата. Резултатите од првата фаза се префрлувале.[24]

ТабелаУреди

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласмани
1 Вардар (C) 5 2 2 1 10 6 +4 69 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Работнички 5 3 2 0 12 7 +5 66 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[б 1]
3 Шкендија 5 4 0 1 9 4 +5 59
4 Ренова 5 1 1 3 7 12 −5 48
5 Силекс 5 2 1 2 7 8 −1 41
6 Металург 5 0 0 5 3 11 −8 33
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот и екипи за УЕФА натпреварувањата).[24]
(C) Champion.
Notes:
 1. Ренова обезбедила пласман во Лига Европа - првата квалификациска рунда бидејќи Работнички го освоил на Купот на Македонија 2014/2015 и се пласирал врз основа на Куп натпреварувањето.


РезултатиУреди

Дома-гости ВАР МЕТ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ
Вардар 2-0 2-2 4-1
Металург 1-2 1-3
Работнички 2-0 3-1 2-1
Ренова 3-3 0-1
Силекс 2-2 0-2
Шкендија 1-0 2-1 3-1

Извор:MacedonianFootball.com

Плејаут групаУреди

Во Плејаут групата, секоја екипа играла двапати против друга екипа на дома-гости формат, односно односно вкупно шест натпревари во фазата. Резултатите од првата фаза се префрлувале.[24]

ТабелаУреди

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласман или испаѓање
7 Брегалница 2008 6 6 0 0 11 1 +10 48
8 Хоризонт Турново (O) 6 2 0 4 5 7 −2 36 Пласман во баражот за опстанок
9 Пелистер (R) 6 2 1 3 5 7 −2 30 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Тетекс (R) 6 1 1 4 5 11 −6 15
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на екипи за отпаѓање).[24]
(O) Play-off winner; (R) Relegated.


РезултатиУреди

Дома-гости БРЕ ПЕЛ ТЕТ ТУР
Брегалница 2008 2-0 1-0 2-1
Пелистер 0-1 2-2 0-2
Тетекс 0-4 0-2 3-0
Хоризонт Турново 0-1 0-1 2-0

Извор:MacedonianFootball.com

Бараж за опстанокУреди

Прв натпреварУреди

3 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Хоризонт Турново 1 – 1 Гостивар Градски стадион, Пробиштип
Ѓоргиев   22' Извештај Нуриши   56'

Втор натпреварУреди

7 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Гостивар 0 – 2 Хоризонт Турново Градски стадион, Пробиштип
Извештај Иванов   15'
Ташев   35'

Вкупен резултат Хоризонт Турново - Гостивар 3:1

Список на стрелциУреди

Извор : soccerway

Гол Пенали Играч Клуб
20 3   Изаир Емини   Ренова
18 4   Бојан Вручина   Шкендија
15 1   Марјан Алтипармаковски   Работнички
14 0   Христијан Кировски   Шкендија
11 0   Филип Ивановски   Вардар
10 2   Марјан Радески   Металург Скопје
9 0   Бошко Ступиќ   Пелистер (6)
  Брегалница (3)
9 0   Ацо Стојков   Работнички
8 2   Блаже Илијоски   Работнички
8 2   Дејан Блажевски   Вардар
7 0   Чума Анене   Работнички
7 0   Драган Георгиев   Турново

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Илчо Ѓорѓиоски во јуни добива четиригодишен мандат во Фудбалската федерација на Македонија“. Ekipa.mk. 29 May 2013. Посетено на 13 April 2014.
 2. 2,0 2,1 2,2 [1]
 3. 3,0 3,1 [2]
 4. 4,0 4,1 [3]
 5. 5,0 5,1 [4]
 6. [5]
 7. [6]
 8. [7]
 9. [8]
 10. [9]
 11. [10]
 12. 12,0 12,1 [11]
 13. [12]
 14. [13]
 15. 15,0 15,1 15,2 15,3 [14]
 16. 16,0 16,1 16,2 [15]
 17. 17,0 17,1 [16]
 18. 18,0 18,1 18,2 [17]
 19. [18]
 20. [19]
 21. [20]
 22. [21]
 23. [22]
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 24,4 „First League 2014/2015 - Season rules“. Scoresway. Посетено на 18 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди