Примеира лига — највисокиот ранг на фудбалските натпреварувања во Португалија. Моментален шампион е екипата на Бенфика. Лигата моментално го зазема 5. место на ранг-списокот на УЕФА.[1]

Примеира лига
ЗемјаПортугалија Португалија
КонфедерацијаУЕФА
Основана1934
Број на клубови18
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воСегунда лига (втора лига)
Домашен купКуп на Португалија
Тековен првакБенфика Бенфика
(2017–18)
Најмногу титулиБенфика Бенфика
(37 титули)
ТВ партнериSport TV
Мрежно местоLPFP.pt
Трофеј
Примеира лига 2019-2020

Моментално во Примеира лигата се натпреваруваат 18 клубови, но само 5 клуба успеале да ја освојат титулата. Од основањето во 1934 година до сега се одржани 80 првенства во која доминирале клубовите од таканаречената „Голема Тројка“: (Порто, Бенфика и Спортинг Лисабон), која вкупно освоила 78 титули, додека останатите две титуле ги освоиле Белененсеш и Боавишта.

Клубови во сезоната 2018-2019

уреди
Клуб Град Стадион Позиција во сезоната 2017-2018
  Авеш Авеш Стадион до КД Авеш 13. место во Примеира лига
  Белененсеш Лисабон Стадион Насионал 12. место во Примеира лига
  Бенфика Лисабон Стадион Луж 2. место во Примеира лига
  Боавишта Порто Стадион до Беса 8. место во Примеира лига
  Брага Брага Стадион Мунисипа де Брага 4. место во Примеира лига
  Виторија Гимараеш Гимараеш Стадион Д. Афонсо Енрикес 9. место во Примеира лига
  Виторија Сетубал Сетубал Стадион до Бонфим 14. место во Примеира лига
  Маритимо Фуншал Стадион дос Бареирош 7. место во Примеира лига
  Мореиренсе Мореира де Конегос Стадион Жозе Аранжо 15. место во Примеира лига
  Насионал Фуншал Стадион да Мадејра 1. место во Сегунда лига, (промоција)
  Портимоненсе Портимао Стадион Мунисипал де Портимао 10. место во Примеира лига
  Порто Порто Драгао 1. место во Примеира лига, шампион
  Рио Аве Вила до Конде Стадион дос Аркос 5. место во Примеира лига
  Санта Клара Понта Делгада Стадион де Сао Мигел 2. место во Сегунда лига, (промоција)
  Спортинг Лисабон Лисабон Стадион Жозе Алваладе 3. место во Примеира лига
  Тондела Тондела Стадион Жоао Кардосо 11. место во Примеира лига
  Феиренсе Санта Марија де Феира Стадион Марколино де Кастро 6. место во Примеира лига
  Шавеш Чавес Estádio Municipal Eng. Manuel Branco Teixeira 6. место во Примеира лига

Шампиони (1934—2024)

уреди

Статистика по клубови

уреди
Екипа Титули Години
  Бенфика
38
1935-1936, 1936-1937, 1937-1938, 1941-1942, 1942-1943, 1944-1945, 1949-1950, 1954-1955, 1956-1957, 1959-1960, 1960-1961, 1962-1963, 1963-1964, 1964-1965, 1966-1967, 1967-1968, 1968-1969, 1970-1971, 1971-1972, 1972-1973, 1974-1975, 1975-1976, 1976-1977, 1980-1981, 1982-1983, 1983-1984, 1986-1987, 1988-1989, 1990-1991, 1993-1994, 2004-2005, 2009-2010, 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2018-2019, 2022-2023
  Порто
30
1934-1935, 1938-1939, 1939-1940, 1955-1956, 1958-1959, 1977-1978, 1978-1979, 1984-1985, 1985-1986, 1987-1988, 1989-1990, 1991-1992, 1992-1993, 1994-1995, 1995-1996, 1996-1997, 1997-1998, 1998-1999, 2002-2003, 2003-2004, 2005-2006, 2006-2007, 2007-2008, 2008-2009, 2010-2011, 2011-2012, 2012-2013, 2017-2018, 2019-2020, 2021-2022
  Спортинг Лисабон
19
1940-1941, 1943-1944, 1946-1947, 1947-1948, 1948-1949, 1950-1951, 1951-1952, 1952-1953, 1953-1954, 1957-1958, 1961-1962, 1965-1966, 1969-1970, 1973-1974, 1979-1980, 1981-1982, 1999-2000, 2001-2002, 2020-2021
  Боавишта
1
2000-2001
  Белененсеш
1
1945-1946

Надворешни врска

уреди

Наводи

уреди
  1. УЕФА ранг листа Архивирано на 1 март 2015 г., Пристапено 23. 4. 2013.
Најдобри фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија