Прва фудбалска лига на Македонија 2016/2017

Првата фудбалска лига на Македонија 2016/2017 - 25. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 25 јули 2016.[1] Сезоната започнала на 6 август 2016, а завршила на 31 мај 2017, со зимска пауза од 4 декември 2016 до 19 февруари 2017. Од оваа сезона форматот бил сменет при што секоја екипа играла против друга екипа четири пати на основа дома-гости со вкупно 36 натпревари, наместо плејоф и плејаут група по 27. коло.[2]

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2016/17
ПрвациВардар
ИспаднатиБрегалница 2008
Македонија Ѓорче Петров 1932
Лига на ШампиониВардар
Лига ЕвропаШкендија
Работнички
Пелистер
Одиграни натпревари180
Постигнати голови457 (2.54 по натпревар)
Најдобар стрелецБесарт Ибраими
20 голови
Најголема победа домаВардар 6-0 Македонија Ѓорче Петров 1932
Најголема победа на гостиМакедонија Ѓорче Петров 1932 0-5 Вардар
Натпревар со најмногу головиРенова 4-4 Шкендија
Македонија Ѓорче Петров 1932 5-3 Брегалница 2008
Брегалница 2008 6-2 Работнички
Најголема низа на победи7 натпревари
Вардар
Најголема низа без пораз14 натпревари
Вардар
Најголема низа без победа17 натпревари
Брегалница 2008
Најголема низа на порази6 натпревари
Македонија Ѓорче Петров 1932
2015/16

Вардар биле бранители на титулата откако ја освоиле деветтата првенствена титула. Првакот обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите. Во оваа сезона Вардар ја одбранил титулата со што станал првак.

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2016/17

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2015/16

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2015/16

По крајот на сезоната 2016/17

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2016/17

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2016/17

Екипи уреди

Местоположба на екипите во сезоната 2016/17
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип1 2,500
Вардар Скопје Арена Филип II2 33,460
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе3 8,000
Победа Прилеп АМС Могила4
Работнички Скопје Арена Филип II5 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир 6,000

1 Брегалница 2008 првите седум домашни натпревари ги одиграла на Стадионот Никола Мантов во Кочани,[3][4][5][6][7][8][9] бидејќи Градскиот стадион во Штип се реновирал.[10][11]

2 Вардар по еден натпревар одиграл на стадионот Младост во Струмица,[3][12] Стадионот Борис Трајковски,[7] и на Стадионот Ѓорче Петров.[13]

3 Пелистер одиграл три натпревари на стадионот Билјанини Извори во Охрид,[14][15][16] како и еден натпревар на АМС спортското игралиште Могила во Прилеп,[17] бидејќи стадионот Тумбе Кафе се реновирал.[18]

4 Победа одиграла седум натпревари на стадионот Тумбе Кафе во Битола,[3][4][5][7][9][19][20] и три натревари на Билјанини Извори,[8][21][22] Исто така, Победа настапила по еднаш на стадионот Младост во Струмица како домашна екипа,[23][24] и на Стадионот Гоце Делчев[25] кој претходно се реновирал.[10][11]

5 Работнички одиграл три натпревари на Стадионот Ѓорче Петров,[6][26][27] како и еден натпревар на Стадионот Борис Трајковски како домашна екипа.[28]

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Вардар (C, Q) 36 25 8 3 75 24 +51 83 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Шкендија (Q) 36 20 10 6 71 39 +32 70 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
3 Работнички (Q) 36 14 12 10 49 41 +8 54
4 Пелистер (Q) 36 14 10 12 44 25 +19 52
5 Ренова 36 13 13 10 42 37 +5 52
6 Силекс 36 11 14 11 41 43 −2 47
7 Победа 36 10 11 15 34 50 −16 41
8 Шкупи 1927 (O) 36 8 13 15 27 0 +27 37 Пласман во баражот за опстанок
9 Брегалница 2008 (R) 36 4 12 20 39 69 −30 24 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Македонија Ѓорче Петров 1932 (R) 36 4 11 21 35 80 −45 23
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).[29]
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (Q) Обезбеден пласман во наведената фаза; (R) Отпаднат
Notes:


Местоположба според коло уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Вардар 4 3 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Шкендија 3 6 7 5 6 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Работнички 1 1 1 3 2 2 4 4 3 3 3 3 4 4 4 4 4 4 3 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Пелистер 2 1 2 1 3 3 3 3 4 4 4 4 3 3 3 3 3 3 4 3 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Ренова 4 4 5 6 4 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 6 6 5 5 5 6 5 6 6 6 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Силекс 8 5 4 4 5 6 6 6 7 7 7 7 6 6 6 6 5 5 6 6 6 5 6 5 5 5 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6
Победа 9 9 10 10 8 8 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 7 8 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 7 7 7 7
Шкупи 1927 4 7 5 6 7 7 7 7 6 6 6 6 7 7 7 7 7 7 8 7 8 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 8 8 8 8
Брегалница 2008 4 8 9 9 9 9 8 9 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 10 9
Македонија Ѓорче Петров 1932 10 10 8 8 9 10 10 10 10 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи.

Резултати уреди

Секоја екипа одиграла четири пати против друга екипа за вкупно 36 натпревари преку дома-гости распоред.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18 уреди

Дома-гости БРЕ ВАР МАК ПЕЛ ПОБ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ ШКУ
Брегалница 2008 0-1 1-2 0-0 2-3 0-0 1-1 0-2 1-1 1-0
Вардар 5-1 4-1 1-1 2-1 1-0 1-0 1-1 3-0 1-1
Македонија Ѓорче Петров 1932 2-2 0-4 2-2 1-1 0-4 3-1 1-1 0-4 0-1
Пелистер 3-0 0-1 1-0 2-0 3-0 1-0 0-0 1-2 2-0
Победа 0-0 0-1 0-0 0-2 2-1 0-2 1-1 1-2 2-1
Работнички 1-1 3-0 2-1 0-1 3-1 1-0 3-1 1-3 3-1
Ренова 1-0 0-0 1-0 2-0 1-1 1-1 2-2 1-2 1-0
Силекс 1-0 1-3 1-1 0-0 2-1 2-1 0-0 1-3 1-0
Шкендија 5-2 0-2 3-0 1-0 3-1 2-2 1-1 2-1 0-1
Шкупи 1927 1-1 0-0 0-2 2-1 1-1 0-1 0-0 1-1 0-0

Извор:MacedonianFootball.com Архивирано на 14 март 2017 г.

Коло 19–36 уреди

Дома-гости БРЕ ВАР МАК ПЕЛ ПОБ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ ШКУ
Брегалница 2008 3-3 1-0 1-1 1-2 6-2 0-1 3-3 1-3 3-0
Вардар 2-0 6-0 3-1 4-0 2-0 2-0 0-0 3-1 3-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 5-3 0-5 1-2 0-0 0-3 1-3 0-1 2-3 0-0
Пелистер 2-1 2-3 3-1 1-0 0-1 3-0 0-0 0-1 1-0
Победа 0-0 2-1 4-2 2-2 0-0 0-3 1-0 1-0 1-1
Работнички 3-1 2-2 1-1 1-1 0-3 0-0 2-0 1-0 0-1
Ренова 4-0 0-1 2-2 2-1 1-0 1-1 1-0 4-4 2-1
Силекс 3-2 0-1 4-2 3-3 2-0 0-2 3-0 1-1 1-0
Шкендија 3-0 3-1 5-1 3-1 4-0 2-2 1-1 2-0 0-0
Шкупи 1927 3-0 0-2 1-1 1-0 1-2 1-1 3-2 3-1 1-1

Извор:MacedonianFootball.com Архивирано на 14 март 2017 г.

Бараж за опстанок уреди

Прв натпревар уреди

4 јуни 2017
16:30 СЕЛВ
Шкупи 1927 4–1 Новаци 2005 Градски стадион, Штип
Гледачи: 200
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Адем   12'
Грозданоски   16' (автогол)
Мбела   31'
Ариф   74'
Извештај Наумоски   70'

Втор натпревар уреди

7 јуни 2017
16:30 СЕЛВ
Новаци 2005 1–3 Шкупи 1927 Градски стадион, Штип
Гледачи: 20
Судија: Стојанче Стојанов (Штип)
Наумоски   63' Извештај Исмаили   29'
Адем   50'
Мамути   80'

Вкупен резултат Шкупи 1927 - Новаци 2005 7:2

Список на стрелци уреди

Извор : soccerway

Гол Пенали Играч Клуб
20 1   Бесарт Ибраими   Шкендија
13 3   Игор Недељковиќ   Силекс
12 1   Ферхан Хасани   Шкендија
12 1   Ален Јашаровски   Македонија Ѓ.П.
11 0   Жонатан Балотели   Вардар
11 0   Лукас   Пелистер
11 0   Стојанчо Велинов   Ренова
11 2   Дејан Блажевски   Вардар
11 4   Горан Здравков   Брегалница
9 0   Дамир Којашевиќ   Вардар
9 2   Хуан Фелипе   Вардар
8 0   Маријан Радески   Шкендија
8 1   Блаже Илијоски   Пелистер
8 1   Арѓент Гафури   Ренова
8 2   Благоја Гешоски   Победа

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „РАСПОРЕД на натпревари од Прва македонска фудбалска лига, сезона 2016-2017“ (PDF). FFM.mk. 25 July 2016. Посетено на 25 July 2016.
 2. „Draw for new season to take place on Monday“. MacedonianFootball.com. 24 July 2016. Посетено на 24 July 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Делегирање, 1 коло, 1 МФЛ“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 5 август 2016. Посетено на 2 јуни 2017.
 4. 4,0 4,1 „Делегирање Прва МФЛ 3 коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 18 август 2016. Посетено на 2 јуни 2017.
 5. 5,0 5,1 „Делегирање Прва МФЛ 5 коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 7 септември 2016. Посетено на 2 јуни 2017.
 6. 6,0 6,1 „Делегирање Прва МФЛ 7 коло, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 22 септември 2016. Посетено на 2 јуни 2017.
 7. 7,0 7,1 7,2 „Делегирање Прва МФЛ 8 коло, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 27 септември 2016. Посетено на 2 јуни 2017.
 8. 8,0 8,1 „Делегирање Прва МФЛ 11 коло, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 20 октомври 2016. Посетено на 2 јуни 2017.
 9. 9,0 9,1 „Делегирање Прва МФЛ 13 коло“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 2 ноември 2016. Посетено на 2 јуни 2017.
 10. 10,0 10,1 СТАРТУВА ПРВАТА ЛИГА – Процентите најавуваат: Кој до шампионската круна? Архивирано на 10 август 2016 г. ekipa.mk 7 август 2016
 11. 11,0 11,1 Пелагонија повторно живее со прволигашки фудбал: Победа и Пелистер во директна пресметка ја отвораат сезоната! Архивирано на 8 август 2016 г. ekipa.mk 7 август 2016
 12. Вардар од Струмица ја почнува одбраната на титулата: Да не се повтори ланскиот почеток со Шкупи! Архивирано на 10 август 2016 г. ekipa.mk 7 август 2016
 13. „Делегирање 36 коло Прва МФЛ, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 29 мај 2017. Посетено на 2 јуни 2017.
 14. „Делегирање Прва МФЛ 20 коло, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 24 февруари 2017. Посетено на 2 јуни 2017.
 15. „Делегирање Прва МФЛ 22 коло, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 10 март 2017. Посетено на 2 јуни 2017.
 16. „Делегирање Прва МФЛ 25 коло, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 3 април 2017. Посетено на 2 јуни 2017.
 17. „Делегирање Прва МФЛ 27 коло, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 13 април 2017. Посетено на 2 јуни 2017.
 18. „Битола не може да среди две соблекувални – Пелистер ќе игра во Охрид“. ekipa.mk. 14 февруари 2017. Посетено на 15 февруари 2017.
 19. „Делегирање Прва МФЛ 6 коло сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 14 септември 2016. Посетено на 2 јуни 2017.
 20. „Делегирање Прва МФЛ 16 коло, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 24 ноември 2016. Посетено на 2 јуни 2017.
 21. „1МФЛ, резултати: Силекс му откина бод на Вардар, Шкендија го слави Алими!“. sport365.mk. 4 декември 2016. Архивирано од изворникот на 2017-05-28. Посетено на 2 јуни 2017.
 22. „Делегирање 21 коло Прва МФЛ, 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 3 март 2017. Посетено на 2 јуни 2017.
 23. „Делегирање Прва МФЛ 19 коло, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 17 февруари 2017. Посетено на 2 јуни 2017.
 24. „Победа ќе биде домаќин на Пелистер во Струмица“. ekipa.mk. 13 февруари 2017. Посетено на 15 февруари 2017.
 25. „Делегирање 34 коло Прва МФЛ, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 19 мај 2017. Посетено на 2 јуни 2017.
 26. „Делегирање 9 коло Прва МФЛ, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 29 септември 2016. Посетено на 2 јуни 2017.
 27. „Делегирање Прва МФЛ 29 коло, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 24 април 2017. Посетено на 2 јуни 2017.
 28. „Делегирање 35 Коло Прва МФЛ, сезона 2016/17“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија. 26 мај 2017. Посетено на 2 јуни 2017.
 29. „First League 2016/2017 - Season rules“. scoresway.com. Посетено на 2 јуни 2017.

Надворешни врски уреди