Ракометот на Летните олимписки игри 1992 - мажи

Ракометот на Летните олимписки игри 1996 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржил во Барселона, Шпанија во периодот од 27 јули до 8 август. Вкупно учествувале 12 репрезентации и биле поделени во две групи.

Ракомет на Летните олимписки игри 1992
Податоци за првенството
Домаќини Шпанија
Траење27 јули - 8 август
Репрезентации12
Одржувалишта (во 2 градови-домаќини)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Исланд
Статистики за првенството
Натпревари38
Дадени голови1616 (42.53 по натпр.)
Најуспешни стрелциТалант Душебаев (EUN), 47 голови

Прва фазаУреди

Група AУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Поени
  Шведска 5 5 0 0 120 86 +44 10
  Исланд 5 3 1 1 101 99 +2 7
  Јужна Кореја 5 3 0 2 114 117 −3 6
  Унгарија 5 2 0 3 102 108 −6 4
  Чехословачка 5 1 1 3 94 92 +2 3
  Бразил 5 0 0 5 96 125 −29 0
Резултати            
Шведска   25–18 28–18 25–21 20–14 22–15
Исланд   18–25 26–24 22–16 16–16 19–18
Јужна Кореја   18–28 24–26 22–18 20–19 30–26
Унгарија   21–25 16–22 18–22 20–18 27–21
Чехословачка   14–20 16–16 19–20 18–20 27–16
Бразил   15–22 18–19 26–30 21–27 16–27

Група BУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Поени
  Обединета екипа 5 5 0 0 121 98 +23 10
  Франција 5 4 0 1 111 98 +13 8
  Шпанија 5 3 0 2 97 98 −1 6
  Романија 5 1 1 3 107 115 −8 3
  Германија 5 1 1 3 97 103 −6 3
  Египет 5 0 0 5 92 113 −21 0
Резултати [[Image:Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Country alias“.|22x20px|border|Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Country alias“.]]          
  Обединета екипа 23–22 24–18 27–25 25–15 22–18
Франција   22–23 18–16 26–20 23–20 22–19
Шпанија   18–24 16–18 21–20 19–18 23–18
Романија   25–27 20–26 20–21 20–20 22–21
Германија   15–25 20–23 18–19 20–20 24–16
Египет   18–22 19–22 18–23 21–22 16–24

Плеј офУреди

  Полуфинале Финале
             
   Шведска 25  
   Франција 22  
 
       Шведска 20
     Обединета екипа 22
Бронзен медал
   Обединета екипа 23    Франција  24
   Исланд 19      Исланд  20

ПолуфиналеУреди

6 август
19:00
Шведска   25–22   Франција
(10-10)

6 август
21:00
Предлошка:FlagIOC-rt 23–19   Исланд
(11-9)

Натпревар за 11 местоУреди

7 август
14:00
Египет   27–24 (Прод.)   Бразил
(10-8)

Прод.: 19-19 Прод.: 22-22, 24-24

Натпревар за 9 местоУреди

7 август
16:00
Чехословачка   20–19   Германија
(11-8)

Натпревар за 7 местоУреди

=7 август
19:00
Романија   19–23   Унгарија
(13-9)

Натпревар за 5 местоУреди

7 август
21:00
Јужна Кореја   21–36   Шпанија
(10-18)

Натпревар за 3 местоУреди

8 август
15:00
Франција   24–20   Исланд
(12-9)

ФиналеУреди

8 август
17:00
Шведска   20–22   Обединета екипа
(9-9)

ТабелаУреди

Final rankings
1   Обединета екипа
2   Шведска
3   Франција
4   Исланд
5   Шпанија
6   Јужна Кореја
7   Унгарија
8   Романија
9   Чехословачка
10   Германија
11   Египет
12   Бразил

Надворешни врскиУреди