РК Веспрем

Унгарски ракометен клуб

РК Веспрем е унгарски ракометен клуб од Веспрем, кој игра во првата лига на Унгарија и во ЕХФ Лигата на шампионите. Како еден од најуспешните клубови во државата, Веспрем го освоил унгарското првенство рекордни 24 пати и го освоил унгарскиот куп на 25 наврати. Исто така клубот двапати бил победник во СЕХА лигата.

Телеком Веспрем
Целосен називКезилабда клуб Веспрем
(Ракометен клуб Веспрем)
Краток називВеспрем
Основан1977
ИгралиштеВеспрем арена, Веспрем
Приемност5,096
ПрестедателУнгарија Јанош Шабо
Главен тренерШпанија Давид Давис
ЛигаПрва лига на Унгарија
2018-20191. место (шампиони)
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

РК Веспрем е еден од трите унгарски клубови кои освоиле голем европски трофеј, последно во 2008 година, кога го победиле Рајн-Некар Левен во финалето на ЕХФ Купот на победниците на куповите.[1] Од 2016 година клубот е познат под името Телеком Веспрем, поради спонзорски причини.

Тим уреди

Состав уреди

Состав за сезоната 2016–17

Голмани
Десни крила
Леви крила
Пикери

Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Стручен штаб уреди

 •   Тренер: Чави Сабате
 •   Тренер на голмани: Венио Лозерт
 •   Доктор: Сидо Тибор
 •   Доктор: Махунка Шолт
 •   Физиотерапевт: Вег Јозеф
 •   Физиотерапевт: Немања Вучиќ
 •   Физиотерапевт: Шус Антал

Успеси уреди

Домашни натпреварувања уреди

Прва лига на Унгарија

 •   Победник (24) – рекорд: 1985, 1986, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1994–95, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 2000–01, 2001–02, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16
 •   Второпласиран (9): 1981, 1983, 1987, 1989, 1990, 1991, 1996, 2000, 2007

Куп на Унгарија

 •   Победник (25) – рекорд : 1984, 1988, 1988–89, 1989–90, 1990–91, 1991–92, 1993–94, 1994–95, 1995–96, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2001–02, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2006–07, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16
 •   Финалист (9): 1982, 1983 dec., 1986, 1987, 1992–93, 1996–97, 2000–01, 2005–06, 2007–08

Европски натпреварувања уреди

Наводи уреди

 1. „2007/08 Men's Cup Winners' Cup Final“. Европска ракометна федерација. Архивирано од изворникот на 2017-06-08. Посетено на 28 January 2011.

Надворешни врски уреди