Ракомет на Летните олимписки игри 2000 (мажи)

Ракометот на Летните олимписки игри 2000 - мажи — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржил во Сиднеј, Австралија во периодот од 16 септември до 30 септември. Вкупно учествувале 12 репрезентации и биле поделени во две групи. Ракометната репрезентација на Русија победила на турнирот.

Ракометот на Летните олимписки игри 2000 - мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Австралија
Датуми16–30 септември
Екипи12 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Русија (1 титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Југославија
Статистикa за турнирот
Натпревари44
Дадени голови2252 (51.18 по натпр.)
Најдобар стрелецШведска Стефан Ловгрен
(51 голови)

Квалификации

уреди
Начин на квалификување Дата Домаќин Места Квалификувани
Домаќин 24 септември 1993   Монте Карло 1   Австралија
Светско првенство 1999 1–15 јуни 1999   Египет 7   Шведска
  Русија
  Југославија
  Шпанија
  Германија
  Франција
  Египет
Панамерикански игри 1999 31 јули – 7 август 1999   Винипег 1   Куба
Африканско првенство во ракомет 15–18 октомври 1999   Котону 1   Тунис
Европско првенство 2000 21–30 јануари 2000   Хрватска 1   Словенија
Азиско првенство 2000 25–30 јануари 2000   Кумамото 1   Јужна Кореја
Вкупно 12

Групна фаза

уреди

Група A

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Русија 5 4 0 1 129 121 +8 8 Четвртфинале
2   Германија 5 3 1 1 128 113 +15 7
3   Југославија 5 3 0 2 130 127 +3 6[б 1]
4   Египет 5 3 0 2 122 115 +7 6[lower-alpha 1]
5   Јужна Кореја 5 1 1 3 128 131 −3 3 Натпревар за 9 место
6   Куба 5 0 0 5 128 158 −30 0 Натпревар за 11 место
Source: [се бара извор]
Notes:
  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_YUG0.44697889380482.
16 септември 2000
09:30
Германија   30–20   Куба Сиднеј
(15–11)
  3×    3× 
16 септември 2000
14:30
Југославија   25–24   Јужна Кореја Сиднеј
(12–10)
  2×  1×    3× 
16 септември 2000
19:30
Русија   22–21   Египет Сиднеј
(15–7)
  3×    3× 

18 септември 2000
09:30
Јужна Кореја   24–24   Германија Сиднеј
(13–11)
  3×    4× 
18 септември 2000
14:30
Египет   22–25   Југославија
(14–11)
  2×    4× 
18 септември 2000
19:30
Куба   26–31   Русија Сиднеј
(14–15)
  3×  1×    4×  1× 

20 септември 2000
11:30
Русија   26–24   Јужна Кореја Сиднеј
(9–11)
  3×  1×    3× 
20 септември 2000
14:30
Египет   29–26   Куба Сиднеј
(12–11)
  3×    2× 
20 септември 2000
21:30
Југославија   22–28   Германија Сиднеј
(11–13)
  4×    2× 

22 септември 2000
09:30
Јужна Кореја   21–28   Египет Сиднеј
(8–15)
  3×    3× 
22 септември 2000
11:30
Југославија   33–26   Куба Сиднеј
(16–10)
  3×  1×    3×  1× 
22 септември 2000
19:30
Германија   25–23   Русија Сиднеј
(11–15)
  3×    3× 

24 септември 2000
11:30
Куба   28–35   Јужна Кореја
(13–15)
  3×    3× 
24 септември 2000
16:30
Германија   21–22   Египет Сиднеј
(11–8)
  3×    3×  1× 
24 септември 2000
21:30
Русија   27–25   Југославија Сиднеј
(14–12)
  3×    3× 

Група B

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Шведска 5 5 0 0 155 121 +34 10 Четвртфинале
2   Франција 5 3 1 1 120 104 +16 7
3   Шпанија 5 3 0 2 144 126 +18 6
4   Словенија 5 2 1 2 137 127 +10 5
5   Тунис 5 1 0 4 111 117 −6 2 Натпревар за 9 место
6   Австралија (H) 5 0 0 5 106 178 −72 0 Натпревар за 11 место
Source: [се бара извор]
(H) Домаќин
16 септември 2000
11:30
Франција   24–24   Словенија Сиднеј
(9–11)
  2×    2× 
16 септември 2000
16:30
Шпанија   24–22   Тунис Сиднеј
(12–10)
  3×  1×    3× 
16 септември 2000
21:30
Шведска   44–23   Австралија Сиднеј
(23–12)
  3×    3× 

18 септември 2000
11:30
Тунис   17–20   Франција Сиднеј
(11–11)
  3×    2× 
18 септември 2000
16:30
Австралија   23–39   Шпанија Сиднеј
[ (7–17)
  2×    2× 
18 септември 2000
21:30
Словенија   30–32   Шведска Сиднеј
(17–12)
  3×  3×    3× 

20 септември 2000
09:30
Шведска   27–18   Тунис Сиднеј
(13–11)
  3×    3× 
20 септември 2000
16:30
Австралија   20–33   Словенија Сиднеј
(9–14)
  3×    1× 
20 септември 2000
19:30
Шпанија   23–25   Франција Сиднеј
(11–11)
  3×    3× 

22 септември 2000
14:30
Тунис   34–24   Австралија Сиднеј
(15–11)
  3×    3× 
22 септември 2000
16:30
Шпанија   31–28   Словенија Сиднеј
(17–13)
  3×    3× 
22 септември 2000
21:30
Франција   23–24   Шведска Сиднеј
(11–9)
  3×    3× 

24 септември 2000
09:30
Словенија   22–20   Тунис Сиднеј
(9–12)
  3×    3× 
24 септември 2000
14:30
Франција   28–16   Австралија Сиднеј
(13–7)
  3×    2× 
24 септември 2000
19:30
Шведска   28–27   Шпанија Сиднеј
(13–14)
  2×  1×    3×  1× 

Четвртфинале

уреди
Четвртфинале Полуфинале Златен медал
                   
26 септември        
   Русија  33
29 септември
   Словенија  22  
   Русија  29
26 септември
     Југославија  26  
   Франција  21
30 септември
   Југославија  26  
   Русија  28
26 септември
     Шведска  26
   Германија  26
29 септември
   Шпанија  27  
   Шпанија  25 Бронзен медал
26 септември
     Шведска  32  
   Шведска  27    Југославија  22
   Египет  23      Шпанија  26
30 септември


  5–8 место 5 место
             
29 септември
   Словенија 22  
   Франција 29  
 
30 септември
       Франција 22
     Германија 25
7 место
29 септември 30 септември
   Германија 24    Словенија  28
   Египет 18      Египет  34

Натпревар за 11 место

уреди
26 септември 2000
09:30
Куба   26–24   Австралија Сиднеј
(12–9)
  3×    3×  1× 

Натпревар за 9 место

уреди
26 септември 2000
11:30
Јужна Кореја   24–19   Тунис Сиднеј
(13–7)
  3×    3× 

Четвртфинале

уреди
26 септември 2000
14:30
Русија   33–22   Словенија Сиднеј
(14–9)
  3×    3× 
26 септември 2000
16:30
Шпанија   27–26   Германија Сиднеј
(11–13)
  3×  1×    3× 
26 септември 2000
19:30
Југославија   26–21   Франција Сиднеј
(10–9)
  3×    3× 
26 септември 2000
21:30
Шведска   27–23   Египет Сиднеј
(14–12)
  3×    3× 

5–8 место

уреди
29 септември 2000
09:30
Словенија   22–29   Франција Сиднеј
(9–17)
  3×    2× 
29 септември 2000
11:30
Германија   24–18   Египет Сиднеј
(10–9)
  2×  1×    2×  1× 

Полуфинале

уреди
29 септември 2000
14:30
Русија   29–26   Југославија Сиднеј
(14–15)
  3×    3×  1× 
29 септември 2000
16:30
Шпанија   25–32   Шведска Сиднеј
(10–15)
  3×    3× 

7 место

уреди
30 септември 2000
14:30
Словенија   28–34   Египет Сиднеј
(12–18)
  2×    2× 

5 место

уреди
30 септември 2000
16:30
Франција   22–25   Германија Сиднеј
(11–11)
  3×    3×  1× 

Бронзен медал

уреди
30 септември 2000
19:30
Југославија   22–26   Шпанија Сиднеј
(9–12)
  3×    3× 

Златен медал

уреди
30 септември 2000
21:30
Русија   28–26   Шведска Сиднеј
(13–14)
  2×    2× 

Табела

уреди
Rank Екипа
    Русија
    Шведска
    Шпанија
4   Југославија
5   Германија
6   Франција
7   Египет
8   Словенија
9   Јужна Кореја
10   Тунис
11   Куба
12   Австралија


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.