Веселин Вујовиќ

Веселин Вујовиќ (српски: Веселин Вујовић) роден на 18 јануари 1961) е пензиониран црногорски ракометен играч кој се натпреварувал на Летните олиписки игри во 1984 и во1988 година. Тој во моментов е селектор на репрезентација на Словенија и Копер 2013.

Веселин Вујовиќ
Veselin Vujović 2017.jpg
Лични податоци
Роден(а) 18 јануари 1961 (1961-01-18) (60 г.)
Цетиње, Југославија
Националност Црногорец
Словенија
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001960000001,96 м
Позиција Лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб Словенија (Селектор)
Младински клубови
Ловеќен Цетиње
Сениорски клубови
1977–1979
1979–1988
1988–1993
1993–1995
Ловеќен Цетиње
Металопластика Шабац
Барселона
Гранолес
Репрезентација
1979–1980
1981–1992
1993–1996
Југославија 21
Југославија
СР Југославија

183 (738)
Раководени екипи
1995–1999
1999–2000
2000–2003
2003–2006
2006–2009
2007
2010
2011–2013
2013–2014
2014–2016
2015–
2017–
РК Металопластка
Србија и Црна Гора
БМ Суидат Реал
Србија и Црна Гора
РК Вардар
Македонија
Ал Саад
РК Вардар
Ал Шабаб
РК Загреб
Словенија
РД Копер 2013

КариераУреди

Во текот на својата кариера тој настапувал за РК Металопластика од Шабац, Барселона и Гранолес. Со Металопластика Вујовиќ бил дел од златната генерација која доминарала во текот на 1980-тите, освојувајќи седум лига титули, 4 купови и две Европски шампионски титули. Вујовиќ исто така загубил едно финале во 1984 година и три полу-финалиња на натпреварите во Купот на европскитете шампиони, додека играл за Металопластика.

Во 1986 година, тој бил именуван како најдобар спортист на поранешна Југославија.

Тој бил првиот играч кој ја добил титулата на ИХФ Светски Играч на Годината.

Во 1984 година тој бил член на Југословенската ракометна репрезентација, која го освоила златниот медал на олимписките игри. Тој ги одиграл сите шест натпревари и постигнал 28 голови. Четири години подоцна, тој бил дел од југословенскиот тим кој освоил бронзениот медал. Тој ги одиграл сите шест натпревари повторно и постигнал 29 голови.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди