Критериум ди Дофине 2018

70. издание на велосипедската трка Критериум ди Дофине
Критериум ди Дофине 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Départ de la 4e étape du Dauphiné 2018 à Chazey - départ fictif 3.JPG
Детали за трката
Издание70. Критериум ди Дофине
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 2.UWT
Етапи8
Датуми3 – 10 јуни 2018
Растојание951,6 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеВаланс
ОдредиштеСен Жерве
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај112
Просечна брзина38,495 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGBR Герајнт Томас (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGBR Адам Јејтс (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Ромен Барде (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
БодовенRSA Дарил Импи (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Дарио Каталдо (Астана) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Пјер Латур (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGBR Тим Скај Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Критериум ди Дофине 2018 — 70. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине, која се одржала помеѓу 3 и 10 јуни како дваесетитрети настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

По шести пат во осум години, Критериум ди Дофине бил освоен од британски возач од Тим Скај, откако Герајнт Томас ја освоил трката по првпат.

ЕкипиУреди

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Биле поканети и 4 професионални континентални екипи на трката, со што била заокружена главната група со 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Групама-ФДЖ
 7.   Лото-Судал
 8.   Мичелтон-Скот
 9.   Мовистар
 10.   Квик-Степ Флорс
 11.   Дименжн Дата
 12.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 13.   Катјуша-Алпесин
 14.   Лото НЛ-Џамбо
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (4)
 1.   Кофидис
 2.   Фортунео-Самсик
 3.   Витал Консепт
 4.   Ванти-Груп Гобер

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог  3 јунВаланс – Валанс6,6  Михал Квјатковски    Михал Квјатковски  
1  4 јунВаланс – Сен Жист Сен Рамбер179  Дарил Импи    Михал Квјатковски  
2  5 јунМонбризон – Белвил180,5  Паскал Акерман    Дарил Импи  
3  6 јунПон де Во – Луан35  Тим Скај    Михал Квјатковски  
4  7 јунШазе сир Ен – Ланс ан Веркор181  Жилијан Алафилип    Џани Москон  
5  8 јунГренобл – Валморел130,5  Даниел Мартин    Герајнт Томас  
6  9 јунФронтене – Еспас Сан Бернардо110  Пељо Билбао    Герајнт Томас  
7  10 јунМутје – Сен Жерве129  Адам Јејтс    Герајнт Томас  

ЕтапиУреди

ПрологУреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски Тим Скај7' 25
2.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 1
3.   Џани Москон Тим Скај+ 3
4.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 5
5.   Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 5
6.   Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 6
7.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7
8.   Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 9
9.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 9
10.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 11
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски   Тим Скај7' 25
2.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 1
3.   Џани Москон  Тим Скај+ 3
4.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 5
5.   Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 5
6.   Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 6
7.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7
8.   Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 9
9.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 9
10.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 11


Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дарил Импи Мичелтон-Скот4ч 24' 26
2.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
5.   Михал Квјатковски   Тим Скај+ 0
6.   Хесус Ерада Кофидис+ 0
7.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
8.   Ксандро Мерис Ванти-Груп Гобер+ 0
9.   Мике Тенисен Санвеб+ 0
10.   Хајме Росон Мовистар+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски   Тим Скај4ч 31' 51
2.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 2
3.   Џани Москон  Тим Скај+ 3
4.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7
5.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 8
6.   Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 9
7.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 9
8.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 11
9.   Мике Тенисен Санвеб+ 13
10.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 15


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое4ч 19' 57
2.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
3.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
4.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5.   Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 0
6.   Жилјен Симон Кофидис+ 0
7.   Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 0
8.   Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 0
9.   Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 0
10.   Ромен Арди Фортунео-Самсик+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дарил Импи   Мичелтон-Скот8ч 51' 46
2.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 2
3.   Џани Москон  Тим Скај+ 5
4.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 9
5.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 10
6.   Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 11
7.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 11
8.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 13
9.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 14
10.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 17


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Скај 2018 36' 33
2. БМЦ Рејсинг 2018 + 38
3. Лото-Судал 2018 + 53
4. Мичелтон-Скот 2018 + 56
5. Квик-Степ Флорс 2018 + 1' 02
6. Трек-Сегафредо 2018 + 1' 27
7. АГ2Р Ла Мондијал 2018 + 1' 30
8. Мовистар 2018 + 1' 31
9. Лото НЛ-Џамбо 2018 + 1' 33
10. Групама-ФДЖ 2018 + 1' 34
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај9ч 28' 21
2.   Џани Москон  Тим Скај+ 3
3.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 9
4.   Герајнт Томас Тим Скај+ 21
5.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 48
6.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 52
7.   Џои Роскопф БМЦ Рејсинг Тим+ 53
8.   Дарил Импи  Мичелтон-Скот+ 54
9.   Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 1' 01
10.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 1' 08


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс4ч 26' 58
2.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 0
3.   Герајнт Томас Тим Скај+ 0
4.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 5
6.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 5
7.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 5
8.   Гијом Мартен Ванти-Груп Гобер+ 8
9.   Џани Москон  Тим Скај+ 8
10.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 8
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Џани Москон   Тим Скај13ч 55' 30
2.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 6
3.   Герајнт Томас Тим Скај+ 6
4.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 48
5.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 49
6.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 1' 05
7.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 11
8.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 13
9.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 41
10.   Марк Солер Мовистар+ 1' 48


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати3ч 21' 19
2.   Герајнт Томас Тим Скај+ 4
3.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 15
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 16
5.   Даниел Наваро Кофидис+ 16
6.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 16
7.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 24
8.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 24
9.   Гијом Мартен Ванти-Груп Гобер+ 26
10.   Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 26
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Герајнт Томас  Тим Скај17ч 16' 53
2.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 09
3.   Џани Москон  Тим Скај+ 1' 09
4.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 1' 10
5.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 1' 15
6.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 18
7.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 53
8.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 2' 03
9.   Марк Солер Мовистар+ 2' 10
10.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 2' 23


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Пељо Билбао Астана3ч 34' 11
2.   Герајнт Томас  Тим Скај+ 21
3.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 23
4.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 23
5.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 26
6.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 02
7.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 20
8.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 40
9.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 1' 45
10.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 1' 45
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Герајнт Томас  Тим Скај20ч 51' 19
2.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 29
3.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 01
4.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 30
5.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 39
6.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 10
7.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 3' 29
8.   Марк Солер  Мовистар+ 3' 40
9.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 3' 49
10.   Пјер Ролан ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 4' 00


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот3ч 51' 34
2.   Даниел Наваро Кофидис+ 4
3.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 9
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 14
5.   Герајнт Томас  Тим Скај+ 19
6.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 24
7.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 24
8.   Гијом Мартен Ванти-Груп Гобер+ 28
9.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 35
10.   Пјер Ролан ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 41

Завршен поредокУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Герајнт Томас  Тим Скај24ч 43' 12
2.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 00
3.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 47
4.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 35
5.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 44
6.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 05
7.   Пјер Латур  АГ2Р Ла Мондијал+ 4' 05
8.   Пјер Ролан ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 4' 22
9.   Даниел Наваро Кофидис+ 4' 31
10.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4' 45
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Критериум ди Дофине 2018 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка со сина лента. Временски бонуси биле доделувани на првите тројца на сите етапи освен на поединечниот хронометар: етапниот победник добивал 10 секунди, додека вториот и третиот добивале шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Критериум ди Дофине 2017 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[4]

Бодови за бодовниот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
етапи 1–3 & 5 25 22 20 18 16 14 12 10 8 6
етапи 4, 6–8 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман наградуван со зелена маичка.[4] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови за завршување во првите десет на етапа. На сите етапи, победата носела 15 бода, второто место носело 12 бода, третото 10, четвртото 8, петтото 6 и еден помалку за секое место надолу сè до еден бод за 10. место. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 5 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.[4]

Бодови за планинскиот пласман
Категорија 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
Екстра 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1
Прва 10 8 6 4 2 1        
Втора 5 3 2 1            
Трета 2 1                
Четврта 1                  

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина точкаста маичка.[4] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории. Искачувањата од екстра категорија носеле најмногу бода, 20 за првиот возач преку врвот; првите десет возачи на искачувањата од екстра категорија добивале бодови за планинскиот пласман, првите осум за оние од прва категорија и првите шест за оние од втора категорија.[4] Помалку бодови се добивале на помалите искачувања, обележани со трета или четврта категорија.[4]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, наградуван со бела маичка.[4] Пласманот бил пресметуван на истиот начин како генералниот пласман, но тука се натпреварувале само возачите родени по 1 јануари 1993. Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[4]

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
П Михал Квјатковски Михал Квјатковски Михал Квјатковски недоделена Џани Москон Тим Скај
1 Дарил Импи Брис Феји
2 Паскал Акерман Дарил Импи Дарил Импи
3 Тим Скај Михал Квјатковски
4 Жилијан Алафилип Џани Москон Дарио Каталдо
5 Даниел Мартин Герајнт Томас
6 Пељо Билбао Марк Солер
7 Адам Јејтс Пјер Латур
На крај Герајнт Томас Дарил Импи Дарио Каталдо Пјер Латур Тим Скај

НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 „Règlement“ [Regulations] (Portable Document Format). Критериум ди Дофине (француски). Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди