Критериум ди Дофине 2017

издание 2017 на велосипедската трка Критериум ди Дофине 2017
Критериум ди Дофине 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание69. Критериум ди Дофине
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи8
Датуми4 – 11 јуни 2017
Растојание1.151,5 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеСент Етјен
ОдредиштеПлато де Солезон
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај125
Просечна брзина39,572 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранIRL Даниел Мартин (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
БодовенFRA Арно Демар (ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиNED Кун Бауман (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
МладинскиGER Емануел Бухман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенFRA АГ2Р Ла Мондијал Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Критериум ди Дофине 2017 — 69. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине, која се одржала помеѓу 4 и 11 јуни како дваесетитрети настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена на завршната етапа од данскиот возач Јакоб Фуглсанг, кој вози за екипата Астана.[3] На последната етапа доцнел 75 секунди зад предводникот Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим), Фуглсанг нападнал заедно со возачот на Аг2р-Ла Мондијал, Ромен Барде, и возачот на Квик-Степ Флорс, Даниел Мартин на Кол де ла Коломбје, околу 35 километри од завршницата. ПОдоцна биле достигнати пред завршното искачување; Фуглсанг и Мартин повторно се одвоиле на искачувањето, а нешто подоцна Фуглсанг продолжил сам. Фуглсанг останал сам до целта, освојувајќи ја втората етапа на трката за 12 секунди во однос на Мартин. Порт, на крајот, завршил како седми на етапата, 75 секунди зад Фуглсанг; меѓутоа, со бонус секундите на трката, Фуглсанг ја освоил трката со десет секунди предност пред Порт, прва победа за Данска на трката.[4] Мартин завршил како трет на трката, шесте секунди бонус му донеле предност од една секунда пред Крис Фрум (Тим Скај).

На другите пласмани на трката, возачот на ФДЖ, Арно Демар, го освоил бодовниот пласман, додека возачот на Лото НЛ-Џамбо, Кун Бауман, го освоил планинскиот пласман, освојувајќи ги втората и третата етапа, соодветно. Возачот на Бора-Хансгрое, Емануел Бухман, го освоил пласманот за млад возач, додека Аг2р-Ла Мондијал го освоиле екипниот пласман.

ЕкипиУреди

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Биле поканети и 4 професионални континентални екипи на трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (4)
 1.   Кофидис
 2.   Делко-Марсеј Прованс-КТМ
 3.   Директ Енержи
 4.   Ванти-Груп Гобер

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  4 јунСент ЕтјенСент Етјен170  Томас де Гент    Томас де Гент  
2  5 јунСен Шамон – Арланк171  Арно Демар    Томас де Гент  
3  6 јунЛе Шамбон сир Лињон – Тилен184  Кун Бауман    Томас де Гент  
4  7 јунЛа Тур ди Пен – Бургоан Жалје23,5  Ричи Порт    Томас де Гент  
5  8 јунЛа Тур де Салвањи – Макон175  Фил Баухаус    Томас де Гент  
6  9 јунПарк де езо – Ла Мот Серволе145,5  Јакоб Фуглсанг    Ричи Порт  
7  10 јунAoste – Алп д’Иез167,5  Питер Кенох    Ричи Порт  
8  11 јунАлбервил – Плато де Солезон115  Јакоб Фуглсанг    Јакоб Фуглсанг  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент Лото-Судал4ч 17' 04
2.   Аксел Домон АГ2Р Ла Мондијал+ 44
3.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 57
4.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 57
5.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 57
6.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 59
7.   Жилјен Симон Кофидис+ 59
8.   Алехандро Валверде Мовистар+ 59
9.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 59
10.   Михаел Валгрен Астана+ 59
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент    Лото-Судал4ч 16' 54
2.   Аксел Домон АГ2Р Ла Мондијал+ 48
3.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 03
4.   Пјер Латур  АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 07
5.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 07
6.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 1' 09
7.   Жилјен Симон Кофидис+ 1' 09
8.   Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 09
9.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 1' 09
10.   Михаел Валгрен Астана+ 1' 09


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Арно Демар ФДЖ4ч 13' 53
2.   Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
3.   Насер Бухани Кофидис+ 0
4.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
5.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
6.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
7.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 0
8.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
9.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
10.   Бријан Кокар Директ Енержи+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент   Лото-Судал8ч 30' 47
2.   Аксел Домон АГ2Р Ла Мондијал+ 48
3.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 03
4.   Пјер Латур  АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 07
5.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 07
6.   Сони Колбрели  Бахреин-Мерида+ 1' 09
7.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 1' 09
8.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 09
9.   Тони Галопен Лото-Судал+ 1' 09
10.   Жилјен Симон Кофидис+ 1' 09


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кун Бауман Лото НЛ-Џамбо4ч 06' 06
2.   Евалдас Шишкевичиус Нипо Делко Уан Прованс+ 0
3.   Фредерик Бакерт Ванти-Груп Гобер+ 0
4.   Бријан Ноло Директ Енержи+ 0
5.   Алексеј Вермелен Лото НЛ-Џамбо+ 0
6.   Квентин Пачер Нипо Делко Уан Прованс+ 0
7.   Арно Демар ФДЖ+ 11
8.   Бријан Кокар Директ Енержи+ 11
9.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 11
10.   Фил Баухаус Санвеб+ 11
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент   Лото-Судал12ч 37' 04
2.   Аксел Домон АГ2Р Ла Мондијал+ 48
3.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 03
4.   Пјер Латур  АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 07
5.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 07
6.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 1' 09
7.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 1' 09
8.   Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 09
9.   Тони Галопен Лото-Судал+ 1' 09
10.   Гијом Мартен Ванти-Груп Гобер+ 1' 09


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим28' 07
2.   Тони Мартин Катјуша-Алпесин+ 12
3.   Алехандро Валверде Мовистар+ 24
4.   Стеф Клемент Лото НЛ-Џамбо+ 28
5.   Чад Хејга Санвеб+ 32
6.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 32
7.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 35
8.   Крис Фрум Тим Скај+ 37
9.   Томас де Гент   Лото-Судал+ 42
10.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 45
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент   Лото-Судал13ч 05' 53
2.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 27
3.   Алехандро Валверде Мовистар+ 51
4.   Стеф Клемент Лото НЛ-Џамбо+ 55
5.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 02
6.   Крис Фрум Тим Скај+ 1' 04
7.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 12
8.   Хесус Ерада Мовистар+ 1' 15
9.   Сам Омен  Санвеб+ 1' 17
10.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 22


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фил Баухаус Санвеб4ч 04' 32
2.   Арно Демар  ФДЖ+ 0
3.   Бријан Кокар Директ Енержи+ 0
4.   Адријан Пети Директ Енержи+ 0
5.   Насер Бухани Кофидис+ 0
6.   Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
7.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
8.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
9.   Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
10.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Томас де Гент  Лото-Судал17ч 10' 25
2.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 27
3.   Алехандро Валверде Мовистар+ 51
4.   Стеф Клемент Лото НЛ-Џамбо+ 55
5.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 02
6.   Крис Фрум Тим Скај+ 1' 04
7.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 12
8.   Хесус Ерада Мовистар+ 1' 15
9.   Сам Омен  Санвеб+ 1' 17
10.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 22


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јакоб Фуглсанг Астана3ч 41' 48
2.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Крис Фрум Тим Скај+ 0
4.   Фабио Ару Астана+ 0
5.   Алехандро Валверде Мовистар+ 50
6.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 50
7.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 50
8.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 06
9.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 06
10.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 14
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим20ч 52' 34
2.   Крис Фрум Тим Скај+ 39
3.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 15
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 20
5.   Фабио Ару Астана+ 1' 24
6.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 47
7.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 14
8.   Емануел Бухман  Бора-Хансгрое+ 2' 30
9.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 49
10.   Рафаел Валс Лото-Судал+ 3' 16


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Питер Кенох Тим Скај4ч 43' 59
2.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 13
3.   Хесус Ерада Мовистар+ 1' 11
4.   Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 1' 13
5.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 14
6.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 56
7.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 56
8.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо+ 2' 04
9.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 2' 04
10.   Фабио Ару Астана+ 2' 13
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим25ч 38' 29
2.   Крис Фрум Тим Скај+ 1' 02
3.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 15
4.   Фабио Ару Астана+ 1' 41
5.   Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 43
6.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 07
7.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 2' 15
8.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 31
9.   Емануел Бухман  Бора-Хансгрое+ 2' 53
10.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо+ 3' 43


Етапа 8Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јакоб Фуглсанг Астана3ч 26' 20
2.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 12
3.   Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 27
4.   Емануел Бухман  Бора-Хансгрое+ 44
5.   Фабио Ару Астана+ 1' 01
6.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 02
7.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 15
8.   Крис Фрум Тим Скај+ 1' 36
9.   Рафаел Валс Лото-Судал+ 1' 41
10.   Алехандро Валверде Мовистар+ 3' 30

Завршен поредокУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Јакоб Фуглсанг  Астана29ч 05' 54
2.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 10
3.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 32
4.   Крис Фрум Тим Скај+ 1' 33
5.   Фабио Ару Астана+ 1' 37
6.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 04
7.   Емануел Бухман  Бора-Хансгрое+ 2' 32
8.   Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 3' 12
9.   Алехандро Валверде Мовистар+ 4' 08
10.   Рафаел Валс Лото-Судал+ 4' 40
11.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 5' 20
12.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 8' 03
13.   Сајмон Јејтс Орика-Скот+ 9' 02
14.   Сам Омен Санвеб+ 9' 03
15.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 12' 16
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Критериум ди Дофине 2017 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка со сина лента. Временски бонуси биле доделувани на првите тројца на сите етапи освен на поединечниот хронометар: етапниот победник добивал 10 секунди, додека вториот и третиот добивале шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Критериум ди Дофине 2017 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[6]

Бодови за бодовниот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
етапи 1–3 & 5 25 22 20 18 16 14 12 10 8 6
етапи 4, 6–8 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман наградуван со зелена маичка.[6] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови за завршување во првите десет на етапа. На сите етапи, победата носела 15 бода, второто место носело 12 бода, третото 10, четвртото 8, петтото 6 и еден помалку за секое место надолу сè до еден бод за 10. место. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 5 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.[6]

Бодови за планинскиот пласман
Категорија 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
Екстра 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1
Прва 10 8 6 4 2 1        
Втора 5 3 2 1            
Трета 2 1                
Четврта 1                  

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со бело-црвена точкаста маичка.[6] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории. Искачувањата од екстра категорија носеле најмногу бода, 20 за првиот возач преку врвот; првите десет возачи на искачувањата од екстра категорија добивале бодови за планинскиот пласман, првите осум за оние од прва категорија и првите шест за оние од втора категорија.[6] Помалку бодови се добивале на помалите искачувања, обележани со трета или четврта категорија.[6]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, наградуван со бела маичка.[6] Пласманот бил пресметуван на истиот начин како генералниот пласман, но тука се натпреварувале само возачите родени по 1 јануари 1992. Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[6]

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
1[7] Томас де Гент Томас де Гент Томас де Гент[б 1] Томас де Гент[б 1][б 2] Пјер Латур Лото-Судал
2[8] Арно Демар Сони Колбрели
3[9] Кун Бауман Арно Демар
4[10] Ричи Порт Сам Омен Мовистар Тим
5[11] Фил Баухаус Кун Бауман
6[12] Јакоб Фуглсанг Ричи Порт Емануел Бухман Аг2р-Ла Мондијал
7[13] Питер Кенох
8[3] Јакоб Фуглсанг Јакоб Фуглсанг
На крај[3] Јакоб Фуглсанг Арно Демар Кун Бауман Емануел Бухман Аг2р-Ла Мондијал

БелешкиУреди

 1. 1,0 1,1 На втората етапа, Аксел Домон, кој бил втор во бодовниот и планинскиот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Томас де Гент (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. Анхел Мадразо, кој бил трет во планинскиот пласман, ја носел точкастата црвено-бела маичка како последица на тоа.
 2. На етапите 3-5, Кун Бауман, кој бил втор во планинскиот пласман, ја носел црвено-белата точкаста маичка, бидејќи Томас де Гент (на првото место) ја носел сино-жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Jakob Fuglsang wins Criterium du Dauphine“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 11 јуни 2017. Посетено на 11 јуни 2017.
 4. „Jakob Fuglsang adds Denmark on the record book of the Dauphiné“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. 11 јуни 2017. Посетено на 11 јуни 2017.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 „Règlement“ [Regulations] (Portable Document Format). Критериум ди Дофине (француски). Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 јуни 2017.
 7. Фаранд, Стивен (4 јуни 2017). „Criterium du Dauphine: De Gendt solos to stage 1 victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 5 јуни 2017.
 8. О’Ши, Садб (5 јуни 2017). „Criterium du Dauphine: Demare sprints to stage 2 victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 5 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. Рајан, Бери (6 јуни 2017). „Criterium du Dauphine: Bouwman wins stage 3 as the break holds off the sprinters“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 6 јуни 2017.
 10. Рајан, Бери (7 јуни 2017). „Dauphine: Porte wins stage 4 time trial“. Cyclingnews.com]]. Immediate Media Company. Посетено на 7 јуни 2017.
 11. О’Ши, Садб (8 јуни 2017). „Criterium du Dauphine: Bauhaus wins stage 5“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 8 јуни 2017.
 12. Фаранд, Стивен (9 јуни 2017). „Dauphine: Fuglsang wins stage 6“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 9 јуни 2017.
 13. „Criterium du Dauphine: Kennaugh wins at Alpe d'Huez“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 јуни 2017. Посетено на 11 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди