Фудбалска репрезентација на Германија под 21 година

Фудбалската репрезентација на Германија под 21 година е фудбалска репрезентација на Германија за играчи на возраст до и под 21 година и е контролирана од страна на Фудбалскиот сојуз на Германија. Првиот натпревар оваа репрезентација (тогаш под името Западна Германија) го одиграла на 10 октомври 1979 година, кога загубила со 1-0 од Полска во Торуњ.

 Германија
СојузФудбалски сојуз на Германија
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторГерманија Штефан Кунц
КапитенЏонатан Та
Најмногу настапиФабијан Ернст (31)
Најдобар стрелецПјер Литбарски
ФИФА кодGER
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
под 23:
Германија Западна Германија 3–3 ЈугославијаЈугославија
(Франкфурт, Германија; 25 јуни 1955)
под 21:
Полска Полска 1–0 Западна Германија Германија
(Торуњ, Полска; 10 октомври 1979)
Најголема победа
Сан Марино Сан Марино 0–11 Германија Германија
Серавале, Сан Марино; 17 ноември 2009)
Најлош пораз
Португалија Португалија 5–0 Германија Германија
(Оломуц, Чешка; 27 јуни 2015)
Европско првенство под 21 година
Учества11 (Првпат во 1982)
Најдобар резултатПобедници, (2009, 2017)

Репрезентацијата се натпреварува во квалификациите за Европското првенство под 21 година, кое се одржува на секои две години. Досега Германија има две победи на натпреварувањето во 2009 и 2017.

Настапи на меѓународни натпреварувања

уреди

Европско првенство за играчи под 21 година

уреди

како Западна Германија

уреди
настапи на првенството под 23 години

Европското првенство за играчи под 21 година, најпрво се играло за играчи под 23 години во периодот 1972-1976.

Година Пласман
1972 Четвртфинале
1974 Не се квалификувале
1976 Не учествувале
настапи на првенството под 21 година
Година Пласман
1978 Не учествувале
1980 Не учествувале
1982 Финале
1984 Не се квалификувале
1986 Не се квалификувале
1988 Не се квалификувале
1990 Четвртфинале

како Германија

уреди
 
Слика од натпреварот Германија-Шпанија на Европското првенство 2009.
Година Пласман
1992 Четвртфинале
  1994 Не се квалификувале
  1996 Четвртфинале
  1998 Четвртфинале
  2000 Не се квалификувале
  2002 Не се квалификувале
  2004 Групна фаза
  2006 Групна фаза
  2007 Не се квалификувале
  2009 Шампиони
  2011 Не се квалификувале
  2013 Групна фаза
  2015 Полуфинале
  2017 Шампиони
 /  2019 Финале

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди

Состав на Германија за Европското првенство за играчи под 21 година, кое се одржало во Италија и Сан Марино од 16 до 30 јуни 2019.[1]

Настапи и голови од 27 јуни 2019.[2]
Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Александер Нибел 30 септември 1996(1996-09-30)(27 г.) 16 0     Шалке 04
2 ОД Бенјамин Хенрихс 23 февруари 1997(1997-02-23)(27 г.) 16 0     Монако
3 ОД Лукас Клостерман 3 јуни 1996(1996-06-03)(28 г.) 21 2     РБ Лајпциг
4 ОД Џонатан Та 11 февруари 1996(1996-02-11)(28 г.) 13 0     Бајер Леверкузен
5 ОД Тимо Баумгартл 4 март 1996(1996-03-04)(28 г.) 19 1     Штутгарт
6 СР Максимилијан Егештајн 8 декември 1996(1996-12-08)(27 г.) 15 1     Вердер Бремен
7 СР Левин Езтунали 15 март 1996(1996-03-15)(28 г.) 29 7     Мајнц 05
8 СР Махмуд Дауд 1 јануари 1996(1996-01-01)(28 г.) 21 4     Борусија Дортмунд
9 НП Лукас Нмеча 14 декември 1998(1998-12-14)(25 г.) 3 0     Престон
10 НП Лука Валдшмит 19 мај 1996(1996-05-19)(28 г.) 14 10     Фрајбург
11 СР Марко Рихтер 24 ноември 1997(1997-11-24)(26 г.) 7 3     Аугсбург
12 ГМ Флоријан Милер 13 ноември 1997(1997-11-13)(26 г.) 2 0     Мајнц 05
13 НП Јоханес Егештајн 8 мај 1998(1998-05-08)(26 г.) 6 1     Вердер Бремен
14 ОД Максимилијан Мителштат 18 март 1997(1997-03-18)(27 г.) 5 1     Херта Берлин
15 ОД Валдемар Антон 20 јули 1996(1996-07-20)(28 г.) 11 0     Хановер 96
16 СР Суат Сердар 11 април 1997(1997-04-11)(27 г.) 7 2     Шалке 04
17 ОД Феликс Удуохаи 9 септември 1997(1997-09-09)(26 г.) 6 1     Волфсбург
18 СР Надим Амири 27 октомври 1996(1996-10-27)(27 г.) 23 5     Хофенхајм
19 СР Флоријан Нојхаус 16 март 1997(1997-03-16)(27 г.) 16 1     Б. Менхенгладбах
20 СР Робин Кох 17 јуни 1996(1996-06-17)(28 г.) 5 0     Фрајбург
21 СР Арне Мајер 8 јануари 1999(1999-01-08)(25 г.) 8 1     Херта Берлин
22 СР Едуард Левен 28 јануари 1997(1997-01-28)(27 г.) 7 1     Нирнберг
23 ГМ Маркус Шуберт 12 јуни 1998(1998-06-12)(26 г.) 1 0     Динамо Дрезден

Селектори

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Unser Kader für die U 21-EM“. dfb.de. Посетено на 7 June 2019.
  2. „U 21-Nationalteam Männer Team“. dfb.de. Посетено на 4 March 2014.

Надворешни врски

уреди