Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2017 година

1leftarrow.pngМатична статија: УЕФА Лига на шампиони 2016/17.

УЕФА Финале на Лигата на шампионите во 2017 година е финалниот натпревар на УЕФА Лигата на Шампоните во 2016-17 година, односно 62-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 25-та сезона на УЕФА Лигата на Шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски Шампиони во Лига на Шампиони. Натпреварот бил одигран на Милениум Стадионот во Кардиф, Велс на 3 јуни 2017,[5] помеѓу италијанскиот Јувентус и шпанскиот Реал Мадрид, како реприза на финалето во 1998 година. Реал Мадрид го добил натпреварот со резултат од 4-1, со што ја обезбедил нивната 12 титула во ова натпреварување. Со оваа победа, Реал Мадрид станал првиот тим кој некогаш ја одбранил успешно титулата во ерата на Лигатата на Шампионите, и прв да го стори тоа, после Милан во 1990 година. Од друга страна, Јувентус го изгубил своето петто финале по ред, односно седмо, во деветтиот негов финален натпревар.

УЕФА Финале на Лигата на шампионите во 2017
2017 UEFA Champions League Final programme.jpg
Match programme cover
ПрвенствоУЕФА Лига на Шампиони 2016–17
Датум3 јуни 2017 (2017-06-03)
СтадионМилениум Стадион, Кардиф
Играч на натпреваротПортугалија К. Роналдо
(Реал Мадрид)[1]
СудијаФеликс Брих
(Германија Германија)[2]
Гледачи65,842[3]
Временски приликиУмерено облачно
16 °C (61 °F)
56% влажност[4]
2016
2018

ЕкипиУреди

Во следнава табела, финалињата до 1992 година во ерата на Купот на Европските Шампиони, додека од 1993 година била ерата во УЕФА Лигата на Шампионите.

Тим Претходната финалето настапи (здебелените букви ги покажува победниците)
  Јувентус 8 (1973, 1983, 1985, 1996, 1997, 1998, 2003, 2015)
  Реал Мадрид 14 (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1962, 1964, 1966, 1981, 1998, 2000, 2002, 2014 година, 2016)

НатпреварУреди

Подробности на натпрерваротУреди

"Домаќинот" (за административни цели) во финалето бил определен со дополнителен ждрепка која што се одржала по ждрепката за полуфиналните натпревари, одржана на 21 април 2017 година во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.[6]


3 јуни 2017 (2017-06-03)
20:45
Јувентус   1–4   Реал Мадрид Стадион Милениум, Кардиф
Гледачи: 65,842[3]
Судија:   Феликс Брих
Манџукиќ   27' Извештај Роналдо   20'64'
Каземиро   61'
Асенсио   90'


 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јувентус[4]
 
 
 
 
 
 
 
 
Реал Мадрид[4]
GK 1   Џанлуиџи Буфон  
CB 15   Андреја Барцаљи   66'
CB 19   Леонардо Бонучи
CB 3   Џорџо Кјелини
RM 23   Дани Алвес
CM 5   Миралем Пјаниќ   66'   71'
CM 6   Сами Кедира
LM 12   Алекс Сандро   70'
AM 21   Пауло Дибала   12'   78'
CF 9   Гонсало Игуаин
CF 17   Марио Манџукиќ
Замени:
GK 25   Нето
DF 4   Меди Бенатија
DF 26   Стефан Лихтштајнер
MF 7   Хуан Квадрадо     72', 84'   66'
MF 8   Клаудио Маркизио   71'
MF 18   Марио Лемина   78'
MF 22   Квадво Асамоа
Тренер:
  Масимилијано Алегри
 
GK 1   Кејлор Навас
RB 2   Дани Карвахал   42'
CB 4   Серхио Рамос     31'
CB 5   Рафаел Варан
LB 12   Марсело
DM 14   Касемиро
CM 8   Тони Крос   53'   89'
CM 19   Лука Модриќ
RF 22   Иско   82'
CF 9   Карим Бензема   77'
LF 7   Кристијано Роналдо
Замени:
GK 13   Кико Касиља
DF 6   Начо
DF 23   Данило
MF 16   Матео Ковачиќ
MF 20   Марко Асенсио   90+1'   82'
FW 11   Гарет Бејл   77'
FW 21   Алваро Мората   89'
Тренер:
  Зинедин Зидан

Играч на натпреварот:
Кристијано Роналдо (Реал Мадрид)[1]

Assistant referees:[2]
Марк Борш (Германија)
Stefan Lupp (Германија)
Fourth official:[2]
Милорад Мажиќ (Србија)
Additional assistant referees:[2]
Бастијан Денкерт (Германија)
Марко Фриц (Германија)
Reserve assistant referee:[2]
Rafael Foltyn (Германија)

Правила за натпреварот[7]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Majestic Real Madrid win Champions League in Cardiff“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 June 2017. Посетено на 3 June 2017.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име referee.
  3. 3,0 3,1 „Full Time Report Final – Juventus v Real Madrid“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 June 2017. Посетено на 3 June 2017.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Tactical Line-ups – Final – Saturday 3 June 2017“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 3 June 2017. Посетено на 3 June 2017.
  5. „Cardiff to host 2017 Champions League final“. Union of European Football Associations. 30 June 2015. Посетено на 13 May 2017.
  6. „UEFA Champions League semi-final draw“. UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 3 June 2017.
  7. „Regulations of the UEFA Champions League 2016/17 Season“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. Посетено на 29 June 2016.