Серија А 2016-2017

Серија А 2016-2017 била 115-тата сезона на првата фудбалска лига на Италија, односно 85 сезона на Серија А. Сезоната започнала на 20 август 2016, а завршила на 28 мај 2017 година.

Серија А Серија А
Сезона2016-2017 *****************
ПрвациЈувентус Јувентус
(33. титула)
Испаднале
Лига на шампиони
Лига Европа
Одиграни натпрвари380
Најдобар стелецБосна и Херцеговина Един Џеко
(29 гола)[1]
Најголема победа дома7-1
Интер - Аталанта
(12 март 2017)[2]
Најголема победа во гости1-7
Болоња - Наполи
(4 февруари 2017)[2]
Натпревар со најмногу голови7-3
Лацио - Сампдорија
(7 мај 2017)[2]
Најголема серија на победи7 натпревари[2]
Интер Интер
Јувентус Јувентус
Најголема серија без пораз16 натпревари[2]
Јувентус Јувентус
Најголема серија без победа22 натпревари[2]
Пескара Пескара
Најголема серија на порази9 натпревари[2]
Палермо Палермо
Најголема посетеност78,328
Интер-Милан 2-2
(15 април 2017)
Најмала посетеност510
Кротоне-Палермо 1-1
(18 септември 2016)[2]
Вкупна посетеност7,365,671[2]
Просечна посетеност22,047[2]

Екипата на Јувентус влегла како бранител на титулата од сезоната 2015-2016. Калјари, Кротоне и Палермо биле новите три членови откако избориле промоција во Серија Б претходната сезона.

На 21 мај 2017, Јувентус ја одбранил титулата на едно коло пред крајот после победата на домашен терен над Кротоне со 3-0. Во последното коло од сезоната Рома го одбранила второто место и избориле право да играат во Лигата на шампионите 2017-2018, додека третопласираниот Наполи се изборил за место во плејоф рундата од квалификациите за Лигата на шампионите 2017-2018.

Четвртопласираната Аталанта, петопласираниот Лацио и шестопласираниот Милан избориле место во Лигата на Европа 2017-2018.

Трите клуба кој испаднале од лигата во сезоната биле Емполи, Палермо и Пескара.

Најдобар стрелец за сезоната бил Един Џеко од Рома со 29 постигнати гола.

ЕкипиУреди

Вкупно 20 екипи учествувале во лигата, вклучувајќи ги и 17-те од претходната сезона 2015-2016 и трите промовирани екипи од претходната сезона во Серија Б 2015-2016.

Екипи по региониУреди

Број на екипи Регион Екипи
3   Ломбардија Аталанта, Интер и Милан
2   Емилија-Ромања Болоња и Сасуоло
  Лацио Лацио и Рома
  Лигурија Џенова и Сампдорија
  Пиемонт Јувентус и Торино
  Тоскана Емполи и Фјорентина
1   Абруцо Пескара
  Калабрија Кротоне
  Кампанија Наполи
  Фурланија-Јулиска Краина Удинезе
  Сардинија Калјари
  Сицилија Палермо
  Венето Кјево

Стадионите на екипите и нивните локацииУреди

Екипа Град Стадион Капацитет сезона 2015–16
  Аталанта Бергамо Атлети Аѕури д'Италија &1000000000000002654200026.542 13-ти во Серија А
  Болоња Болоња Стадион Ренато Дал'Ара &1000000000000003827900038.279 14-ти во Серија А
  Каљари Калјари Стадион Сант'Елија &1000000000000001600000016.000 Серија Б шампион
  Кјево Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038.402 9-ти во Серија А
  Кротоне Кротоне Стадион Ецио Шида &1000000000000001654700016.547 2-ри во Серија Б
  Емполи Емполи Стадион Карло Кастелани &1000000000000001680000016.800 10-ти во Серија А
  Фјорентина Фиренца Стадион Артемио Франки &1000000000000004728199947.282 5-ти во Серија А
  Џенова Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036.685 11-ти во Серија А
  Интер Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080.018 4-ти во Серија А
  Јувентус Торино Стадион Јувентус &1000000000000004150699941.507 Серија А шампион
  Лацио Рим Олимпико &1000000000000007269799972.698 8-ми во Серија А
  Милан Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080.018 7-ми во Серија А
  Наполи Неапол Стадион Сан Паоло &1000000000000006024000060.240 2-ри во Серија А
  Палермо Палермо Стадион Ренцо Барбера &1000000000000003634899936.349 16-ти во Серија А
  Пескара Пескара Стадион Адриатико &1000000000000002047599920.476 Серија Б
Плејоф победник
  Рома Рим Олимпико &1000000000000007269799972.698 2-ри во Серија А
  Сампдорија Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036.685 15-ти во Серија А
  Сасуоло Сасуоло Стадион Мапеи
(Реџо Емилија)
&1000000000000002371699923.717 6-ти во Серија А
  Торино Торино Олимпико ди Торино &1000000000000002799399927.994 12-ти во Серија А
  Удинезе Удине Стадион Фриули &1000000000000003064199930.642 17-ти во Серија А

Личности и спонзориУреди

Екипа Претседател Тренер Капитен Опрема Спонзор на дресот
Аталанта   Антонио Перкаси   Џан Пјеро Гасперини   Кристијан Рајмонди Најк Suisse Gas, TWS
Болоња   Џои Сапуто   Роберто Донадони   Даниеле Гасталдело Макрон FAAC, Illumia
Калјари   Томазо Џулини   Масимо Растели   Даниеле Десена Макрон Isola Artigianato di Sardegna
Кјево   Лука Кампедели   Роландо Маран   Серџо Пелисиер Џивова Paluani, Midac Batteries, Nobis Assicurazioni
Кротоне   Џани Врена   Давиде Никола   Клаитон Зеус Спорт Vieni in Calabria, Sovreco, Metal Carpenteria
Емполи   Фабрицио Корси   Џовани Мартушиело   Масимо Макароне Хома Gensan
Фјорентина   Марио Коњињи   Пауло Соуса   Гонсало Родригес Le Coq Sportif Vorwerk-Folletto
Џенова   Енрико Прециози   Иван Јуриќ   Николас Бурдисо Лото Prenatal, Eviva
Интер   Ерик Тохир   Стефан Веки
(вршител на должност)
  Мауро Икарди Најк Пирели
Јувентус   Андреа Ањели   Масимилијано Алегри   Џанлујџи Буфон Адидас Jeep
Лацио   Клаудио Лотито   Симоне Инзаги   Лукас Биглија Макрон Seleco
Милан   Ли Јонгхонг   Винченцо Монтела   Рикардо Монтоливо Адидас Fly Emirates
Наполи   Аурелио Де Лаурентис   Маурицио Сари   Марек Хамшик Капа Lete, Pasta Garofalo, Kimbo
Палермо   Маурицио Ѕампарини   Диего Бортолуци
(вршител на должност)
  Роберто Витиело Хома Lewer, Bisaten
Пескара   Даниеле Себастиани   Зденек Земан   Ледиан Мемушај Ереа Saquella Caffе, OMA Angelucci, Armata di Mare
Рома   Џејмс Палота   Лучано Спалети   Франческо Тоти Најк
Сампдорија   Масимо Фереро   Марко Џампаоло   Анџело Паломбо Хома Veratour, SsangYong
Сасуоло   Карло Роси   Еузебио Ди Франческо   Франческо Мањанели Капа Мапеи
Торино   Урбано Каиро   Синиша Михајловиќ   Марко Бенаси Капа Сузуки, Beretta, Tecnoalarm
Удинезе   Франко Солдати   Лујџи Делнери   Данило HS Football Дачија, Vortice

Тренерски промениУреди

Екипа Тренер кој заминал Причина Дата на заминување Позиција Тренер кој го заменил Дата на назначување
Емполи   Марко Џампаоло Спогодбено 15 мај 2016 Пред-сезона   Џовани Мартушиело 26 мај 2016[3]
Удинезе   Лујџи Де Канио Крај на привр. период 19 May 2016   Џузепе Јакини 19 May 2016[4]
Торино   Џан Пјеро Вентура Ја превземал италијанската реп. 25 мај 2016   Синиша Михајловиќ 25 мај 2016[5]
Џенова   Џан Пјеро Гасперини Заминал во Аталанта 14 јуни 2016[6]   Иван Јуриќ 28 јуни 2016[7]
Аталанта   Едоардо Реја Отпуштен 14 јуни 2016   Џан Пјеро Гасперини 14 јуни 2016[6]
Кротоне   Иван Јуриќ Заминал во Џенова 23 јуни 2016   Давиде Никола 23 јуни 2016[8]
Сампдорија   Винченцо Монтела Заминал во Милан 28 јуни 2016   Марко Џампаоло 4 јули 2016[9]
Милан   Кристијан Броки Крај на привр. период 28 јуни 2016   Винченцо Монтела 28 јуни 2016[10]
Лацио   Симоне Инзаги 6 јули 2016   Марсело Бјелса 6 јули 2016[11]
Лацио   Марсело Бјелса Оставка 8 јули 2016[12]   Симоне Инзаги 8 јули 2016[13]
Интер   Роберто Манчини Спогодбено 8 август 2016[14]   Франк Де Бур 9 август 2016[15]
Палермо   Давиде Балардини 6 септември 2016[16] 15-ти   Роберто Де Зерби 6 септември 2016[17]
Удинезе   Џузепе Јакини Отпуштен 2 октомври 2016[18] 16-ти   Лујџи Делнери 4 октомври 2016[19]
Интер   Франк Де Бур 1 ноември 2016[20] 12-ти   Стефано Веки (привремен) 1 ноември 2016[21]
Интер   Стефано Веки Крај на привр. период 8 ноември 2016 9-ти   Стефано Пиоли 8 ноември 2016[22]
Палермо   Роберто Де Зерби Отпуштен 30 ноември 2016 20-ти   Еугенио Корини 30 ноември 2016[23]
Палермо   Еугенио Корини Оставка 24 јануари 2017[24] 19-ти   Диего Лопес 26 јануари 2017[25]
Пескара   Масимо Одо Отпуштен 14 февруари 2017[26] 20-ти   Лучано Ѕаури (привремен) 14 февруари 2017
Пескара   Лучано Ѕаури Крај на привр. период 14 февруари 2017 20-ти   Зденек Земан 17 февруари 2017[27]
Џенова   Иван Јуриќ Отпуштен 19 февруари 2017 16-ти   Андреа Мандорлини 19 февруари 2017[28]
Џенова   Андреа Мандорлини 10 април 2017 16-ти   Иван Јуриќ 10 април 2017[29]
Палермо   Диего Лопес 11 април 2017 19-ти   Диего Бортолуци (привремен) 11 април 2017[30]
Интер   Стефано Пиоли 10 мај 2017 7-ми   Стефано Веки (привремен) 10 мај 2017[31]

Завршна табелаУреди

Последно ажурирање: 22 мај 2017.[32]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
      1.   Јувентус 91 38 29 4 5 77 27 +50
  2.   Рома 87 38 28 3 7 90 38 +52
  3.   Наполи 86 38 26 8 4 94 39 +55
  4.   Аталанта 72 38 21 9 8 62 41 +21
  5.   Лацио 70 38 21 7 10 74 51 +23
 [33] 6.   Милан 63 38 18 9 11 57 45 +12
7.   Интер 62 38 19 5 14 72 49 +23
8.   Фјорентина 60 38 16 12 10 63 57 +6
9.   Торино 53 38 13 14 11 71 66 +5
10.   Сампдорија 48 38 12 12 14 49 55 −6
11.   Каљари 47 38 14 5 19 55 76 −21
12.   Сасуоло 46 38 13 7 18 58 63 −5
13.   Удинезе 45 38 12 9 17 47 55 −8
14.   Кјево 43 38 12 7 19 43 61 −18
15.   Болоња 41 38 11 8 19 40 58 −18
16.   Џенова 36 38 9 9 20 38 64 −26
17.   Кротоне 34 38 9 7 22 34 58 −24
  18.   Емполи 32 38 8 8 22 29 61 −32
  19.   Палермо 26 38 6 8 24 33 77 −44
  20.   Пескара 18 38 3 9 26 37 81 −44

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за плејоф рундата (од квалификациите) за УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2017-2018.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2017-2018.
      Испаѓа во Серија Б 2017-2018.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните дуели
 • Гол-разлика во меѓусебните дуели
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка

ПласманУреди

Шампионскиот тимУреди

  Главна статија: „ФК Јувентус сезона 2016-2017.
 
Фудбалерите на Јувентус на прославата по освојувањето на скудетото.
Стартна постава
4-2-3-1 формација
1   Џанлујџи Буфон (30 настапи)
23   Дани Алвес (19)
19   Леонардо Бонучи (36)
3   Џорџо Кјелини (24)
12   Алекс Сандро (27)
6   Сами Хедира (31)
5   Миралем Пјаниќ (30)
7   Хуан Квадрадо (30)
21   Пауло Дибала (31)
17   Марио Манџукиќ (34)
9   Гонсало Игуаин (38)

Резерви: Стефан Лихтштајнер (26), Андреа Барцалји (23), Стефано Стураро (21), Марио Лемина (19), Квадво Асамоа (18), Клаудио Маркизио (18), Меди Бенатија (15), Даниеле Ругани (15), Марко Пјаца (14), Томас Ринкон (13), Норберто Нето (7), Моизе Кен (3), Роландо Мандрагора (1), Емил Аудеро (1), Федерико Матиело (0).

РезултатиУреди

Табеларен приказУреди

Последно ажуриање: 28 мај 2016.

Читањето хоризонтално ни ги покажува резултати на домашен терен на наведената екипа од првата колона, а читањето вертикално ни ги покажува резултатите во гости на наведената екипата од првиот ред.

  АТА БОЛ КАЛ КЈЕ КРО ЕМП ФЈО ЏЕН ИНТ ЈУВ ЛАЦ МИЛ НАП ПАЛ ПЕС РОМ САМ САС ТОР УДИ
Аталанта –––– 3-2 2-0 1-0 1-0 2-1 0-0 3-0 2-1 2-2 3-4 1-1 1-0 0-1 3-0 2-1 1-0 1-1 2-1 1-3
Болоња 0-2 –––– 2-1 4-1 1-0 0-0 0-1 0-1 0-1 1-2 0-2 0-1 1-7 3-1 3-1 0-3 2-0 1-1 2-0 4-0
Калјари 3-0 1-1 –––– 4-0 2-1 3-2 3-5 4-1 1-5 0-2 0-0 2-1 0-5 2-1 1-0 2-2 2-1 4-3 2-3 2-1
Кјево 1-4 1-1 1-0 –––– 1-2 4-0 0-3 0-0 2-0 1-2 1-1 1-3 1-3 1-1 2-0 3-5 2-1 2-1 1-3 0-0
Кротоне 1-3 0-1 1-2 2-0 –––– 4-1 0-1 1-3 2-1 0-2 3-1 1-1 1-2 1-1 2-1 0-2 1-1 0-0 0-2 1-0
Емполи 0-1 3-1 2-0 0-0 2-1 –––– 0-4 0-2 0-2 0-3 1-2 1-4 2-3 1-0 1-1 0-0 0-1 1-3 1-1 1-0
Фјорентина 0-0 1-0 1-0 1-0 1-1 1-2 –––– 3-3 5-4 2-1 3-2 0-0 3-3 2-1 2-2 1-0 1-1 2-1 2-2 3-0
Џенова 0-5 1-1 3-1 1-2 2-2 0-0 1-0 –––– 1-0 3-1 2-2 3-0 0-0 3-4 1-1 0-1 0-1 0-1 2-1 1-1
Интер 7-1 1-1 1-2 3-1 3-0 2-0 4-2 2-0 –––– 2-1 3-0 2-2 0-1 1-1 3-0 1-3 1-2 1-2 2-1 5-2
Јувентус 3-1 3-0 4-0 2-0 3-0 2-0 2-1 4-0 1-0 –––– 2-0 2-1 2-1 4-1 3-0 1-0 4-1 3-1 1-1 2-1
Лацио 2-1 1-1 4-1 0-1 1-0 2-0 3-1 3-1 1-3 0-1 –––– 1-1 0-3 6-2 3-0 0-2 7-3 2-1 3-1 1-0
Милан 0-0 3-0 1-0 3-1 2-1 1-2 2-1 1-0 2-2 1-0 2-0 –––– 1-2 4-0 1-0 1-4 0-1 4-3 3-2 0-1
Наполи 0-2 3-1 3-1 2-0 3-0 2-0 4-1 2-0 3-0 1-1 1-1 4-2 –––– 1-1 3-1 1-3 2-1 1-1 5-3 3-0
Палермо 1-3 0-0 1-3 0-2 1-0 2-1 2-0 1-0 0-1 0-1 0-1 1-2 0-3 –––– 1-1 0-3 1-1 0-1 1-4 1-3
Пескара 0-1 0-3 1-1 0-2 0-1 0-4 1-2 5-0 1-2 0-2 2-6 1-1 2-2 2-0 –––– 1-4 1-1 1-3 0-0 1-3
Рома 1-1 3-0 1-0 3-1 4-0 2-0 4-0 3-2 2-1 3-1 1-3 1-0 1-2 4-1 3-2 –––– 3-2 3-1 4-1 4-0
Сампдорија 2-1 3-1 1-1 1-1 1-2 0-0 2-2 2-1 1-0 0-1 1-2 0-1 2-4 1-1 3-1 3-2 –––– 3-2 2-0 0-0
Сасуоло 0-3 0-1 6-2 1-3 2-1 3-0 2-2 2-0 0-1 0-2 1-2 0-1 2-2 4-1 0-3 1-3 2-1 –––– 0-0 1-0
Торино 1-1 5-1 5-1 2-1 1-1 0-0 2-1 1-0 2-2 1-3 2-2 2-2 0-5 3-1 5-3 3-1 1-1 5-3 –––– 2-2
Удинезе 1-1 1-0 2-1 1-2 2-0 2-0 2-2 3-0 1-2 1-1 0-3 2-1 1-2 4-1 3-1 0-1 1-1 1-2 2-2 ––––

КалендарУреди

Извлекувањето на календарот се одржало на 22 јули 2016 година.[34]

Андата (1. коло) Прво коло Риторно (20. коло)
21 авг. 3-4 Аталанта-Лацио 1-2 15 јан.
1-0 Болоња-Кротоне 1-0 14 јан.
2-0 Кјево-Интер 1-3
0-1 Емполи-Сампдорија 0-0 15 јан.
3-1 Џенова-Калјари 1-4
20 авг. 2-1 Јувентус-Фјорентина 1-2
21 авг. 3-2 Милан-Торино 2-2 16 јан.
0-1 Палермо-Сасуоло 1-4 15 јан.
2-2 Пескара-Наполи 1-3
20 авг. 4-0 Рома-Удинезе 1-0
Андата (2. коло) Второ коло Риторно (21. коло)
28 авг. 2-2 Калјари-Рома 0-1 22 јан.
1-3 Кротоне-Џенова 2-2
1-0 Фјорентина-Кјево 3-0 21 јан.
1-1 Интер-Палермо 1-0 22 јан.
27 ago. 0-1 Лацио-Јувентус 0-2
4-2 Наполи-Милан 2-1 21 јан.
28 авг. 2-1 Сампдорија-Аталанта 0-1 22 јан.
дод.[35] 0-3 Сасуоло-Пескара 3-1
28 авг. 5-1 Торино-Болоња 0-2
2-0 Удинезе-Емполи 0-1


Андата (3. коло) Трето коло Риторно (22. коло)
11 сеп. 2-1 Аталанта-Торино 1-1 29 јан.
2-1 Болоња-Калјари 1-1
1-1 Кјево-Лацио 1-0 28 јан.
12 сеп. 2-1 Емполи-Кротоне 1-4 29 јан.
15 дек. 1-0[36] Џенова-Фјорентина 3-3
10 сеп. 3-1 Јувентус-Сасуоло 2-0
11 сеп. 0-1 Милан-Удинезе 1-2
10 сеп. 0-3 Палермо-Наполи 1-1
11 сеп. 1-2 Пескара-Интер 0-3 28 јан.
3-2 Рома-Сампдорија 2-3 29 јан.
Андата (4. коло) Четврто коло Риторно (23. коло)
18 сеп. 3-0 Калјари-Аталанта 0-2 5 фев.
1-1 Кротоне-Палермо 0-1
1-0 Фјорентина-Рома 0-4 7 фев.
2-1 Интер-Јувентус 0-1 5 фев.
17 сеп. 3-0 Лацио-Пескара 6-2
3-1 Наполи-Болоња 7-1 4 фев.
16 set. 0-1 Сампдорија-Милан 1-0 5 фев.
18 сеп. 2-0 Сасуоло-Џенова 1-0
0-0 Торино-Емполи 1-1
1-2 Удинезе-Кјево 0-0


Андата (5. коло) Петто коло Риторно (24. коло)
21 сеп. 0-1 Аталанта-Палермо 3-1 12 фев.
2-0 Болоња-Сампдорија 1-3
2-1 Кјево-Сасуоло 3-1
0-2 Емполи-Интер 0-2
0-0 Џенова-Наполи 0-2 10 фев.
4-0 Јувентус-Калјари 2-0 12 фев.
20 сеп. 2-0 Милан-Лацио 1-1 13 фев.
21 сеп. 0-0 Пескара-Торино 3-5 12 фев.
4-0 Рома-Кротоне 2-0
2-2 Удинезе-Фјорентина 0-3 11 фев.
Андата (6. коло) Шестто коло Риторно (25. коло)
26 сеп. 2-1 Калјари-Сампдорија 1-1 19 feb.
1-3 Кротоне-Аталанта 0-1 18 фев.
25 set. 0-0 Фјорентина-Милан 1-2 19 фев.
1-1 Џенова-Пескара 0-5
1-1 Интер-Болоња 1-0
2-0 Лацио-Емполи 2-1 18 фев.
24 сеп. 2-0 Наполи-Кјево 3-1 19 фев.
0-1 Палермо-Јувентус 1-4 17 фев.
25 set. 1-0 Сасуоло-Удинезе 2-1 19 фев.
3-1 Торино-Рома 1-4


Андата (7. коло) Седмо коло Риторно (26. коло)
2 окт. 1-0 Аталанта-Наполи 2-0 25 фев.
0-1 Болоња-Џенова 1-1 26 фев.
2-1 Калјари-Кротоне 2-1
0-3 Емполи-Јувентус 0-2 25 фев.
4-3 Милан-Сасуоло 1-0 26 фев.
1 окт. 0-2 Пескара-Кјево 0-2
2 окт. 2-1 Рома-Интер 3-1
1-1 Сампдорија-Палермо 1-1
2-1 Торино-Фјорентина 2-2 27 фев.
1 окт. 0-3 Удинезе-Лацио 0-1 26 фев.
Андата (8. коло) Осмо коло Риторно (27. коло)
16 окт. 1-3 Кјево-Милан 1-3 4 мар.
0-0 Фјорентина-Аталанта 0-0 5 мар.
0-0 Џенова-Емполи 2-0
1-2 Интер-Калјари 5-1
15 окт. 2-1 Јувентус-Удинезе 1-1
16 окт. 1-1 Лацио-Болоња 2-0
15 окт. 1-3 Наполи-Рома 2-1 4 мар.
17 окт. 1-4 Палермо-Торино 1-3 5 мар.
15 окт. 1-1 Пексара-Сампдорија 1-3 4 мар.
16 окт. 2-1 Сасуоло-Кротоне 0-0 5 мар.


Андата (9. коло) Деветто коло Риторно (28. коло)
23 окт. 2-1 Аталанта-Интер 1-7 12 мар.
1-1 Болоња-Сасуоло 1-0
3-5 Калјари-Фјорентина 0-1
1-2 Кротоне-Наполи 0-3
0-0 Емполи-Кјево 0-4
22 ott. 1-0 Милан-Јувентус 1-2 10 мар.
23 ott. 4-1 Рома-Палермо 3-0 12 мар.
22 ott. 2-1 Сампдорија-Џенова 1-0 11 мар.
23 ott. 2-2 Торино-Лацио 1-3 13 мар.
3-1 Удинезе-Пескара 3-1 12 мар.
Андата (10. коло) Десетто коло Риторно (29. коло)
26 окт. 1-1 Кјево-Болоња 1-4 19 мар.
1-1 Фјорентина-Кротоне 1-0
3-0 Џенова-Милан 0-1 18 мар.
2-1 Интер-Торино 2-2
4-1 Јувентус-Сампдорија 1-0 19 мар.
4-1 Лацио-Калјари 0-0
2-0 Наполи-Емполи 3-2
27 окт. 1-3 Палермо-Удинезе 1-4
26 ott. 0-1 Пескара-Аталанта 0-3
1-3 Сасуоло-Рома 1-3


Андата (11. коло) Единаесетто коло Риторно (30. коло)
30 окт. 3-0 Аталанта-Џенова 5-0 2 апр.
29 окт. 0-1 Болоња-Фјорентина 0-1
31 ott. 2-1 Калјари-Палермо 3-1
30 окт. 2-0 Кротоне-Кјево 2-1
0-0 Емполи-Рома 0-2 1 апр.
29 окт. 2-1 Јувентус-Наполи 1-1 2 апр.
30 окт. 2-1 Лацио-Сасуоло 2-1 1 апр.
1-0 Милан-Пескара 1-1 2 апр.
1-0 Сампдорија-Интер 2-1 3 апр.
31 окт. 2-2 Удинезе-Торино 2-2 2 апр.
Андата (12. коло) Дванаесетто коло Риторно (31. коло)
6 ное. 1-2 Кјево-Јувентус 0-2 8 апр.
1-1 Фјорентина-Сампдорија 2-2 9 апр.
1-1 Џенова-Удинезе 0-3
3-0 Интер-Кротоне 1-2
5 ное. 1-1 Наполи-Лацио 3-0
6 ное. 1-2 Палермо-Милан 0-4
0-4 Пескара-Емполи 1-1 8 апр.
3-0 Рома-Болоња 3-0 9 апр.
0-3 Сасуоло-Аталанта 1-1 8 апр.
5 ное. 5-1 Торино-Калјари 3-2 9 апр.


Андата (13. коло) Тринаесетто коло Риторно (32. коло)
20 ное. 2-1 Аталанта-Рома 1-1 15 апр.
3-1 Болоња-Палермо 0-0
19 ное. 1-0 Кјево-Калјари 0-4
20 ное. 0-2 Кротоне-Торино 1-1
0-4 Емполи-Фјорентина 2-1
19 ное. 3-0 Јувентус-Пескара 2-0
20 ное. 3-1 Лацио-Џенова 2-2
2-2 Милан-Интер 2-2
3-2 Сампдорија-Сасуоло 1-2
19 ное. 1-2 Удинезе-Наполи 0-3
Андата (14. коло) Четиринаесетто коло Риторно (33. коло)
27 ное. 0-2 Болоња-Аталанта 2-3 22 апр.
2-1 Калјари-Удинезе 1-2 23 апр.
1-1 Кротоне-Сампдорија 2-1
26 ное. 1-4 Емполи-Милан 2-1
27 ное. 3-1 Џенова-Јувентус 0-4
28 ное. 4-2 Интер-Фјорентина 4-5 22 апр.
1-1 Наполи-Сасуоло 2-2 23 апр.
27 ное. 0-1 Палермо-Лацио 2-6
3-2 Рома-Пескара 4-1 24 апр.
26 ное. 2-1 Торино-Кјево 3-1 23 апр.


Андата (15. коло) Петнаесетто коло Риторно (34. коло)
5 дек. 0-0 Кјево-Џенова 2-1 30 апр.
4 дек. 2-1 Фјорентина-Палермо 0-2
3 дек. 3-1 Јувентус-Аталанта 2-2 28 апр.
4 dic. 0-2 Лацио-Рома 3-1 30 апр.
2-1 Милан-Кротоне 1-1
2 дек. 3-0 Наполи-Интер 1-0
4 дек. 1-1 Пескара-Калјари 0-1
2-0 Сампдорија-Торино 1-1 29 апр.
3-0 Сасуоло-Емполи 3-1 30 апр.
5 дек. 1-0 Удинезе-Болоња 0-4
Андата (16. коло) Шеснаесетто коло Риторно (35. коло)
11 дек. 1-3 Аталанта-Удинезе 1-1 7 мај
0-0 Болоња-Емполи 1-3
0-5 Калјари-Наполи 1-3 6 мај
10 дек. 2-1 Кротоне-Пескара 1-0 7 мај
12 дек. 2-1 Фјорентина-Сасуоло 2-2
11 дек. 2-0 Интер-Џенова 0-1
0-2 Палермо-Кјево 1-1
12 дек. 1-0 Рома-Милан 4-1
10 дек. 1-2 Сампдорија-Лацио 3-7
11 дек. 1-3 Торино-Јувентус 1-1 6 мај


Андата (17. коло) Седумнаесетто коло Риторно (36. коло)
18 дек. 2-1 Кјево-Сампдорија 1-1 14 мај
17 дек. 2-0 Емполи-Калјари 2-3
18 дек. 3-4 Џенова-Палермо 0-1
17 дек. 1-0 Јувентус-Рома 1-3
18 дек. 3-1 Лацио-Фјорентина 2-3 13 мај
17 дек. 0-0 Милан-Аталанта 1-1
18 дек. 5-3 Наполи-Торино 5-0 14 мај
0-3 Пексара-Болоња 1-3
0-1 Сасуоло-Интер 2-1
2-0 Удинезе-Кротоне 0-1
Андата (18. коло) Осумнаесетто коло Риторно (37. коло)
20 дек. 2-1 Аталанта-Емполи 1-0 21 мај
8 фев. 0-1 Болоња-Милан 0-3
22 дек. 4-3 Калјари-Сасуоло 2-6
8 фев. 0-2 Кротоне-Јувентус 0-3
22 дек. 3-3 Фјорентина-Наполи 1-4 20 мај
21 дек. 3-0 Интер-Лацио 3-1 21 мај
22 дек. 1-1 Палермо-Пескара 0-2 22 мај
3-1 Рома-Кјево 5-3 20 мај
0-0 Сампдорија-Удинезе 1-1 21 мај
1-0 Торино-Џенова 1-2


Андата (19. коло) Деветнаесетто коло Риторно (38. коло)
8 јан. 1-4 Кјево-Емполи 0-1 27 мај
7 јан. 1-0 Емполи-Палермо 1-2 28 мај
8 јан. 0-1 Џенова-Рома 2-3
3-0 Јувентус-Болоња 2-1 27 мај
1-0 Лацио-Кротоне 1-3 28 мај
1-0 Милан-Калјари 1-2
7 јан. 2-1 Наполи-Сампдорија 4-2
1 фев. 1-2 Пескара-Фјорентина 2-2
8 јан. 0-0 Сасуоло-Торино 3-5
1-2 Удинезе-Интер 2-5

СтатистикаУреди

ЕкипнаУреди

Лидери на табелатаУреди

ФК ЈувентусФК Наполи 

Создавање на пласманотУреди

Легенда:

Боја Значи
зелена победа
бела нерешено
црвена пораз
10ª 11ª 12ª 13ª 14ª 15ª 16ª 17ª 18ª 19ª 20ª 21ª 22ª 23ª 24ª 25ª 26ª 27ª 28ª 29ª 30ª 31ª 32ª 33ª 34ª 35ª 36ª 37ª 38ª
 
Аталанта 0 0 3 3 3 6 9 10 13 16 19 22 25 28 28 28 29 32 35 35 38 39 42 45 48 51 52 52 55 58 59 60 63 64 65 66 69 72
Болоња 3 3 6 6 9 10 10 11 12 13 13 13 16 16 16 17 20 20 20 23 26 27 27 27 27 28 28 31 34 34 34 35 35 38 38 41 41 41
Калјари 0 1 1 4 4 7 10 13 13 13 16 16 16 19 20 20 20 23 23 26 26 27 27 27 28 31 31 31 32 35 35 38 38 41 41 44 44 47
Кјево 3 3 4 7 10 10 13 13 14 15 15 15 18 18 19 22 25 25 25 25 25 28 29 32 32 35 35 38 38 38 38 38 38 41 42 43 43 43
Кротоне 0 0 0 1 1 1 1 1 1 2 5 5 5 6 6 9 9 9 9 9 10 13 13 13 13 13 14 14 14 17 20 21 24 25 28 31 31 34
Емполи 0 0 3 4 4 4 4 5 6 6 7 10 10 10 10 11 14 14 17 18 21 21 22 22 22 22 22 22 22 22 23 26 29 29 32 32 32 32
Фјорентина 0 3 3 6 7 8 8 9 12 13 16 17 20 20 23 26 26 27 30 33 36 37 37 40 40 41 42 45 48 51 52 52 55 55 56 59 59 60
Џенова 3 6 9 9 10 11 14 15 15 18 18 19 19 22 23 23 23 23 23 23 24 25 25 25 25 26 29 29 29 29 29 30 30 30 33 33 36 36
Интер 0 1 4 7 10 11 11 11 11 14 14 17 18 21 21 24 27 30 33 36 39 42 42 45 48 48 51 54 55 55 55 56 56 56 56 56 59 62
Јувентус 3 6 9 9 12 15 18 21 21 24 27 30 33 33 36 39 42 45 48 48 51 54 57 60 63 66 67 70 73 74 77 80 83 84 85 85 88 91
Лацио 3 3 4 7 7 10 13 14 15 18 21 22 25 28 28 31 34 34 37 40 40 40 43 44 47 50 53 56 57 60 60 61 64 67 70 70 70 70
Милан 3 3 3 6 9 10 13 16 19 19 22 25 26 29 32 32 33 36 39 40 40 40 40 41 44 47 50 50 53 54 57 58 58 59 59 60 63 63
Наполи 1 4 7 10 11 14 14 14 17 20 20 21 24 25 28 31 34 35 38 41 44 45 48 51 54 54 57 60 63 64 67 70 71 74 77 80 83 86
Палермо 0 1 1 2 5 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 9 10 10 10 10 11 14 14 14 15 15 15 15 15 15 16 16 19 20 23 23 26
Пескара 1 4 4 4 5 6 6 7 7 7 7 7 7 7 8 8 8 9 9 9 9 9 9 9 12 12 12 12 12 13 14 14 14 14 14 14 17 18
Рома 3 4 7 7 10 10 13 16 19 22 23 26 26 29 32 35 35 38 41 44 47 47 50 53 56 59 59 62 65 68 71 72 75 75 78 81 84 87
Сампдорија 3 6 6 6 6 6 7 8 11 11 14 15 18 19 22 22 22 23 23 24 24 27 30 33 34 35 38 41 41 44 45 45 45 46 46 47 48 48
Сасуоло 3 3 3 6 6 9 9 12 13 13 13 13 13 14 17 17 17 17 18 21 24 24 27 27 30 30 31 31 31 31 32 35 36 39 40 43 46 46
Торино 0 3 3 4 5 8 11 14 15 15 16 19 22 25 25 25 25 28 29 30 30 31 32 35 35 36 39 39 40 41 44 45 48 49 50 50 50 53
Удинезе 0 3 6 6 7 7 7 7 10 13 14 15 15 15 18 21 24 25 25 25 25 28 29 29 29 29 30 33 36 37 40 40 43 43 44 44 45 45
Нотес:

Следните натпревари не се одиграле во времето кога биле закажани, па на табелата може само делумно да се одразува реалната бодовна состојба на тие две екипи во тој временски период.:

 • Џенова-Фјорентина од 3-тото коло се одиграл помеѓу 16-тото и 17-тото коло.
 • Болоња-Милан од 18-тото коло се одиграл помеѓу 23-тото и 24-тото коло.
 • Кротоне-Јувентус од 18-тото коло се одиграл помеѓу 23-тото и 24-тото коло.
 • Пескара-Фјорентина од 19-тото коло се одиграл помеѓу 22-рото и 23-тото коло.

Освоени бодови во соодносУреди

Сооднос андата-риторноУреди
Андата Риторно
Јувентус 48 Наполи 48
Рома 41 Рома 46
Милан 39 Јувентус 43
Наполи 38 Аталанта 37
Лацио 37 Лацио 33
Аталанта 35 Фјорентина 30
Интер 33 Интер 29
Фјорентина 30 Сасуоло 28
Торино 29 Сампдорија 25
Кјево 25 Кротоне 25
Удинезе 25 Калјари 24
Калјари 23 Милан 24
Џенова 23 Торино 24
Сампдорија 23 Болоња 21
Болоња 20 Удинезе 20
Сасуоло 18 Кјево 18
Емполи 17 Палермо 16
Палермо 10 Емполи 15
Кротоне 9 Џенова 13
Пескара 9 Пескара 9
Сооднос дома-гостиУреди
Дома Гости
Јувентус 55 Наполи 43
Рома 49 Рома 38
Наполи 43 Јувентус 36
Аталанта 40 Лацио 32
Милан 38 Аталанта 32
Лацио 38 Интер 26
Фјорентина 38 Милан 25
Калјари 36 Фјорентинa 22
Интер 36 Сасуоло 22
Торино 35 Кјево 20
Сампдорија 30 Торино 18
Удинезе 29 Сампдорија 18
Болоња 26 Удинезе 16
Џенова 25 Болоња 15
Сасуоло 24 Емполи 13
Кјево 23 Кротоне 12
Кротоне 22 Калјари 11
Емполи 19 Џенова 11
Палермо 15 Палермо 11
Пескара 11 Пескара 7

ИндивидуалнаУреди

Листа на стрелциУреди

Гол Пенали Играч Клуб
29 1   Един Џеко   Рома
28 2   Дрис Мертенс   Наполи
26 2   Андреа Белоти   Торино
24 0   Гонсало Игуаин   Јувентус
24 3   Мауро Икарди   Интер
23 5   Чиро Имобиле   Лацио
18 2   Лоренцо Инсиње   Наполи
16 1   Марко Бориело   Каљари
16 2   Алехандро Дарио Гомес   Аталанта
16 2   Кеита   Лацио
15 0   Мохамед Салах   Рома
15 1   Никола Калиниќ   Фјорентина
14 0   Хосе Марија Калјехон   Наполи
13 2   Диего Фалчинели   Кротоне
13 4   Карло Бака   Милан
12 0   Марек Хамшик   Наполи
12 1   Грегуар Дефрел   Сасуоло
12 1   Сирил Теро   Удинезе
12 1   Џовани Симеоне   Џенова
12 2   Јаго Фалке   Торино
12 3   Фабио Кваљарела   Сампдорија
11 0   Раџа Наинголан   Рома
11 0   Матија Дестро   Болоња
11 0   Патрик Шик   Сампдорија
11 0   Иван Перишиќ   Интер
11 1   Илија Несторовски   Палермо
11 3   Пауло Дибала   Јувентус
11 3   Федерико Бернардески   Фјорентина
11 4   Луис Муриел   Сампдорија

Хет-триковиУреди

Играч Клуб Против Резултат Дата
  Карлос Бака Милан Торино 3–2 21 август 2016
  Андреа Белоти Торино Болоња 5–1 28 август 2016
  Никола Калиниќ Фјорентина Калјари 5–3 23 октомври 2016
  Мохамед Салах Рома Болоња 3–0 6 ноември 2016
  Дрис Мертенс Наполи Калјари 5–0 11 декември 2016
  Дрис Мертенс4 Наполи Торино 5–3 18 декември 2016
  Диего Фалчинели Кротоне Емполи 4–1 29 јануари 2017
  Марек Хамшшик Наполи Наполи 7–1 4 февруари 2017
  Дрис Мертенс Наполи Болоња 7–1 4 февруари 2017
  Марко Пароло4 Лацио Пескара 6–2 5 февруари 2017
  Роберто Инглезе Кјево Сасуоло 3–1 12 февруари 2017
  Андреа Белоти Торино Палермо 3–1 5 март 2017
  Мауро Икарди Интер Аталанта 7–1 12 март 2017
  Евер Банега Интер Аталанта 7–1 12 март 2017
  Алехандро Гомес Аталанта Џенова 5–0 2 април 2017
  Мауро Икарди Интер Фјорентина 4–5 22 април 2017
  Кеита Лацио Палермо 6–2 23 април 2017
  Грегуар Дефрел Сасуоло Торино 3–5 28 мај 2017

4 Играчот постигнал 4 гола

Листа на играчи со најмногу асистенцииУреди

[37]

Поз. Играч Клуб Асистенции
1   Хосе Калјехон   Наполи 12
2   Мохамед Салах   Рома 11
3   Антонио Кандрева   Интер 10
  Алехандро Гомес   Аталанта
  Марек Хамшик   Наполи
  Борха Валеро   Фјорентина
7   Фелипе Андерсон   Лацио 9
  Доменико Берарди   Сасуоло
  Валтер Бирса   Кјево
  Един Џеко   Рома
  Миралем Пјаниќ   Јувентус
  Сенад Лулиќ   Лацио
  Лоренцо Инсиње   Наполи
  Дрис Мертенс   Наполи
  Сусо   Милан

Најмногу суви мрежиУреди

[38]

Поз. Играч Клуб Суви мрежи
1   Војчех Шченсни   Рома 14
3   Џанлујџи Буфон   Јувентус 12
  Пепе Реина   Наполи
  Џанлујџи Донарума   Милан
5   Чипријан Татарушану   Фјорентина 11
  Етрит Бериша   Аталанта
7   Лукаш Скорупски   Емполи 10
  Стефано Сорентино   Палермо
9   Самир Хандановиќ   Интер 9

Види истотакаУреди

НаводиУреди

 1. „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. Espnfc.us. конс. 20 August 2016. 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 2,9 „Italian Serie A Statistics – ESPN FC“. Espnfc.us. конс. 20 August 2016. 
 3. „Official: Empoli appoint Martusciello“. Football Italia. 26 May 2016. конс. 26 May 2016. 
 4. „Official: Udinese appoint Iachini“. Football Italia. 19 May 2016. конс. 19 May 2016. 
 5. „Official: Miha in, Ventura out at Torino“. Football Italia. 25 May 2016. конс. 25 May 2016. 
 6. 6,0 6,1 „Official: Atalanta appoint Gasperini“. Football Italia. 14 June 2016. конс. 14 June 2016. 
 7. „Official: Genoa appoint Juric“. 
 8. „Serie A club Crotone name Davide Nicola as new head coach“. Espnfc.us. 
 9. „Official: Giampaolo new Samp Coach“. Football Italia. 
 10. „Official: Milan appoint Montella“. Football Italia. 
 11. „OFFICIAL: Lazio appoint Bielsa“. Football Italia. 
 12. „Lazio: Marcelo Bielsa quits as coach of Serie A side after two days“. S.S. Lazio. 
 13. Editorial. „Comunicato 08.07.2016“. S.S. Lazio. 
 14. „F.C. Internazionale statement“. Inter Milan. 
 15. „Frank de Boer confirmed as new Head Coach“. Inter Milan. 
 16. „RISOLUZIONE CONSENSUALE PER BALLARDINI“. U.S. Città di Palermo. 
 17. „DE ZERBI E' IL NUOVO ALLENATORE“. U.S. Città di Palermo. 
 18. „Official: Udinese sack Iachini“. Football Italia. 2 October 2016. конс. 2 October 2016. 
 19. Udinese appoint Delneri as coach after Iachini sacking
 20. „Official: Frank de Boer: Inter Milan sack Dutch coach after 85 days in charge“. BBC.com. 1 November 2016. конс. 1 November 2016. 
 21. „F.C. Internazionale statement“. Football Club Internazionale Milano. 1 November 2016. конс. 1 November 2016. 
 22. „Stefano Pioli appointed as head coach of Inter“. Football Club Internazionale Milano. 8 November 2016. конс. 8 November 2016. 
 23. „COMUNICATO DELLA SOCIETA' - U.S. Città di Palermo“. Palermocalcio.it. конс. 2017-04-24. 
 24. „Palermo lose third coach of season after Eugenio Corini resigns“. Espn Fc. 2017-01-24. конс. 2017-04-24. 
 25. „Official: Palermo appoint Diego Lopez“. Football Italia. 2017-01-26. конс. 2017-04-24. 
 26. „Official: Oddo out at Pescara“. Football Italia. 2017-02-14. конс. 2017-04-24. 
 27. Ufficio Stampa (2017-02-17). „Zdenek Zeman nuovo tecnico del Pescara | PESCARA Calcio 1936“. Pescaracalcio.com. конс. 2017-04-24. 
 28. „GENOA CFC – COMUNICATO STAMPA“ (Italian). Genoa CFC. 19 February 2017. конс. 20 February 2017. 
 29. „Official: Genoa reinstate Juric“. Football Italia. 2017-04-10. конс. 2017-04-24. 
 30. „Official: Salerno, Lopez out at Palermo“. Football Italia. 2017-04-11. конс. 2017-04-24. 
 31. „Inter Milan: Stefano Pioli sacked after six months as head coach“. bbc.com. 10 May 2017. конс. 10 May 2017. 
 32. Табела на Серија А ТИМ“.
 33. Изборил право да учествува во Лига Европа 2017-2018 откако победникот на Купот на Италија 2016-2017 (Јувентус) веќе се квалификувал за европските натпреварувања преку првенството.
 34. Serie A, il calendario 2016-17: si parte con Juve-Fiorentina e Milan-Torino“, 22 luglio 2016.
 35. Gara giocata il 28 agosto e conclusa con il risultato di 2-1 in favore del Sassuolo, ma successivamente vinta a tavolino 3-0 dal Pescara, avendo la squadra di casa schierato un calciatore assente nella lista depositata in FIGC.
 36. Gara iniziata l'11 settembre e sospesa per maltempo al 28' sul punteggio di 0-0.
 37. „Top Assists Table - Lega Serie A“. ESPN FC. конс. 22 May 2017. 
 38. http://www.footballnewsguru.com/2016/08/seriea-stats-2016-2017-top-scorers-assists-clean-sheets.html

Надворешни врскиУреди