Фудбалски куп на Италија 2016-2017

Фудбалскиот куп на Италија за сезоната 2016-2017, познат и како ТИМ куп поради спонзорството, било 70-тото издание на националниот фудбалски куп во Италија.

Фудбалски куп на Италија 2016-2017
TIM Cup 2016-2017
Натпреварување Фудбалски куп на Италија
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Издание 70-то
Организатор Лега Серија А
Период од: 29 јули 2016
до: 17 мај 2017
Држава  Италија
Учесници 78
Резултати
Шампион Јувентус Јувентус
(12. титула)
Финалист Лацио Лацио
Статистика
Најдобар стрелец Италија Марко Бориело
Аргентина Пауло Дибала
Македонија Горан Пандев
(сите по 4)
Одиграни натпревари 79
Постигнати голови 252 (3,19 по натпревар)
Juventus Coppa Italia 2017.jpg
Фудбалерите на Јувентус на церемонијата на доделувањето на трофејот.
Хронологија на натпреварувањето
Left arrow.svg 2015-16 2017-18 Right arrow.svg

Екипата на Јувентус влегла во натпреварувањето како бранител на титулата, откако го победиле Милан во финалето од претходната сезона со 1-0 по продолженија, а во оваа сезона успеале да го одбранат насловот. Во финалето тие биле подобри од Лацио со 2-0 со головите на Дани Алвес и Леонардо Бонучи, стигнувајќи до рекордната 12-та титула во ова натпреварување.

Со освојувањето на титулата, Јувентус станал првиот клуб кој успеал три сезони по ред да го освои Купот на Италија.

Клубови кој учествувалеУреди

Серија А (20 клуба)Уреди

Серија Б (22 клуба)Уреди

Лега Про (27 клуба)Уреди

Серија Д (9 клуба)Уреди

извор: legaseriea.it[1]

Формат и носителиУреди

Клубовите влегуваат во натпреварувањето во различни фази, по следниов распоред:[2]

 • Прва фаза (се игра еден натпревар)
  • Прв круг: 36 екипи од Лега Про и Серија Д го започнуваат турнирот
  • Втор круг: 18-те победници од претходниот круг се споени со 22 клуба од Серија Б
  • Трет круг: 20-те победници од вториот круг се среќаваат со 12 клуба од Серија А кој во претходната сезона завршиле под 9. место
  • Четврт круг: 16 клуба кои ја минале претходната рунда се среќаваат едни против други
 • Втора фаза
  • Осминафинале (еден натпревар): 8-те победници од четвртиот круг одат (секој од нив) на 8-те клуба носители од Серија А кои завршиле во претходната сезона на позициите од 1-8 место
  • Четврт-финале (еден натпревар)
  • Полуфинале (два натпревари)
 • Финале (еден натпревар) се игра на Стадионот Олимпико во Рим

Прва фазаУреди

Прво колоУреди

Натпреварите од првото коло се одиграле од 29 до 31 јули 2016.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Козенца   1 - 0   Фратезе
Модена   2 - 0   Франкавила
Анкона   4 - 3   Зудтирол
Ливорно   1 - 3   Јуве Стабија
Матера   3 - 0[4]   Каронезе
ФералпиСало   2 - 3(прод.)   Реџана
Кремонезе   4 - 3   Фермана
Комо   3 - 0   Монтекатини
Падова   0 - 0(3-4 пен.)   Серењо
Фоџа   3 - 1   Понтедера
Лече   2 - 1   Алто Вичентино
Алесандрија   2 - 1   Терамо
Камподарсего   3 - 3(3-4 пен.)   Макератезе
Казертана   3 - 2(прод.)   Тутокуоио
Карарезе   1 - 2(прод.)   Арецо
Порденоне Калчо   5 - 2   Гросето
Басано Виртус   1 - 1(5-3 пен.)   Фиделис Андрија
Робур Сиена   0 - 3   Месина

Второ колоУреди

Натпреварите од второто коло се одиграле од 5 до 8 август 2016.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Бари   1 - 0   Козенца
Специја   1 - 0   Модена
Виртус Ентела   2 - 0   Анкона
Новара   2 - 1   Јуве Стабија
Латина   1 - 0   Матера
Про Верчели   3 - 1   Реџана
Бреша   0 - 2   Пиза
Беневенто   0 - 0(2-4 пен.)   Салернитана
Читадела   1 - 2(прод.)   Кремонезе
Фрозиноне   3 - 0   Комо
Трапани   3 - 0   Серењо
Верона   2 - 1   Фоџа
Асколи   2 - 2(6-7 пен.)   Лече
Перуџа   1 - 0   Алесандрија
Карпи   3 - 2   Макератезе
Виченца   4 - 2   Казертана
Чезена   2 - 0   Арецо
Тернана   2 - 0(прод.)   Порденоне
Басано Виртус   2 - 0   Авелино
СПАЛ   2 - 0   Месина

Трето колоУреди

Натпреварите од третото коло се одиграле од 12 до 15 август 2016.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Палермо   1 - 0(прод.)   Бари
Удинезе   2 - 3   Специја
Кјево   3 - 0   Виртус Ентела
Новара   1 - 0(прод.)   Латина
Торино   4 - 1   Про Верчели
Салернитана   1 - 1(3-4 пен.)   Пиза
Аталанта   3 - 0   Кремонезе
Пескара   2 - 0   Фрозиноне
Болоња   2 - 0   Трапани
Верона   2 - 1   Кротоне
Џенова   3 - 2   Лече
Перуџа   2 - 1   Карпи
Емполи   2 - 0   Виченца
Чезена   2 - 0   Тернана
Сампдорија   3 - 0   Басано Виртус
Каљари   5 - 1   СПАЛ

Четврто колоУреди

Натпреварите од четвртото коло се одиграле од 29 ноември до 1 декември 2016.[3][5]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Палермо   0 - 0(4-5 пен.)   Специја
Кјево   3 - 0   Новара
Торино   4 - 0(прод.)   Чезена
Аталанта   3 - 0   Пескара
Болоња   4 - 0   Верона
Џенова   4 - 3(прод.)   Перуџа
Емполи   1 - 2(прод.)   Чезена
Сампдорија   3 - 0   Каљари

Завршна фазаУреди

Ждреб (завршна фаза)Уреди

  Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                                 
   Јувентус 3  
   Аталанта 2  
     Јувентус 2  
     Милан 1  
   Милан 2
   Торино 1  
     Јувентус 3 2 5  
     Наполи 1 3 4  
   Наполи 3  
   Специја 1  
     Наполи 1
     Фјорентина 0  
   Фјорентина 1
   Кјево 0  
     Јувентус 2
     Лацио 0
   Интер (прод.) 3  
   Болоња 2  
     Интер 1
     Лацио 2  
   Лацио 4
   Џенова 2  
     Лацио 2 2 4
     Рома 0 3 3  
   Рома 4  
   Сампдорија 0  
     Рома 2
     Чезена 1  
   Сасуоло 1
   Чезена 2  

ОсминафиналеУреди

Осминафиналните натпревари се одиграле од 10 до 19 јануари 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Наполи   3 - 1   Специја
Фјорентина   1 - 0   Кјево
Милан   2 - 1   Торино
Јувентус   3 - 2   Аталанта
Интер   3 - 2(прод.)   Болоња
Лацио   4 - 2   Џенова
Сасуоло   1 - 2   Чезена
Рома   4 - 0   Сампдорија

Детален преглед на натпреварите

ЧетвртфиналеУреди

Натпреварите се одиграле на 24 јануари до 1 февруари 2017.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Наполи   1 - 0   Фјорентина
Јувентус   2 - 1   Милан
Интер   1 - 2   Лацио
Рома   2 - 1   Чезена

Детален преглед на натпреварите

ПолуфиналеУреди

Натпреварите се одиграле на 28 февруари и 1 март (први натпревари), и 4 и 5 април 2017 (реваншите).[3]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Јувентус   5 - 4   Наполи 3 - 1 2 - 3
Лацио   4 - 3   Рома 2 - 0 2 - 3

Детален преглед на натпреварите

Први натпревариУреди

Втори натпревариУреди

ФиналеУреди

17 мај 2017
21:00 ЦЕВ
Јувентус   2–0   Лацио Олимпико,[6] Рим
Гледачи: 67 123<[7]
Судија: Паоло Талјавенто (Терни)
Дани Алвес   12'
Бонучи   24'
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јувентус
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Лацио
  Јувентус (4-2-3-1)
GK 25   Нето
RB 15   Андреја Барцаљи
CB 19   Леонардо Бонучи
CB 3   Џорџо Кјелини  
LM 12   Алекс Сандро
CM 8   Клаудио Маркизио
CM 28   Томас Ринкон
RM 23   Дани Алвес   86'
AM 21   Пауло Дибала   78'
LM 17   Марио Манџукиќ
CF 9   Гонсало Игуаин
Замени:
GK 1   Џанлујџи Буфон
GK 32   Емил Аудеро
DF 4   Мехди Бенатија
FW 7   Хуан Квадрадо
MF 14   Федерико Матиело
MF 18   Марио Лемина   78'
MF 22   Квадво Асамоа
DF 26   Стефан Лихтштајнер
MF 27   Стефано Стураро
FW 34   Моизе Кен
FW 46   Мехди Лерис
Тренер:
  Масимилијано Алегри
 
  Лацио (3-5-2)
GK 1   Томас Стракоша
CB 13   Валас
CB 3   Стефан Де Врај   69'
CB 15   Бастос   53'
RM 8   Душан Баста
CM 16   Марко Пароло   21'
CM 20   Лукас Биља  
CM 21   Сергеј Милинковиќ-Савиќ
LM 19   Сенад Лулиќ
CF 17   Чиро Имобиле
CF 14   Кеита
Замени:
GK 31   Мариус Адамонис
GK 55   Иван Варгиќ
DF 2   Весли Хут
DF 4   Патрик
FW 9   Филип Џорџевиќ
MF 10   Фелипе Андерсон   53'
FW 11   Лука Креко
MF 18   Луис Алберто   69'
FW 25   Кристијано Ломбарди
DF 26   Штефан Раду   21'
FW 71   Мамаду Тункара
MF 96   Алесандро Мурџа
Тренер:
  Симоне Инѕаги

Екипа победникУреди

 
Јувентус
12. титула

Список на стрелциУреди

[8]

Гол Пенали Играч Клуб.
4 0   Марко Бориело   Каљари
4 0   Горан Пандев   Џенова
4 2   Пауло Дибала   Јувентус
3 0   Стефано Дел Санте   Јуве Стабија
3 0   С. Милинковиќ-Савиќ   Лацио
3 0   Гонсало Игуаин   Јувентус
3 0   Чиро Имобиле   Лацио
3 1   Лука Коњињи   Анкона

НаводиУреди

 1. „Oggi alle 15 il sorteggio della TIM Cup 2016/2017“ (италијански). Lega Serie A. 21 July 2016. Посетено на 29 August 2016.
 2. „Coppa Italia 2015/16, 2016/17 e 2017/18“ (PDF) (италијански). Lega Serie A. 19 February 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-03-21. Посетено на 2017-05-19.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 „Fixtures and results“. Lega Serie A. Посетено на 29 August 2016.
 4. Резултат беше доделен на зелената маса како резултат на тоа што екипата на Каронезе го употребила дисквалификуваниот играч за овој натпревар Филипо Сгарби. На теренот Матера го совлада Каронезе со 2-1. Decisioni del Giudice Sportivo.
 5. „TIM Cup - Programma Quarto Turno“ (PDF) (италијански). Lega Serie A. 29 August 2016. Посетено на 30 August 2016.
 6. Ai sensi del punto 3.9 (Finale) del Regolamento della Coppa Italia 2015/2016, 2016/2017 e 2017/2018[мртва врска], un'eventuale altra sede per la disputa della finale in gara unica deve essere individuata «a suo insindacabile giudizio e prima della disputa della gara di andata delle semifinali, dal Consiglio di Lega».
 7. „Coppa Italia, Juventus-Lazio 2-0, le pagelle“. 17 мај 2017.
 8. http://sport.sky.it/statistiche/calcio/coppa_italia/classifica.shtml

Надворешни врскиУреди