ФК Коринтијанс

Коринтијанс (португалски: Sport Club Corinthians Paulista) е бразилски фудбалски клуб од градот Сао Паоло. Клубот е основан на 1 септември 1893 година и се натпреварува во во бразилската Серија А лига. Со исклучок на една сезона (2008), тимот на Коринтианс ја има поминато цела историја во првата лига. Стандардните клупски дресови се со бело-црна боја.

Коринтијанс
Corinthians
Logo corinthians.png
Целосно имеSport Club Corinthians Paulista
ПрекариТимао
Основансептември 1, 1910; пред 111 година (1910-09-01)
СтадионПакембу
Сао Паоло, Бразил
(Капацитет: 37,952)
ПретседателМарио Гоби
ТренерБразил Тите
ЛигаКампеонато Бразилеиро Серија А
2012Серија A, 6-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Најголеми соперници на Коринтијанс му се Палмеирас, Сао Паоло и Сантос. Прекарот на клубот е Тимао.

Коринтијанс е исто така еден од најуспешните клубови во Бразил, 5 пати ја освоиле бразилската прва лига, 3 пати бразилскиот куп, 26 пати првенството на државата Сао Паоло. Во 2000 година Коринтијанс станал прв клуб победник на Светското клупско првенство.

Познати играчиУреди

 •   Жилмар (1951-1961)
 •   Зе Марија (1970-1983)
 •   Сократес (1978-1984)
 •   Дунга (1985)
 •   Роналдо(1988-1998)
 •   Зе Елијас (1993-1996)
 •   Фреди Ринкон (1997-2000, 2004)
 •   Едилсон (1997-2000)
 •   Рикардињо (1998-2002, 2006)
 •   Карлос Гамара (1998-1999)
 •   Еду (1998-2000)
 •   Вампета (1998-2000, 2002-2003)
 •   Луизао (1999-2002)
 •   Дида (1999-2001, 2002)
 •   Карлос Тевез (2005-2006)
 •   Хавиер Маскерано (2005-2006)

ТитулиУреди

Домашни
 • Бразилски Премиера: 1990, 1998, 1999, 2005, 2011
 • Бразилски Куп: 1995, 2002, 2009
 • Сао Паоло Премиера: 1914, 1916, 1922, 1923, 1924, 1928, 1929, 1930, 1937, 1938, 1939, 1941, 1951, 1952, 1954, 1977, 1979, 1982, 1983, 1988, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003 e 2009
Меѓународни трофеи

Надворешни врскиУреди