Втора македонска кошаркарска лига 2017/18

Втората македонска кошаркарска лига 2017/18 - 26. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 21 октомври 2017 година, а завршила на 2 мај 2018 година. Во ова издание првак бил Вардар.[1][2]

Втора македонска кошаркарска лига 2017/18
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт кошарка
Временски период 21 октомври 2017 - 2 мај 2018
Број на екипи 10
2017/18
Сезонски прваци Вардар
  вицепрваци Водњански Лисици
Сезони на Втора македонска кошаркарска лига

← 2016/17

2018/19 →

Екипи уреди

Местоположба на екипите во сезоната 2017/18
Екипа Град Сала
Академија ФМП Скопје Универзитетска сала Македонски Херои
Ангели1 Скопје Училишна сала Независна Македонија
Бал фор лајф Куманово Училишна сала Перо Наков
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Водњански Лисици Скопје Градски Парк
Карпош Соколи 2000 (II) Скопје ВИП Арена (мала сала)2
МЗТ Аеродром (II) Скопје Јане Сандански (мала сала)
Овче Поле1 Свети Николе Цар Самоил
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала 8ми Септември3
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор

1 Ангели и Овче Поле добиле вајлд карта заради пополнување на Втората лига.

2 Карпош Соколи 2000 (II) одиграл два натпревари во СРЦ Кале (мала сала) како домашна екипа.[3][4]

3 Тетекс ТТК одиграл еден натпревар во Училишната сала „Никола Штејн“ како домашна екипа.[5]

Табела уреди

     Екипи напреднале во Првата лига мажи
     Екипи отпаднале во Третата лига мажи
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1. Вардар 15 1 1386 1025 + 361 31
2. Водњански Лисици1 14 2 1328 1163 + 165 30
3. Карпош Соколи 2000 (II) 10 6 1316 1181 + 135 26
4. Академија ФМП 8 8 1232 1149 + 83 24
5. Црн Дрим 7 9 1011 1171 - 160 23
6. Овче Поле 7 9 1172 1306 - 134 23
7. Тетекс ТТК 6 10 1150 1201 - 51 22
8. МЗТ Аеродром (II) 4 12 1302 1327 - 25 20
9. Ангели 1 15 915 1289 - 374 162
# Бал фор лајф3 1 4 325 367 - 42 6

1 Водњански Лисици го откажал учеството во Првата лига поради финансиски причини.[6][7]

2 Службен пораз во натпреварот против Црн Дрим. Бодот при пораз не му се доделил на Ангели.

3 Бал фор лајф се откажал од натпреварувањето. Неговите резултати не се важат.[8][9]

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Промоција во Првата лига (мажи) за Вардар и за Водњански Лисици“. Македонска кошаркарска федерација. 5 мај 2018. Посетено на 5 мај 2018.[мртва врска]
  2. „Водњански Лисици се вратија во прволигашкото друштво“. gol.mk. 5 мај 2018. Посетено на 5 мај 2018.
  3. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 16“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 14 април 2018. Посетено на 5 мај 2018.[мртва врска]
  4. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 17“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 21 април 2018. Посетено на 5 мај 2018.[мртва врска]
  5. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 3“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 4 ноември 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-11-18. Посетено на 5 мај 2018.
  6. „Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“. sportmedia.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
  7. „МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“. ekipa.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
  8. „Билтен (број 7) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 24 ноември 2017. Посетено на 5 мај 2018.[мртва врска]
  9. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 6“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 23 ноември 2017. Посетено на 24 ноември 2017.[мртва врска]

Надворешни врски уреди