КК Црн Дрим или Црн Дрим Грин Мобил поради спонзорски причини — кошаркарски клуб со седиште во Струга. Клубот се натпреварува во Првата македонска кошаркарска лига.

КК Црн Дрим
ЛигаПрва лига мажи
МестоСтруга
Бои на клуботсина, црна и бела
ПретседателДраган Келешоски
ТренерПетар Чочороски
Позиција 2019/201ви, Втора лига мажи - Запад
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Историја уреди

Пред сезоната 2015/16, загарантираниот Црн Дрим му го отстапил местото на АВ Охрид да учествува во Втората лига и се префрлил во Третата лига.[1]

За сезоната 2020/21, клубот бил унапреден во Првата лига поради што завршил на првото место на прекинатата табела на Втората лига 2019/20.[2][3] Во октомври 2020 година, телекомунициското друштво „Green Mobile“ (Грин Мобил) станало генерален спонзор на клубот со што во името на клубот бил додаден суфиксот Грин Мобил.[4]

Историја на клупското име уреди

  • ....-2003: КК Црн Дрим
  • 2003-2004: КК ММ Колеџ
  • 2004-2005: КК ФОН
  • 2005-2020: КК Црн Дрим
  • 2020-уште: КК Црн Дрим Грин Мобил

Состав уреди

број име висина
(см)
позиција години државјанство пристигнал
во (година)
претходен клуб
23 Војче Лефкоски 193 Бек /
Крилен центар
30   Македонија 2021 Вардар
Ангел Мартиноски 19   Македонија
Драган Узуноски 23   Македонија 2021
7 Јован Ѓоровиќ 15   Македонија 2021
Мухамед Ќамилоски 15   Македонија 2021
10 Андреј Настовски 191 Разигрувач 20   Македонија 2020 Вардар
11 Христијан Радически 188 Разигрувач 22   Македонија 2020 Пелистер
14 Габриел Коскоски 203 Крилен центар 22   Македонија 2020 Работнички
17 Арт Шабани 14   Македонија 2021
4 Ернес Цаноски 19   Македонија 2020
15 Кардозо Марсело 200 Крилен центар 20   Бразил 2020 Пињеирос  
12 Светозар Стаменковиќ 206 Крилен центар 30   Србија 2021 Свитави  
33 Александар Соколовиќ 193 Бек 27   Србија 2021 Босна  
22 Младен Пантиќ 183 Центар 38   Србија 2021 Пирот  
1 Милош Грубор 201 Крилен центар 30   Србија 2021 Босна  

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија Архивирано на 28 ноември 2020 г. eurobasket.com

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Билтен бр.1 Сезона 2015/2016 - Сениорски лиги Архивирано на 4 март 2016 г. basketball.org.mk 7 септември 2015
  2. „Тафталиџе ќе гледа прволигашка кошарка, ТФТ и Црн Дрим се во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „ТФТ и Црн Дрим нови прволигаши“. basketball.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „„Green Mobile" застана за Црн Дрим во прволигашките битки“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-31. Посетено на 31 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди