За фудбалскиот клуб видете ФК Шкупи.

КК Шкупи е кошаркарски клуб кој се наоѓа во населбата Чаир во Скопје, Македонија и настапува во Втората македонска кошаркарска лига.

КК Шкупи
KB Shkupi
ЛигаВтора лига мажи
МестоСкопје
Бои на клуботсина и бела
         
ТренерЕнвер Мифтари
Позиција 2018/19
(Прва лига мажи)
11ти (отпаднати)
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Историја

уреди

Клубот претходно го има носено името НБА Чаир. Тоа име го носел сè до април 2014 кога го сменил во името Шкупи.[1][2]

Шкупи добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига во сезоната 2017/18.[3] Во таа сезона Шкупи го соборил својот рекорд за најмлад играч во тимот, внесувајќи го играчот Резарт Мемеди кој имал 14 години.[4][5] Шкупи не ја исплатил котизацијата за 2018/19 и затоа бил исфрлен од Првата лига.[6][7] Но подоцна, со согласност од останатите прволигашки екипи, Шкупи бил вратен во елитата.[8][9]

Моментален состав

уреди
број име висина см позиција години државјанство пристигнал
во (година)
претходен клуб
Дамјан Стојменов 185 Бек 22   Македонија 2019 Струмица
Амар Шаини 17   Македонија 2019 Mладински состав
Редан Таипи 18   Македонија 2019 Mладински состав
Енис Халими 17   Македонија 2019 Mладински состав
Јасир Хазири 17   Македонија 2019 Mладински состав
Ваџит Бајрами 17   Македонија 2019 Mладински состав
Енис Пепиќ 27   Македонија 2019 Шкупи
Енис Реџеп 20   Македонија 2019 Mладински состав
Фаик Мифтари 23   Македонија 2013 Лирија
Али Елбер 203 Крилен центар
/ Центар
39   Македонија 2019 Црн Дрим
Кристијан Петровски 20   Македонија 2019
Фатјон Синани 16   Македонија 2020 Mладински состав

Извор:Кошаркарска федерација на Македонија[мртва врска] eurobasket.com

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 16“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 5 април 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-05-13. Посетено на 6 ноември 2017.
  2. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 17“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 12 април 2014. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-05-09. Посетено на 6 ноември 2017.
  3. „ФМП се откажа, Шкупи и Пелистер влегуваат во Првата лига“. ekipa.mk. 2 октомври 2017. Посетено на 6 ноември 2017.
  4. „Резарт Мемеди, со 13 години во Прва лига: Ова е сон на секое дете кое ја сака кошарката“. ekipa.mk. 6 ноември 2017. Посетено на 6 ноември 2017.
  5. „M18 лига мажи - КК Шкупи“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација. 2 ноември 2017. Посетено на 7 ноември 2017.[мртва врска]
  6. „Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“. sportmedia.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
  7. „МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“. ekipa.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
  8. „Официјално: Шкупи пак во елитата, Првата лига ќе има 11 екипи“. ekipa.mk. 26 септември 2018. Посетено на 30 септември 2018.
  9. „Здружението, а не МКФ, го врати Шкупи во Првата лига“. sportmedia.mk. 26 септември 2018. Посетено на 30 септември 2018.

Надворешни врски

уреди