Отвори го главното мени

Втора македонска кошаркарска лига 2014/15

Втората македонска кошаркарска лига 2014/15 било 23. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 25 октомври 2014 година, а завршила на 24 мај 2015 година. Во оваа сезона првак бил Т-Баскет.

Втора македонска кошаркарска лига 2014/15
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт Кошарка
Временски период 25 октомври 2014 - 24 мај 2015
Број на тимови 11
2014/15
Сезонски шампиони Т-Баскет
  вице-прваци Бест
Втора македонска кошаркарска лига сезони

← 2013/14

2015/16 →

ЕкипиУреди

ТабелаУреди

     Екипи кои напреднале во Првата Лига Мажи
     Екипи кои отпаднале во Третата Лига Мажи
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Поени
1. Т-Баскет1 16 4 1581 1369 + 212 36
2. Бест 13 7 1559 1325 + 234 33
3. Радовиш 13 7 1640 1546 + 94 33
4. Борец Баскет 13 7 1541 1451 + 90 33
5. Вардар Апаве 11 9 1662 1551 + 111 31
6. Тетекс ТТК 11 9 1515 1493 + 22 31
7. Пелистер 9 11 1464 1545 - 81 29
8. Шкупи 8 12 1613 1627 - 14 28
9. Црн Дрим 8 12 1412 1461 - 49 28
10. Михајловски 7 13 1193 1384 - 191 252
11. Дино Баскет 1 19 1348 1776 - 428 21

1 Поради ненаоѓање на соoдветна сала, на Т-Баскет му било одбиено да учествува во Првата лига за следната сезона.[1]

2 Михајловски бил казнет со одземање на два поени поради два неодиграни натпревари

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди