Втора македонска кошаркарска лига 2018/19

Втората македонска кошаркарска лига 2018/19 - 27. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Ова е првата сезона во која Втората лига била поделена на Запад и Исток, а истовремено Третата лига била укината.[1] Во оваа сезона, лигашки прваци биле Академија ФМП (Исток) и Ангели (Запад), а разигрувањето го освоил МЗТ Аеродром (II).[2]

Втора македонска кошаркарска лига 2018/19
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт кошарка
Временски период 13 октомври 2018 - 24 април 2019 (регуларен дел)
4-25 мај 2019 (разигрување)
Број на екипи 12 (Запад)
13 (Исток)
2018/19
Сезонски прваци МЗТ Аеродром (II)
Лигашки прваци Ангели (Запад)
Академија ФМП (Исток)
Сезони на Втора македонска кошаркарска лига

← 2017/18

2019/20 →

Запад уреди

Екипи уреди

 
 
Ангели
Работнички
Партизан
Феникс
Чаир
ТНТ
 
Спорт Тим
 
Спортисимо
 
Хераклеја
Местоположба на екипите во сезоната 2018/19 - Запад
Екипа Град Сала
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Гостивар (II) Гостивар Спортска сала Младост
Партизан Мулти Шпед Водно Санс Скопје ВИП Арена (мала сала)1
Работнички 2018 Скопје Градски Парк
Спорт Тим Неготино Училишна сала Св. Кирил и Методиј
Спортисимо Баскет Кавадарци Јасмин2
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала Никола Штејн3
ТНТ Ѓорче Петров Скопје Училишна сала Христо Батанџиев
Феникс 2010 Скопје Училишна сала Методија А. Ченто
Хераклеја Боби Турс4 Битола Боро Чурлевски
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор
Чаир 2030 Скопје Училишна сала 7 март

1 Партизан Мулти Шпед Водно Санс настапил во салата Независна Македонија како домашна екипа.[3]

2 Спортисимо Баскет настапил во салата Независна Македонија како домашна екипа.[4]

3 Тетекс ТТК настапил во салата 8 септември како домашна екипа.[4][5][6][7][8]

4 Хераклеја настапила во салата Д-р Јован Калаузи како домашна екипа.[9] Хераклеја го додала спонзорското име Боби Турс во февруари 2019 година.[10]

Табела уреди

     Екипи напреднале во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Ангели 17 5 1894 1437 + 457 39
2. Чаир 2030 16 6 1682 1581 + 101 38 1-1; +17
3. Црн Дрим 16 6 1662 1509 + 153 38 1-1; -17
4. Тетекс ТТК 15 7 1641 1576 + 65 37
5. Хераклеја Боби Турс 13 9 1623 1520 + 103 35
6. Партизан Мулти Шпед Водно Санс 13 8 1744 1444 + 300 34
7. Работнички 2018 11 11 1564 1486 + 78 33
8 ТНТ Ѓорче Петров 11 11 1578 1679 - 101 33
9. Феникс 2010 10 11 1494 1604 - 110 31
10. Спорт Тим 4 18 1416 1742 - 326 26
11. Гостивар (II) 3 19 1507 1785 - 278 25
12. Спортисимо Баскет1 2 19 1267 1704 - 437 23

1 Натпреварот Феникс 2010-Спортисимо Баскет не бил одигран поради немање резултатско значење на табелата.

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Исток уреди

Екипи уреди

 
 
ФМП
Лирија
К. Соколи
Спарта
ТФТ
МЗТ
 
Милановски
 
Баскет Кам
 
Дино Баскет
 
К. Паланка
Местоположба на екипите во сезоната 2018/19 - Исток
Екипа Град Сала
Академија ФМП Скопје Училишна сала Независна Македонија
Баскет Кам Македонска Каменица Училишна сала Кирил и Методиј
Борец Баскет Велес Гемиџии
Дино Баскет Кочани Училишна сала Љупчо Сантов
Карпош Соколи 2000 Скопје СРЦ Кале (мала сала)1
Крива Паланка Крива Паланка Бранители 2001
Куманово 2009 (II) Куманово Училишна сала Перо Наков
Лирија 77 Баскет2 Скопје Училишна сала 7 март
МЗТ Аеродром (II) Скопје Јане Сандански (мала сала)
Милановски3 Куманово Училишна сала Христијан Т. Карпош
Спарта Скопје Универзитетска сала Народни Херои
Струмица4 Струмица Парк
ТФТ Скопје Градски Парк

1 Карпош Соколи 2000 настапил во салата Независна Македонија како домашна екипа.[11][12][13]

2 Лирија 77 Баскет била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари.[14]

2 Милановски го откажал своето учество во натпреварувањето.[15] Додека настапувал, Милановски настапил и во салата Независна Македонија како домашна екипа.[16]

3 Струмица била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари.[17]

Табела уреди

     Екипи напреднале во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Академија ФМП 17 0 1486 1088 + 398 34
2. МЗТ Аеродром (II) 13 5 1608 1258 + 360 31
3. Карпош Соколи 2000 12 6 1421 1215 + 206 30 1-1; +9
4. ТФТ 12 6 1479 1284 + 195 30 1-1; -9
5. Борец Баскет 9 9 1335 1291 + 44 27
6. Спарта 8 10 1353 1475 - 122 26
7. Баскет Кам 7 11 1127 1294 - 167 25
8. Куманово 2009 (II) 5 12 1156 1317 - 161 226
9 Дино Баскет 5 13 1231 1451 - 220 225
10. Крива Паланка 1 17 1087 1580 - 493 181
# Милановски2 2 10 813 1105 - 292 13
# Лирија 77 Баскет3 1 6 304 435 - 121 6
# Струмица4 0 2 0 40 - 40 0

1 Службен пораз на Крива Паланка со резултат 20:0 во натпреварот против Баскет Кам. Бодот при пораз не и се доделил на Крива Паланка.[18]

2 Милановски го откажал своето учество во натпреварувањето. Неговите резултати станале неважечки.[19] Службен пораз на Милановски со резултат 20:0 во натпреварот против Баскет Кам. Бодот при пораз не му се доделил на Милановски.[20]

3 Службен пораз на Лирија 77 Баскет со резултат 0:2 против Академија ФМП. Бодот при пораз не и се доделил на Лирија 77 Баскет.[21] Потоа службен пораз од ТФТ. Со тоа, Лирија била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари и резултатите станале неважечки.[14]

4 Службен пораз во натпреварот против Лирија 77 Баскет. Бодот при пораз не и се доделил на Струмица.[22] Потоа службен пораз од Милановски. Со тоа, Струмица била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари и резултатите станале неважечки.[17]

5 Натпреварот Дино Баскет-Карпош Соколи 2000 не бил одигран поради технички проблеми на домаќинот.[23] Дино Баскет службено го загубил натпреварот со 0:20. Бодот при пораз не му бил доделен.[24]

6 Куманово 2009 службено го загубил натпреварот против Академија ФМП со 20:0. Бодот при пораз не му бил доделен.[24]

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Разигрување уреди

Формат уреди

Четирите најдобри екипи од двата региона ќе разигруваат меѓу себе, по систем на натпреварување на најдобри осумина. Со системот на разигрување прво рангираниот од едниот регион разигрува со последно рангираниот од другиот регион додека второ рангираните екипи од едниот регион ќе разигруваат со трето рангираните од другиот регион. Натпреварите ќе се играат преку двомеч, дома-гости. Победникот од разигрувањето обезбедува пласман во Првата лига 2019/20, додека вицепрвакот ќе одигра дополнителен бараж за унапредување со 11. (последно пласирана) екипа од Првата лига 2018/19.[25]

Четвртфинале уреди

Академија ФМП (1-И) против Тетекс ТТК (4-З) уреди

4 мај
2019
18:00
Извештај Тетекс ТТК 43, Академија ФМП 63    Училишна сала 8 септември, Тетово[26]
Четвртини: 13-16, 13-18, 6-17, 11-12
9 мај
2019
20:30
Извештај Академија ФМП 91, Тетекс ТТК 68    Училишна сала Независна Македонија, Скопје[27]
Четвртини: 25-14, 27-16, 22-17, 17-21
Академија ФМП го освоил двомечот со 154:111

Ангели (1-З) против ТФТ (4-И) уреди

8 мај
2019
20:00
Извештај ТФТ 76, Ангели 82    Спортска сала Градски Парк, Скопје[26]
Четвртини: 20-20, 24-13, 17-30, 15-19
12 мај
2019
19:30
Извештај Ангели 82, ТФТ 86    Училишна сала Независна Македонија, Скопје[27]
Четвртини: 22-18, 25-19, 17-28, 18-19
Ангели го освоил двомечот со 164:162

МЗТ Аеродром (2-И) против Црн Дрим (3-З) уреди

5 мај
2019
15:30
Извештај Црн Дрим 68, МЗТ Аеродром (II) 94    Училишна сала Нико Нестор, Струга[26]
Четвртини: 17-31, 17-16, 12-28, 22-19
10 мај
2019
12:00
Извештај МЗТ Аеродром (II) 83, Црн Дрим 64    Спортски центар Јане Сандански (мала сала), Скопје[27]
Четвртини: 24-19, 27-9, 14-22, 18-14
МЗТ Аеродром (II) го освоил двомечот со 177:132

Чаир 2030 (2-З) против Карпош Соколи 2000 (3-И) уреди

6 мај
2019
16:00
Извештај Карпош Соколи 2000 107, Чаир 2030 89    Училишна сала Независна Македонија, Скопје[26]
Четвртини: 33-21, 23-19, 27-14, 24-35
10 мај
2019
20:30
Извештај Чаир 2030 89, Карпош Соколи 2000 91    Училишна сала 7 март, Скопје[27]
Четвртини: 17-25, 18-21, 19-23, 35-22
Карпош Соколи 2000 го освоил двомечот со 198:178

Полуфинале уреди

Академија ФМП (1-И) против Карпош Соколи 2000 (3-И) уреди

14 мај
2019
17:00
Извештај Карпош Соколи 2000 71, Академија ФМП 96    СРЦ Кале (мала сала),[28] Скопје
Четвртини: 17-28, 15-22, 15-25, 24-21
16 мај
2019
21:00
Извештај Академија ФМП 85, Карпош Соколи 2000 80    Училишна сала Независна Македонија,[29] Скопје
Четвртини: 23-11, 22-28, 16-25, 24-16
Академија ФМП го освоил двомечот со 181:151

Ангели (1-З) против МЗТ Аеродром (2-И) уреди

15 мај
2019
20:30
Извештај МЗТ Аеродром (II) 97, Ангели 79    Спортски центар Јане Сандански (мала сала),[28] Скопје
Четвртини: 24-18, 29-19, 22-17, 22-25
19 мај
2019
17:00
Извештај Ангели 88, МЗТ Аеродром (II) 92    Училишна сала Независна Македонија,[29] Скопје
Четвртини: 19-32, 23-23, 18-23, 28-14
МЗТ Аеродром го освоил двомечот со 189:167

Финале уреди

Академија ФМП (1-И) против МЗТ Аеродром (2-И) уреди

22 мај
2019
18:00
Извештај МЗТ Аеродром (II) 86, Академија ФМП 87    Спортски центар Јане Сандански (мала сала),[30] Скопје
Четвртини: 26-24, 23-18, 16-26, 21-19
25 мај
2019
18:00
Извештај Академија ФМП 66, МЗТ Аеродром (II) 77    Училишна сала Независна Македонија,[31] Скопје
Четвртини: 16-21, 15-25, 26-11, 9-20
МЗТ Аеродром го освоил двомечот со 163:153

Бараж за унапредување уреди

29 јуни
2019
20:30
Извештај Академија ФМП 94, Шкупи 67    Училишна сала Независна Македонија,[32] Скопје
Гледачи: 100
Четвртини: 32-11, 23-18, 21-17, 18-21
Пое: Б. Стојановски 21
Ско: Б. Стојановски 10
Дод: К. Мартиновски, Б. Стојановски 4
Пое: А. Делоски 19
Ско: Е. Хот 14
Дод: С. Ѓорѓески 4
1 јуни
2019
Извештај Шкупи 0, Академија ФМП 20    Училишна сала Шабан Трстена, Скопје
Академија ФМП го освоил двомечот со 114:67
 • Вториот натпревар не бил одигран поради неодржување на натпреварот од страна на Шкупи. Службена победа за Академија ФМП.

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „РЕВОЛУЦИЈА: Втората лига со рекордни 24 екипи!“. sportmedia.mk. 9 октомври 2018. Посетено на 11 октомври 2018.
 2. „Втор тим на МЗТ Аеродром обезбеди пласман во ПЛМ!“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-27. Посетено на 27 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Термини и делегирање - Коло 10“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 13 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. 4,0 4,1 „Термини и делегирање - Коло 17“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 28 февруари 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Термини и делегирање - Коло 12“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 23 јануари 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Термини и делегирање - Коло 15“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 14 февруари 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Термини и делегирање - Коло 19“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 14 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Термини и делегирање - Коло 21“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 27 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Термини и делегирање - Коло 20“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 20 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Термини и делегирање - Коло 14“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 6 февруари 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Термини и делегирање - Коло 13“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 30 јануари 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Термини и делегирање - Коло 16“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 21 февруари 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Термини и делегирање - Коло 20“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 20 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. 14,0 14,1 „Билтен (број 9) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 7 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Термини и делегирање - Коло 19“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 14 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Термини и делегирање - Коло 9“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 7 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. 17,0 17,1 „Билтен (број 4) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 2 ноември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Билтен (број 16) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 15 февруари 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „Билтен (број 21) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 22 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „Билтен (број 20) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 15 март 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Билтен (број 7) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 23 ноември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „Билтен (број 2) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 19 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. „Термини и делегирање - Коло 26“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 18 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 24. 24,0 24,1 „Билтен (број 25) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 22 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-04. Посетено на 4 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 25. „Започнува разигрувањето во Втората лига мажи“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 3 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-03. Посетено на 3 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 „Втора лига мажи - Термини и делегирање 1/4 финале“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 3 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-03. Посетено на 3 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 27. 27,0 27,1 27,2 27,3 „Втора лига мажи - Термини и делегирање 1/4 финале“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 8 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-10. Посетено на 9 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 28. 28,0 28,1 „Втора лига мажи - Термини и делегирање 1/2 финале“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 14 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-14. Посетено на 14 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 29. 29,0 29,1 „Втора лига мажи - Термини и делегирање 1/2 финале“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 16 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-17. Посетено на 17 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 30. „Втора лига мажи - Термини и делегирање Финале“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 20 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-21. Посетено на 21 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 31. „Втора лига мажи - Термини и делегирање Финале“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-23. Посетено на 23 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 32. „Втора лига мажи - Термини и делегирање Бараж“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-28. Посетено на 28 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди