КК ТФТкошаркарски клуб со седиште во населбата Тафталиџе, Општина Карпош. Клубот се натпреварува во Првата македонска кошаркарска лига.

КК ТФТ
ЛигаПрва лига мажи
Основан2010; пред 14 години (2010)
МестоСкопје
Бои на клуботцрна и бела
ПретседателБорко Смилковски
Позиција 2019/201ви, Втора лига мажи - Исток
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Историја уреди

Клубот бил основан во 2010 година,[1] во населбата Тафталиџе и оттаму името на клубот (Тафталиџe).

Во сезоната 2018/19, клубот пријавил сениорска екипа во Втората лига. Тогаш ТФТ завршил на четвртото место во Источната лига и стигнал до четвртфиналето на разигрувањето. Следната сезона, првенството било прекинато поради COVID-19 пандемијата, а ТФТ како екипа на моменталното прво место на Истокот, бил унапреден во Првата лига.[2][3] Истата сезона, ТФТ се пријавил да учествува во Балканската лига.[1]

Состав уреди

број име висина
(см)
позиција години државјанство пристигнал
во (година)
претходен клуб
44 Ервин Цого 190 Разигрувач 28   Македонија 2020 Шкупи
10 Иван Наумоски 181 Бек 35   Македонија 2020 Водњански Лисици
0 Георги Зафиров 194 Бек 23   Македонија 2021 Црн Дрим
11 Андреј Митревски 190 Бек 17   Македонија 2020 младински состав
33 Јован Александровски 190 Бек 19   Македонија 2020 младински состав
7 Марко Аргировски 188 Бек 22   Македонија 2020 Карпош Соколи 2000
8 Виктор Матевски 190 Бек 22   Македонија 2020 Карпош Соколи 2000
35 Иван Сапунџиев 196 Бек 25   Македонија 2020 Еуро Никел 2005
77 Дамјан Ѓорѓиевски 194 Бек 20   Македонија 2020 Карпош Соколи 2000
9 Страхил Николов 200 Крилен центар 20   Македонија 2020
5 Мартин Котевски 180 Разигрувач 20   Македонија 2020 младински состав
13 Едис Нури (к.) 200 Крилен центар
/ Центар
38   Македонија 2020 Карпош Соколи 2000
Јордан Николовски 203 Центар /
Крилен центар
37   Македонија 2020 Вардар
1 Тајрон Харис 188 Разигрувач 29   САД 2020 Академија ФМП
24 Амир Смит 200 Крилен центар 23   САД 2020 Универзитет Хемптон  
4 Чејс Шелман 201 Крилен центар 24   САД 2020 Колеџ Спринг Хил  
21 Лахлан Андерсон 206 Крилен центар 23   Австралија 2020 Универзитет Истерн Кентаки  
23 Ландриус Хортон 201 Бек 22   САД 2020 Државен универзитет Колумбус  

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија Архивирано на 29 октомври 2020 г. eurobasket.com

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „KK TFT brings Macedonia back to BIBL“. balkanleague.net преку web.archive.org. 21 јули 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-21. Посетено на 22 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Тафталиџе ќе гледа прволигашка кошарка, ТФТ и Црн Дрим се во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 22 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „ТФТ и Црн Дрим нови прволигаши“. basketball.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 22 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди