КК Водњански Лисици

КК Водњански Лисици - поранешен кошаркарски клуб од Скопје, Македонија.

КК Водњански Лисици
Основан1995; пред 29 години (1995)
Распаднат2018; пред 6 години (2018)
МестоСкопје
Бои на клуботцрвена и бела
         
Позиција Втора лига мажи
2017/18
4.
Првацинема
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Историја уреди

Во сезоната 2009/10, Водњански Лисици завршиле на осмото место во Втората лига.[1] Следната сезона го освоиле петтото место во Лигата.[2] Во 2011/12, завршиле на високото трето место.[3] Во сезоната 2012/13, повторно завршиле петтото место.[4] Во 2013/14, Водњански Лисици завршиле на високото второ место и со тоа добиле право на учество во Првата лига за следната сезона.[5] Сезоната 2014/15, завршиле на последното место во Првата лига и се вратиле во Втората лига.

Водњански Лисици го откажал учеството во Првата лига 2018/19 поради финансиски причини.[6][7]

Состав 2014/15 уреди

број име висина см позиција години националност претходен клуб
14 Илион Буш 198 Крилен центар 29   САД Метрополитен Ол-Старс (АПБЛ)  
8 Петар Николиќ 21   Србија младински тим
35 Миливоје Трифуновски 205 Крилен центар /
Центар
29   Македонија Вардар Апаве
6 Александар Стефановски 200 Бек /
Крилен центар
27   Македонија Пелистер
10 Иван Наумоски 29   Македонија младински тим
13 Милош Танасковиќ 203 Центар 21   Србија Вардар Апаве
4 Иван Саздов 180 Бек 31   Македонија Карпош Соколи
12 Марко Докузовски 193 Бек 25   Македонија Бест
15 Андреј Билјановски 196 Крилен центар 23   Македонија Вардар
9 Стефан Трајковски 189 Бек 20   Македонија Струмица
30 Александар Костадинов 200 Плејмејкер 24   Македонија Карпош Соколи
7 Александар Матоски 196 Бек /
Крилен центар
24   Македонија Лојола (ССАЦ)  
11 Мартин Давитков 193 Крилен центар 23   Македонија Вардар
Александар Крстев 32   Македонија младински тим
Александар Коцковски 22   Македонија МЗТ Аеродром
Филип Зупчиќ 193 Бек 21   Македонија Фруктал Јуниор
5 Оливер Ангеловски 26   Македонија Ангели
Стефан Стојчевски 20   Македонија младински тим
Иван Атанасовски 189 Бек 27   Македонија Торус

Извор:eurobasket.com

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-03-20. Посетено на 2015-01-21.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-10. Посетено на 2015-01-21.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-10. Посетено на 2015-01-21.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-10. Посетено на 2015-01-21.
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-10. Посетено на 2015-01-21.
  6. „Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“. sportmedia.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
  7. „МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“. ekipa.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.

Надворешни врски уреди