Втора македонска кошаркарска лига 2012/13

Втората македонска кошаркарска лига 2012/13 било 21. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 27 октомври 2012 година, а завршила на 20 април 2013 година. Во оваа сезона првак бил Апаве.

Втора македонска кошаркарска лига 2012/13
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт кошарка
Временски период 27 октомври 2012 - 20 април 2013
Број на екипи 9
2012/13
Сезонски прваци Апаве
  вицепрваци Карпош Соколи 2000
Сезони на Втора македонска кошаркарска лига

← 2011/12

2013/14 →

Екипи

уреди
Местоположба на екипите во сезоната 2012/13
Екипа Град Сала
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Апаве Скопје Борис Трајковски1
Бест Гевгелија 26 Април
Водњански Лисици Скопје СРЦ Кале (мала сала) 2
Гоце Делчев Штип Јордан Мијалков
Карпош Соколи 2000 Скопје Борис Трајковски
Колибри / Лихнидос3 Охрид Билјанини Извори
Неготино Неготино Младост
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала Никола Штејн
  • Ултимејт Баскет се откажал од натпреварувањето

1 Апаве одиграл еден натпревар во салата Независна Македонија како домашна екипа.

2 Водњански Лисици во првата полусезона настапувал во Јане Сандански како домашна екипа.

3 Лихнидос до шестото коло настапувал под името Колибри.

Табела

уреди
     Екипи кои напреднале во Првата лига мажи
     Екипа која отпаднала во Третата лига мажи
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Апаве 14 2 1154 918 + 236 30
2. Карпош Соколи 2000 12 4 1264 1030 + 234 28
3. Ангели 10 6 1178 1201 - 23 26
4. Гоце Делчев 9 7 1283 1214 + 69 25
5. Водњански Лисици 7 8 1054 1021 + 33 22 1-1; +1
6. Бест 6 10 1103 1182 - 72 22 1-1; -1
7. Лихнидос 6 10 1063 1168 - 105 21 1-1; +2
8. Тетекс ТТК 6 9 1015 1110 - 95 21 1-1; -2
9. Неготино 1 15 616 886 - 270 101

1 Неготино бил казнет со седум бодови поради седум неодиграни натпревари.

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди