Втора македонска кошаркарска лига 2016/17

Втората македонска кошаркарска лига 2016/17 било 25. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 5 ноември 2016 година, а завршила на 3 мај 2017 година. Во оваа сезона првак бил Гостивар 2015.

Втора македонска кошаркарска лига 2016/17
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт кошарка
Временски период 5 ноември 2016 - 3 мај 2017
Број на екипи 10
2016/17
Сезонски прваци Гостивар 2015
  вицепрваци Радовиш
Сезони на Втора македонска кошаркарска лига

← 2015/16

2017/18 →

Екипи

уреди
Местоположба на екипите во сезоната 2016/17
Екипа Град Сала
Академија ФМП 1 Скопје Универзитетска сала Македонски Херои
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Водњански Лисици Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Гостивар 2015 Гостивар Младост
Карпош Соколи 2000 (II) Скопје ВИП Арена (мала сала)2
Радовиш1 Радовиш 25 Мај3
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала 8ми Септември
Феникс 20101 Скопје Училишна сала Методија А. Ченто4
Црн Дрим1 Струга Училишна сала Нико Нестор
Шкупи1 Скопје Училишна сала Шабан Трстена

1 Академија ФМП, Радовиш, Феникс 2010, Црн Дрим и Шкупи добиле вајлд карта заради пополнување на Втората лига.

2 Карпош Соколи 2000 (II) еден натпревар одиграл во салата Негорски Бањи во Гевгелија како домашна екипа.[1]

3 Радовиш еден натпревар одиграл во салата Негорски Бањи како домашна екипа.[2]

4 Феникс 2010 еден натпревар одиграл во салата Шабан Трстена како домашна екипа.[1]

Табела

уреди
     Екипи кои напреднале во Првата лига мажи
     Екипи кои отпаднале во Третата лига мажи
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1. Гостивар 2015 16 2 1495 1195 + 300 34
2. Радовиш 14 4 1530 1270 + 260 32
3. Академија ФМП 13 5 1477 1391 + 86 31
4. Водњански Лисици 12 6 1472 1304 + 168 30
5. Карпош Соколи 2000 (II) 11 7 1439 1275 + 164 29
6. Црн Дрим 8 10 1187 1285 - 98 24
7. Шкупи1 7 11 1449 1489 - 40 25
8. Тетекс ТТК 7 11 1419 1505 - 86 25
9. Ангели 2 16 1151 1442 - 291 192
10. Феникс 2010 0 18 1094 1587 - 493 173

1 Шкупи добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[3]

2 Ангели бил казнет со одземање на 1 бод поради неодигрување натпревар против Гостивар 2015.

3 Феникс 2010 бил казнет со одземање на 1 бод поради неодигрување натпревар против Црн Дрим.

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 17“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 12 април 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-07-05. Посетено на 19 април 2017.
  2. „Втора лига мажи - Термини и делегирање - Коло 16“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 6 април 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-07-05. Посетено на 6 април 2017.
  3. „ФМП се откажа, Шкупи и Пелистер влегуваат во Првата лига“. ekipa.mk. 2 октомври 2017. Посетено на 15 октомври 2017.

Надворешни врски

уреди