Доколку сакате да прочитате за фудбалскиот клуб, видете ФК Тетекс.

КК Тетекс или Тетекс ТТК поради спонзорски причини, е кошаркарски клуб од Тетово, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Втората македонска кошаркарска лига.

КК Тетекс
ЛигаВтора Лига Мажи
Основаноктомври 1952; пред 69 години (1952-10)
МестоТетово
Бои на клуботсина и бела
         
ПретседателСлавчо Марковски
ТренерДимитрије Вучески
Позиција 2018/19Четвртфинале
4ти Лига - Запад
Дресови
Kit body bluesides.png
Домашен jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Домашен
Kit body whitesides.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


ИсторијаУреди

Клубот бил создаден од страна на Благоја Митруш и браќата Вуко и Нуци Савиќ. Подоцна во Тетекс се приклучиле Бране Јуфка и Мике Спироски. Во 1962 година во екипата како јуниор дошол Славчо Марковски - Чаве и од тогаш е присутен во активностите на КК Тетекс.[1] Во сезоната 2018/19, Ангели се натреварувал во Втората лига - Запад, во која завршил на првото место и обезбедил пласман во разигрувањето. Тетекс бил елиминиран во првата фаза, односно четвртфиналето.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Приказна долга 65 години...“. sportmedia.mk. 14 октомври 2017. Посетено на 23 февруари 2018.

Надворешни врскиУреди