Втора македонска кошаркарска лига 2008/09

Втората македонска кошаркарска лига 2008/09 - 17. издание на Втората македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Плејмејкер Кубус.

Втора македонска кошаркарска лига 2008/09
Лига Втора македонска кошаркарска лига
Спорт кошарка
Број на екипи 12
2008/09
Сезонски прваци Плејмејкер Кубус
  вицепрваци Вардар Осигурување
Сезони на Втора македонска кошаркарска лига

← 2007/08

2009/10 →

Екипи

уреди
Екипа Град Сала
АБА Струмица1 Струмица Парк / ДТВ Партизан
Ангели1 Скопје Драчево
Вардар Осигурување1 Скопје Јане Сандански
Вардар Центар Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Водњански Лисици Скопје
Гоце Делчев Штип Училишна сала Коле Нехтенин
Кожув Гевгелија 26 Април
Неготино2 Неготино Младост
Плејмејкер Кубус Скопје Градски Парк
Тетекс Тетово Спортска сала Тетово

1 АБА Струмица, Ангели и Вардар Осигурување добиле вајлд карта поради откажувањето на Хераклеја и Маврово, како и поради добивањето на вајлд карта на Овче Поле за во Првата лига.

Извор:[1]

Прва фаза

уреди
     Екипи кои продолжиле во групата за унапредување
     Екипи кои продолжиле во групата за опстанок
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Плејмејкер Кубус 17 1 1456 1123 + 333 35
2. Вардар Осигурување 17 1 1425 1138 + 287 35
3. Кожув 10 8 1060 1129 - 68 28
4. Тетекс 10 8 1171 1142 + 29 27 Одземен еден бод
5. АБА Струмица 8 10 1242 1293 - 51 26
6. Неготино 9 9 1161 1281 - 120 26 Одземен еден бод
7. Вардар Центар 7 11 1154 1211 - 57 25
8. Гоце Делчев 7 11 1126 1174 - 48 25
9. Водњански Лисици 4 14 1051 1197 - 146 22
10. Ангели 1 17 111

1 Ангели бил исфрлен по тринаесеттото коло поради неодигрување на два последователни натпревари. Останатите натпревари биле службено доделени со 2:0 на противниците.[2]

Извор:[3]

Група за опстанок

уреди
     Екипи кои опстанале во Втората лига
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. Вардар Центар 9 13 1477 1499 - 22 31
2. Гоце Делчев 9 13 1409 1477 - 68 31
3. Водњански Лисици 5 17 1320 1487 - 167 27
  • Ниедна екипа не отпаднала заради пополнување на планираните десет места во Втората лига за следната сезона.

Извор:[4]

Прва Б лига

уреди
     Екипи кои напреднале во Првата лига
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови Забелешка
1. Плејмејкер Кубус 25 2 2207 1682 + 525 52
2. Вардар Осигурување 24 4 2143 1769 + 374 52
3. Кожув 16 12 1807 1873 - 66 44
4. АБА Струмица 14 14 2127 2116 + 11 42
5. Тетекс 10 16 1690 1811 - 121 34
6. Неготино 9 16 1560 1947 - 387 32

Извор:[5]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Втора лига мажи“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2009-04-17. Посетено на 24 јануари 2018.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Исклучување за Ангели“. Македонски Спорт, број 3273, стр. 15. 23 февруари 2009. |access-date= бара |url= (help)
  3. „Гостите не дојдоа, службено два бода за Кожув“. Македонски Спорт, број 3307, стр. 12. 3 април 2009. |access-date= бара |url= (help)
  4. „Сите прежувуваат, нема испаѓање“. Македонски Спорт, број 3342, стр. 19. 18 мај 2009. |access-date= бара |url= (help)
  5. „Прва Б лига (табела)“. Македонски Спорт, број 3348, стр. 14. 26 мај 2009. |access-date= бара |url= (help)

Надворешни врски

уреди