ОУ „Добре Јовановски“ - Прилеп

Добре Јовановскиосновно училиште во Прилеп, Општина Прилеп[1].. Тоа датира од постари времиња и се наоѓа по долниот тек на улицата Београдска и е во населбата Тризла. Училиштето содржи 20 училници и образовен кадар на професори кои успешно ја извршуваат својата работа. Училиштето има совет на наставници и профеори и совет на родители. Моментален директор е Виолета Лашкоска,а пред таа да дојде на функција беше Трајче Талимџиоски. Во училиштето учаат голем број на деца од ромската и македонската популација. Тоа е единственото основно училиште каде има најповеќе деца од ромското население кои успешно контактираат со професорите и сите предпоставени во училиштето. Како воспитно образовна институција училиштето соработува со подрачните невладини центри во Тризла и пошироко. Добитник е на голем број на награди од културни и спортски области.

Добре Јовановски

Место
Координати41°21′11.52″N 21°33′07.50″E / 41.3532000° СГШ; 21.5520833° ИГД / 41.3532000; 21.5520833
Општина: Општина Прилеп
Нас. место: Прилеп
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1954
Број на ученици: 1316
Настава на: македонски
Контактни информации

Учество на натпревари уреди

Освоени награди уреди

Познати личности кои учеле во ова училиште уреди

Познати личности кои предавале во ова училиште уреди

Наводи уреди

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)